05:55 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
3221

USA president Barack Obama kutsus neljapäeval oma ametijärglast Donald Trumpi Venemaa vastu astuma, kui Moskva kaldub kõrvale Ühendriikide väärtustest ja rahvusvahelistest normidest.

TALLINN, 18. november — Sputnik. Trump väljendas valimiskampaania ajal korduvalt imetlust Vene presidendi Vladimir Putini suhtes ning ütles mõne päeva eest telefonikõnes Vene presidendiga, et loodab normaliseerida kahe riigi suhted.

Obama ütles Berliinis ühisel pressikonverentsil Saksa kantsleri Angela Merkeliga, et Venemaa on tähtis riik ning sõjaline suurvõim, kellel on "mõju kogu maailmas", vahendas BNS.

President ütles, et ei eelda Trumpilt oma valitsuse "lähenemise täielikku järgimist", ent ta ei tohiks võtta kasutusele realpoliitilist lähenemist "ja eeldama, et kui me sõlmime Venemaaga kokkuleppeid, isegi kui see põhjustab inimestele kannatusi, rikub rahvusvahelisi norme, jätab mõned väikeriigid haavatavaks või tekitab pikaajalisi probleeme piirkondades, nagu Süüria, et me teeme lihtsalt seda, mida antud hetkel mugavaks peame".

USA presidendiks valitud Donald Trump  ja Venemaa president Vladimir Putin, illustratiivne foto
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

"Sellest kuuleme rohkem edaspidi presidendi meeskonna moodustamise protsessi käigus," lausus ta.

USA president nimetas ühtlasi Merkelit "silmapaistvaks partneriks".

"Saan öelda vaid seda, et kantsler Merkel on olnud silmapaistev partner ning ta on meie lähimate liitlaste seas ehk ainus liider, kes oli ametis juba siis, kui ma ametisse astusin," sõnas USA president.

Obama lisas, et ehkki ta ei ole alati kõiges Merkeliga sama meelt olnud, hindab ta kantsleri "ausust, mõtlikkust ja usaldusväärsust".

"Ta on olnud silmapaistev mitte üksnes pühendumuses Saksa rahva huvide eest seismisele, vaid ka tunnistamises, et osa võimekast juhtimisest on ka kogu maailmaga lävimine," lausus ta.

Kreml süüdistas neljapäeval Obama administratsiooni püüdlustes rikkuda suhteid Mokvaga määral, mis muudab nende taastamise tulevikus problemaatiliseks.
Obama administratsioon teeb "kõik, mis selle võimuses, et viia kahepoolsed sidemed sellisesse ummikusse, et nende taastamine uue administratsiooni poolt soovi korral saab olema raske," ütles Putini välisnõunik Juri Ušakov.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
normid, vastuseis, suurvõim, Barack Obama, Donald Trump, Angela Merkel, USA, Venemaa

Peamised teemad