07:47 22. Oktoober 2017
Tallinn0°C
Kuula otse
Koolitund, illustratiivne foto

Reedeks valmiva koalitsiooni lubadused hariduse valdkonnas

© Sputnik / Павел Комаров
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
9001

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe Jevgeni Ossinovski kinnitusel on reedeks SDE, Keskerakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) koalitsioon valmis.

"Selleks reedeks on meil uue valitsuse koalitsioonilepe koos," ütles Ossinovski teisipäeva õhtul rahvusringhaaäälingu uudistesaate otse-eetris, vahendas BNS.

"Jah, seda ma võin päris kindlasti väita," ütles Ossinovski vastuseks küsimusele, kas Keskerakonna esimehe Jüri Ratase ümber moodustatav koalitsioon saab teoks.

Panustatakse eesti keele õppesse

Valitsuskoalitsiooni loomise üle läbirääkimisi pidava kolme erakonna liidrid teatasid teisipäeva õhtul mitmetest sammudest eesti keele õppe parandamiseks.

"Oleme praeguseks etapiks kokku leppinud selles, et eesti keele õppele tuleb oluliselt rohkem tähelepanu pöörata, mis ei tähenda mitte ainult keelekursuste mahu suurendamist, vaid ka keeleõppe metoodika arendamist," ütles Ossinovski kõneluste vaheajal ajakirjanikele.

Tema sõnul leppisid SDE, Keskerakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liidrid kokku ka selles, et eesti keele õpetamiseks neile, kelle jaoks see ei ole emakeel, luuakse metoodikakeskuste väljaarendamiseks eesti keele majad Narva ja Tallinnasse.

"Need on kohad, kus hakatakse praktilist eesti keele õpetamist välja arendama ja koha peal keeleõppe võimalusi tagama," märkis Ossinovski. Ta lisas siiski, et plaani detailid ei ole veel selged ja need vajavad täiendavalt arutelu.

Ossinovskit toetas ka IRL-i esimees Margus Tsahkna, kelle sõnul on väga tähtis, et eesti keelt võimalikult paljud Eesti inimesed reaalselt oskaksid. "Meil on küll väga suured programmid, mida ka täidetakse, aga pigem formaalselt," rääkis Tsahkna.

Tema sõnul arutati teisipäeval palju keeleõppe metoodika ja rahastamise ning eesti keele majade loomise mõtte üle. Need ei pruugi olla füüsilised majad, vaid tähtis on metoodika rakendamine nii Narvas kui Tallinnas, lisas Tsahkna. "Ja see leiab aset juba järgmisest aastast ja saab ka rahastatud," kinnitas IRL-i esimees.

"Me kõik jagame seda põhimõtet, et kõik soovijad, kes soovivad eesti keelt õppida, neil ka oleks võimalus eesti keele õpet saada," jätkas Ossinovski. "Aga samal ajal peame vajalikuks ka, et eesti keele õpe oleks kvaliteetne. Ehk see eeldabki suuremat rõhku metoodikale, et me tõesti suudaksime tagada interaktiivset, paindlikumat, rohkem suhtlusele orienteeritud keeleõpet, mida inimesed tegelikult ootavad," lisas SDE esimees.

"Mis seal salata — riik on aastate jooksul üsna palju rahalist ressurssi kulutanud keeleõppele ja mitte alati ei ole olnud need pingutused kõige efektiivsemad. Klassiruumides on veedetud väga palju tunde, aga keeleoskus sellest tingimata paranenud ei ole," tunnistas Ossinovski.

"Nüüd on meil jõustunud täiskasvanute koolituse seadus, mille alusel keeleinspektsioon kontrollib keelefirmasid, seal antava keeleõppe kvaliteeti, mis on esimene samm selleks, et tõepoolest need kursused, mida riik tellib avalikust rahast — et nad oleksid kvaliteetsed," sõnas Ossinovski.

Tema sõnul seda metoodikat on vaja kindlasti oluliselt arendada. "Ja sellest tulenevalt on täna meie poolt need otsused tehtud, et me sellesse jõulisemalt panustame ja loomulikult oleme valmis andma ka täiendavat rahalist ressurssi selleks, et tõepoolest inimesed soovi ja vajaduse korral saaksid tasuta eesti keelt suuremas mahus [õppida]," rääkis Ossinovski.

Lisaks lubab uus koalitsioon suurendada õpilaste toiduraha ning tugispetsialistide palkamiseks mõeldud vahendeid, parandada eesti keele õpet ning tagada, et iga põhikooli lõpetaja omandaks vähemalt mingi eriala.

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul leppisid kolme erakonna liidrid ka kokku, et koolilõunaks makstav toetus kasvab seniselt 78 sendilt ühe euroni.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul leppisid kol osapoolt kokku koolikohustuse süsteemi muutmises selliselt, et kõik haridussüsteemist väljuvad noored omandavad vähemalt mingi kutsekvalifikatsiooni.

Lubatakse tõsta õpetajate palku

"Oleme leppinud kokku, et tõstame Eesti õpetajate palga alammäära 120 protsendile. Oleme kokku leppinud mitte ainult põhimõttes, vaid ka rahastuses ja selles, et see juhtub selle valitsuskoalitsiooni ajal," ütles Ratas teisipäeva õhtul kõneluste seisu kommenteerides.

Sama kinnitas ka Tsahkna, kelle sõnul tõuseb õpetajate palk sellele tasemele loodava valitsuse eluajal ehk 2019. aastaks, kuna sama aasta aprillis on valimised.

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu liidrid peavad kõnelusi uue koalitsiooni moodustamiseks. Teisipäeval on arutluse all haridus- ja teaduspoliitika, noortepoliitika, kultuur ja sport ning integratsiooni küsimused.

Kõnelused jätkuvad veel samal õhtul ning integratsiooni teemat seni veel arutada ei ole jõutud, ütlesid kolme erakonna esimehed lühikesel briifingul.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
eesti keel, haridustöötaja, haridussüsteem, haridus, palgad, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, IRL, Keskerakond, Margus Tsahkna, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad