07:55 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
6840

Igaüks meist võib teha heateo ja jõulude eel rõõmustada tundmatut inimest, saates talle kingituse. Rahvusvahelise projekti Secret Santa eestvedaja jutustas, kuidas see töötab.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Iga päevaga jõuavad talvepühad aina lähemale ja lähemale. Keegi on juba mõelnud sõprade ja pereliikmete jaoks kingituste ostmisele, keegi aga, vastupidi, ootab lähedaselt inimeselt üllatust. Keegi ei vaidle vastu, et kinkida ja kingitusi saada on alati tore, aga võib juhtuda, et kedagi maakera teises ääres teeb just teie kingitus õnnelikumaks.

Kord aastas võib iga soovija selles projektis osaleda, registreerides oma postiaadressi veebiportaalis Secret Santa („Salajane jõuluvana"). Mõne aja pärast segatakse kõik aadressid omavahel ja saadetakse osalisi pidi laiali. Saadud aadressil kohustub inimene saatma mingisuguse, olgu või sümboolse kingituse.

Secret Santa korraldati esimest korda 2012. aastal, tänaseks aga on selle ametlik kodulehekülg tõlgitud juba 14 keelde ja möödunud aastal osales selles inimesi 64 riigist. Nagu ütles Eesti Sputnikule projekti Secret Santa korraldaja Juri Boitšuk, seisneb antud projekti põhifilosoofia selles, et õpetada inimesi kingitusi ja heategusid tegema.

„Iga aastaga kasvab projektis osalejate hulk, erandiks oli vaid eelmine aasta, mil ma avasin registreerimise liiga hilja. Kuid sel aastal loodan ma püstitada uue rekordi," ütleb Boitšuk.

Mitte kõik projektis osalejad pole ausad

Boitšuki sõnul ei jõua kingitused kahjuks kõikide adresaatideni. See ongi projekti kõige suurem ja raskesti lahendatav probleem. Korraldaja andmeil saab umbes 70% osalistest oma kingitused kätte, ülejäänud jäävad neist ilma. Seda protsenti, arvab ta, annab suurendada, kuid selleks on vaja ressursse — nii aega kui ka raha.

Igal aastal püüab projekti eestvedaja täiustada algoritmi, et ebaausate osaliste arvu vähendada. Ühesõnaga, tegemist on mittetulundusliku projektiga ja see toimib üksnes isikliku entusiasmi najal. Juri sõnade kohaselt korraldati Secret Santa sündmus esmakordselt viis aastat tagasi ja see oli plaanitud sõpradevaheliseks meelelahutuseks populaarses sotsiaalvõrgustikus.

Kuid korraldaja jaoks täiesti ootamatult kogunes üle 3000 osavõtja, kes soovisid omavahel kingitusi vahetada. „Kui rääkida anonüümse kingitustevahetuse ideest endast, siis see ei ole minu idee. See on juba iidne lõbu, mida harrastatakse alates peredest ja kontoritest kuni suurte ettevõtmisteni," nentis Juri Boitšuk.

Kinkige rõõmu võõrale inimesele

Projekti eesmärk, jätkab ta, ei ole lihtsalt harjutada inimesi kingitusi tegema ja ootama midagi vastutasuks, vaid õpetada neid leidma rahuldust protsessist endast. On palju üksikuid või piiratud võimalustega inimesi, kelle jaoks on äärmiselt tähtis tunnetada enda olulisust selles maailmas.

„Kingitust saada või võõrale inimesele saata tähendab teha heategu teadmata kellele, ja see aitab inimestel tunda, et nad on kellelegi vajalikud ja tähtsad," lisas Juri. Tulevikus tahaks Secret Santa projekti eestvedaja lülitada sellesse vähekindlustatud elanikkonnakihid, tegelda heategevusega.

„Ma armastan kingitusi teha. Kahtlemata on ka kingitusi saada väga meeldiv, aga ise kinkida, eriti lähedastele ja seda, millest nad unistavad — see on kirjeldamatu tunne," ütleb Boitšuk.

Tagid:
projekt, kingitus, rahvusvaheline, Secret Santa, Juri Boitšuk, maailm, Eesti

Peamised teemad