18:31 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Uudised
lühendatud link
9120

Õhkkond Norra kaitseväe Ørlandi pataljonis paranes märgatavalt, kui neiud ja noormehed paigutati üheskoos elama.

TALLINN, 22. november — Sputnik. Mis saab, kui armeeteenistusse hakatakse värbama samapalju nii neide kui noormehi? Selle küsimuse esitasid endale õhukaitsevägede personalitöötajad, kui Storting võttis vastu seadusemuudatuse ja laiendas üldise ajateenistuskohustuse ka naistele, teatas Inosmi

Suvel võeti esmakordselt peale seadusemuudatust ajateenistusse esimene rühm kutsealuseid. Kuid Norra kaitsejõudude Ørlandis ja Sør-Trøndelagis paiknevas õhutõrjepataljonis viiakse eksperimenti sõdurite osavõtul läbi juba kaks aastat.

Seal on viimase kahe kutsealuste rühma koosseisus olnud 50% neide ja 50% noormehi. Nad on koos teeninud, kandnud ühesugust lahinguvarustust, elanud ühes ja samas toas ning õppuste ajal maganud ühes ja samas telgis. Ainus, mis kummalgi sugupoolel on oma, on — duši- ja tualettruumid. Tulemus on ületanud kõik ootused.

„Seda oli väga huvitav jälgida. Nüüd näeme, et teised riigid ilmutavad suurt huvi meie eksperimendi vastu. Me oleme juba saanud vastavaid pöördumisi Soomest, Eestist, Rootsist ja Šveitsist. Samuti oleme võtnud osa konverentsist Iisraelis," jutustab Norra relvajõudude teadusliku uurimisinstituudi (FFI) teadur, sotsiaalantropoloog Nina Hellum.

Nagu õed ja vennad

Tema uuringute põhjal läbitöötatud andmed näitavad hämmastavaid tulemusi, mis on risti vastupidised paljudele eelarvamustele sõjaväes tüüpilisest „macho-kultuurist". Sooline tasakaalustatus on viinud sugupoolte-vahelistes suhetes parema üksteisemõistmise ja sallivuseni, eelarvamusi aga on jäänud vähemaks. Paljusid üllatab tõenäoliselt kõige enam see, et pataljonis vähenes seksuaalne pinge neidude ja noormeeste vahel.

„Nad elavad üksteisega nii lähestikku, et hakkavad suhtuma üksteisesse nagu õed ja vennad. Pealegi ei ole välistatud, et pärast mitud ööpäeva „põllu peal", väliõppustel ilma magamata, pesemata ja puhaste riietete muutuvad nad teineteisele vähem ligitõmbavaks," naerab Hellum.

Seksi on vähe

Ta juhib tähelepanu veel kahele olulisele momendile: motivatsioonile ja reeglitele. Asi on selles, et olukorras, kus armee vajab praegu igal aastal vaid 8 000 kutsealust nende 60 000 noore mehe ja naise hulgast, kes igal aastal võiks saada väeteenistussse kutsutuks, valitakse kaitseväkke peamiselt enim motiveerituid. Nemad aga muretsevad rohkem eeskirjade täitmise pärast, et iseendale mitte halba teha.

Õhutõrjepataljonis kehtis keeld seksi- ja armusuhetele laagris või teenistuses olles. Nende kahe aasta jooksul, mil eksperiment toimus, tuli ilmsiks ainult üks selle keelu rikkumise juhtum.

Samas ei kujunenud paarikesi rohkem kui mis tahes teistes kohtades. Esimesel aastal oli neid 90 sõduri kohta 4-6.

Kui kusagil tekkisidki probleemid, siis kutsealuste kodupaikades, sest mõte saata oma kallim või kallike väeossa, kus neiud ja noormehed elavad ühes ja samas ruumis, seal erilist vaimustust ei äratanud.

Meeleolu on suurepärane

Hellum ei näinud mingeid märke „maskuliinsete tavade" domineerimisest või seksuaalsest ahistamisest. See on uuringutulemustes vahest kõige ilmsem erinevus võrreldes nende uuringutega, mis on korraldatud suure meeste ülekaaluga väeosades.

„Seal peavad naised sageli end kohandama, saama „oma poisteks", et kollektiivi sulanduda. Kui neide ja noormehi on võrdselt, pööratakse sugupoolele vähem tähelepanu, märksa enam hoolitakse ühtsustundest, koostöövaimust," lausub uurija.

Nagu tema isikliku uurimistöö, nii ka samas pataljonis korraldatud küsitluste tulemused kõnelevad sellest, et sõdurid tunnevad end suurepäraselt.
Hellum toonitab, et vaevalt küll sobib see eksperiment kõigile relvaüksustele. Ega ka kõikidele riikidele.

Teenistus kõnealuses õhutõrjepataljonis ei hõlma füüsilisi piiranguid, mis ei luba naistel tassida oma osa kogu ühisest kandamist. Samas tundub uurijale, et Norra noored peavad endastmõistetavaks, et poiss- ja tütarlapsi koheldakse võrdselt ja võrdse austusega.

Tagid:
neiud, eksperiment, kasarm, Norra kaitseväe Ørlandi pataljon, Nina Hellum, Norra

Peamised teemad