08:48 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
3410

Nasdaq Balti alternatiivturul noteeritud joogitootja Linda Nektar AS peab uue valitsuse poolt kavandatava lahja alkoholi aktsiisitõusu tõttu oma investeeringud ümber vaatama ja tõenäolisemalt rohkem välisturgudele keskenduma.

TALLINN, 22. november — Sputnik. "Eks see ole negatiivne uudis nii meile kui meie partneritele. Peame oma pikaajalised plaanid ümber vaatama ja see vähendab kindlasti meie investeeringuid," ütles Linda Nektari juhatuse esimees Kadri Rauba BNS-ile.

Ta tõi välja, et kuna Eesti turg on väga väike ja poliitilistest otsustest sõltuv, tuleb alkoholitootjatel rohkem ekspordile keskenduma hakata. "Eks me teeme seda nagunii, aga ilmselt tuleb seda veelgi enam teha." Konkreetsematest plaanidest ei soostunud Rauba siiski rääkima, kuna pole veel selge, mitu protsenti lahja alkoholi aktsiis tõuseb. 

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) moodustatav uus valitsusliit on lubanud, et alkoholi ja suhkru liigtarbimise vähendamiseks tõstavad nad täiendavalt õlle, kääritatud jookide ja veini aktsiisi ning maksustavad kõrge suhkrusisaldusega joogid.

Uus valitsusliit loodab lahjade alkohoolsete jookide täiendavast aktsiisitõusust teenida riigieelarvesse järgmisel neljal aastal kokku 219 miljonit eurot.

Linda Nektar AS toodab Võrumaal asuvas tehases kääritatud jooke joogitööstustele. Mullu sõlmis ettevõte igapäevase majandustegevuse raames täiendava kolmeaastase lepingu AS-ile A. Le Coq õunaveini müügiks aastatel 2016-2018. Lepingu väärtus on vähemalt 2 miljonit eurot.

Linda Nektari eelmise aasta käive oli ligi 2,8 miljonit eurot ja puhaskasum 440 140 eurot. Firmas töötas Linda Nektaris 11 töölepingu alusel töötajat ja 2 lepingulist toote- ja tehnoloogiaarendusprojektis osalevat inimest.

Eesti Õlletootjate Liidu hinnangul soodustab uue koalitsiooni plaanitav lahjade alkohoolsete jookide aktsiis märgatav tõstmine kõrge alkoholi sisaldusega jookide tarbimist ja Läti-suunalist piirikaubandust, mis omakorda kahjustab Eesti õlletootjaid, kirjutas Sputnik varem.

"Hetkel pole avalikkusele jagatud konkreetseid kavandatud aktsiisitõusude määrasid, ega ka täpset ajakava. Küll aga võib uue võimuleppega koos avaldatud katteallikate põhjal hinnata, et lahjade alkohoolsete jookide maksustamine tõuseb kordades. Sellega kaasneb väga selge ja suureulatuslik negatiivne majanduslik mõju kodumaisele tööstusele ja kauplejatele, misläbi tegelikult kannatavad ka eelarvelaekumised," ütles Eesti Õlletootjate Liidu tegevjuht Peeter Võrk.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
suhkrumaks, aktsiisitõus, joogitootja, koalitsioon, alkohol, Linda Nektar AS, Kadri Rauba, Eesti

Peamised teemad