17:48 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
12711

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) moodustatav uus valitsusliit jätab ära sotsiaalmaksu langetuse 1 protsendi võrra ning kehtestab madala määraga pangalõivu.

TALLINN, 17. november — Sputnik. "Jätame ära mõttetu sotsiaalmaksu langetamise," kirjeldas SDE esimees Jevgeni Ossinovski neljapäeval pressikonverentsil tulevase valitsusliidu kavade kattallikaid. "Kehtestame enamiku teiste Euroopa riikide eeskujul pangalõivu väga madala määraga, et suurendada pankade solidaarset panust," lisas ta.

Samuti plaanib uus koalitsioon piirata kasumi maksuvaba väljaviimist Eestist. Tema sõnul töötab täpse kava välja rahandusministeerium ning esimesed tulud peaks see eelarvesse tooma 2020. aastaks. Samuti lihtsustab uus võimuliit firmaautode maksusüteemi, edastas BNS.

"Samuti viime sisse suhkrujookide maksu, mis maksustab täiendavalt lisatud suhkruga jookidele, võime seda nimetada limonaadimaksuks," rääkis Ossinovski. Samuti plaanib koalitsioon oluliselt kiirustada veini, siidri ja õlle aktsiisitõusu.

Lisaks kavatseb uus võimuliit vähendada eluasemelaenu intresside tulumaksuvabastust, nii et väikesetel laenudel vabastus säilib, aga suurema mahuga laenudel väheneb. Samuti vaatab koalitsioon üle hoiuseintresside maksuvabastuse.

Samuti on võimuliit kokku leppinud gaasiaktsiisi tõusu ka edaspidi, nii et kui praegu on otsused vastu võetud kuni 2017. aastani, siis aktsiis tõuseb ka 2018, 2019 ja 2020 aastal.

Lisaks kavatseb valitsus kehtestada mootorsõidukite registreerimisele tasu, mille määr oleneb auto võimsusest. Samuti kavatseb uus valitsus Ossinovski sõnul reformida väärteomenetlust, nii et osa trahve hakkab sõltuma inimeste sissetulekust.

Moodustatav uus valitsusliit taastab juba järgmisest aastast põllumajanduse üleminekutoetused ehk niinimetatud top-up'i ning maksab välja täies ulatuses kriisiabi.

"Riiklikud üleminekutoetused põllumeestele ehk niinimetatud top-up saab taastatud ja juba järgmisel aastal. Maksame välja ka täies mahus kriisiabi põllumeestele," ütles Keskerakonna esimees ja tõenäoline järgmine peaminister Jüri Ratas neljapäeval pressikonverentsil.

Ta rääkis ka, et uus valitsus on väga selgelt öelnud välja põhimõttelise seisukoha, et tuleb ümber pöörata ebavõrdsus, mis on alates 2009. aastast olnud kohalike omavalitsuste rahastamises. "Soovime üksikisiku tulumaksu omavalitsustele tagasi anda," ütles ta.

Samuti võiks Ratase sõnul osa riigi ülesannetest liikuda kohalikele omavalitsustele, seda mitte ainult kohustuste, vaid ka rahastuse mõttes. Nii plaanib näiteks valitsus anda maakondadele dotatsiooni maakonnasisese ühistranspordi korraldamiseks.

"Oleme ka kokku leppinud, et koolilõuna toetus 78 eurosenti ei ole piisav. Samuti tõuseb koolilõuna baas ühe euroni ja riik annab kogu koolilõuna ülesanded, kohustuse ja rahastuse kohaliku omavalitsuse korraldada," rääkis Ratas.

"Lisaks toetame lisarahaga väiksemaid maagümnaasiume, nii et suur osa neist ei peaks uksi sulgema," lisas Keskerakonna esimees.

Uus võimuliit plaanib 20 miljoni euro ulatuses aastas meetmeid, et vähendada eelkõige alustavate ettevõtete koormust. "Samal ajal me ei välista, et teatud sektoritel võtame teatud hetkedel maksukoormuse ära, nulli," rääkis neljapäevasel pressikonverentsil IRL-i esimees Margus Tsahkna.

Ta ütles, et sel juhul on eesmärk seda sektorit motiveerida. "Me ei pane pealt mehhaaniliselt kuskile sotsiaalmaksu lage," rääkis Tsahkna ja märkis, et sarnaselt maksusüsteemi muutustega tahab uus võimuliit paindlikumalt nende sektorite juurde, mis tegelikult tööjõu maksukoormuse langetamist vajavad.

Keskerakonna esimees ja tõenäoline järgmine peaminister Jüri Ratas lisas, et üks sektoritest, mida toetada, on laevandus ja merendus, et mereriigis Eestis tuleksid laevad tagasi Eesti lipu alla.

Uus valitsusliit plaanib alates 2018. aastast tõsta tulumaksuvaba miinimumi 500 euroni.

"Tulumaksureform, see on selle koalitsiooni üks väga oluline põhimõtteline muudatus. Siiamaani kehtinud maksusüsteemi oleme ümber teinud," ütles Keskerakonna esimees ja tõenäoline tulevane peaminister Jüri Ratas neljapäeval pressikonverentsil.

"Tulumaksumäär ei tõuse, see jääb 20 protsendile. Astmeid on täpselt sama palju, kui on täna. Aga põhiline eesmärk on see, et selle maksureformiga kõnetame 86 protsenti Eesti tööealisest elanikkonnast. See on üle 500 000 Eesti inimese, kes käivad igapäevaselt tööl, see puudutab neid," rääkis ta.

Ratas ütles, et kõige olulisem muudatus on aga see, et tulumaksuvaba miinimum tõuseb 170 eurolt 500 eurole. "Reform jõustub 1. jaanuarist 2018," rääkis Keskerakonna esimees.

Ratas märkis, et kuni 1200 eurot teeniv inimene saab kuus 62 eurot rohkem kätte kui praegune plaan. Praegusega samas mahus saavad raha kätte inimesed, kes teenivad 1758 eurot.

Alates 2100 eurost aga maksuvaba tulu määr kaob. "Sellest rohkem teeniv inimene saab kuus 38 eurot vähem kätte võrreldes kehtiva plaaniga," rääkis Keskerakonna esimees.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
maksud, aktsiis, valitsus, IRL, SDE, Keskerakond

Peamised teemad