21:56 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Euroopa Komisjoni hoone Brüsselis

Euroopa Komisjon kiitis Eesti eelarvekava heaks

EMMANUEL DUNAND
Uudised
lühendatud link
9 0 0

Euroopa Komisjon avaldas teisipäeval arvamused euroala liikmesriikide 2017. aasta eelarvekavade kohta, milles hindab nende vastavust stabiilsuse ja kasvu pakti nõuetele; Eesti puhul leidis komisjon, et esitatud eelarvekava on pakti nõuetega kooskõlas.

TALLINN, 16. november — Sputnik. Komisjon märkis, et Eesti tuleva aasta eelarvekava makromajanduslikud eeldused on realistlikud ja vastavad stabiilsus ja kasvu pakti nõuetele. Eelarvekava on kooskõlas Euroopa Komisjoni teatisega "Euroala positiivse eelarvepositsiooni poole". Komisjon kutsub Eestit üles 2017. aasta eelarvekava rakendama.

Kokku hindas Euroopa Komisjon, et stabiilsuse ja kasvu pakti ennetlikus osas oleva 15 riigi hulgas on viie riigi eelarved kooskõlas pakti nõuetega — lisaks Eestile veel Saksamaa, Luksemburgi, Slovakkia, ja Hollandi eelarve. Nelja riigi, Iirimaa, Läti, Malta ja Austria, eelarveid hindas Komisjon üldjoontes paktile vastavaks, edastas BNS.

Belgia, Itaalia, Küprose, Leedu, Sloveenia ja Soome eelarvete osas hindas komisjon, et nende puhul võib olla risk, et need ei ole paktiga kooskõlas. Samas on Soome esitanud taotluse kasutada pakti struktuurireformi ja investeeringu klauslit ja Leedu struktuurireformi klauslit. Nende taotluste osas Komisjon veel valmistab oma otsust ette.

Korrektiivses osas olevate riikide puhul on üldiselt pakti nõuetega kooskõlas Prantsusmaa eelarve. Hispaania ja Portugali eelarvete puhul on samas risk, et need ei ole pakti nõuetega kooskõlas.

Kreeka eelarvet komisjon ei hinnangud.

Komisjon hindab eelarvekavasid neljandat korda. Arvamuste aluseks on 2013. aasta mais jõustunud majanduse juhtimise teine pakett, mille eesmärk on parandada majandus- ja eelarvepoliitika koordineerimise tulemuslikkust euroalas.

EL-i õigusaktide kohaselt tuleb kõigil euroala liikmesriikidel, mille suhtes ei kohaldata makromajanduslikku kohandamisprogrammi, esitada oma eelarvekavad igal aastal 15. oktoobriks Euroopa Komisjonile ja eurorühmale.

Tagid:
euoala, eelarve, Euroopa Komisjon, Eesti

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  28
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  36
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  8