10:52 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
10330

Paldiskis toimus 21. novembril tseremoonia, millega mälestati 60 aasta eest Nõukogude Balti laevastiku allveelaeva M-200 meeskonna traagilist hukkumist.

TALLINN, 22. november — Sputnik. Tragöödiast Suurupi väinas, kus diiselallveelaeva M-200 kokkupõrkes miinilaevaga "Statnõi" hukkus peaaegu kogu allveelaeva meeskond, möödus kuuskümmend aastat ja sel puhul asetas Venemaa suursaadik Eestis pärja vennashauale Paldiskis.

Üritusest võtsid osa Laevastiku veteranide Tallinna klubi ja Paldiski allveelaevnike veteranide esindajad, Kaliningradi maailmamere muuseumi delegatsioon, Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov ja sõjaväeatašee Oleg Afanasjev.

Suurupi väinas toimus 1956. aastal tragöödia, mida mäletatakse siiamaani. Rahuajal hukkus laevade kokkupõrkes eskaadrimiinilaevaga "Statnõi" peaaegu kogu diiselallveelaeva M-200 meeskond. Eskaadrimiinilaev rammis laevastiku polügoonilt tagasiteel olevat allveelaeva "Mest" paremasse pardasse.

Kuus meremeest hukkus kohe, ülejäänutele anti käsk pardale jääda ja nad jäid lõksu. Kui allveelaeval hakkas hapnik otsa saama, üritas meeskond laevast välja pääseda, kuid inimesed olid nii kurnatud, et esimesena väljuda üritanud mitšman Vassiljev suri šahtis ja sulges oma kehaga läbipääsutee langetades sellega surmaotsuse ka oma kaaslastele.

Et toodud ohver poleks asjatu

Paldiski sõjaväepensionäride liidu juhatuse esimees mitšman Viktor Burmistrov ütles mälestustseremoonial, et meremehed kaitsesid oma kodumaad ja see oli kangelastegu.

"Kui anti käsk, tähendab see oli lahinguülesanne!" ütles Burmistrov. Kõneles kokkutulnutele küsis Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, mida saaks teha praegu, et selliseid tragöödiaid ja katastroofe vältida.

Ta rõhutas koostöö tähtsust julgeolekuküsimustes, sest piirkonnas on sõjalise jõud äärmuseni kontsentreeritud. Tema sõnul saatis Venemaa NATO esindusse Brüsselis ettepaneku Balti piirkonna julgeoleku tagamiseks, sealhulgas peeti silmas lende Balti mere kohal.

"Vastus on siiamaani olnud eitav, kuid me lähtume sellest, et elu ise näitab meie julgeolekut tagava tegevuse tähtsust," ütles suursaadik. Petrov on veendunud, et kui õnnestub need küsimused lahendada, polnud allveelaevnike ohver asjatu.

Tagid:
allveelaev, M-200, mälestustus, tragöödia, Oleg Afanasjev, Aleksandr Petrov, Paldiski, Eesti

Peamised teemad