03:03 21. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB74.0532
Läti pealinn Riia

Läti eurosaadikud: resolutsioon Sputniku vastu diskrediteerib EL-i

© Flickr / Tobi Gaulke
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (169)
4312

Poola parlamendisaadiku Anna Fotyga poolt väljapakutud resolutsioon vastutegevuse kohta Venemaa meediaväljaannete, sealhulgas Sputniku ja RT vastu, on vastuolus sõnavabadusega ja vormistuselt solvav, leiavad Läti eurosaadikud Tatjana Ždanok ja Andrei Mamõkin.

TALLINN, 24. november — Sputnik. Viimatimainitu sõnul uskus ta seniajani, et EL on valmis võitlema propagandaga vaid faktide ja objektiivsuse najal, kuid seda ettekannet lugedes mõistis, et eksib sügavalt.

„Just nii näebki välja propaganda! Ühes ettekandes terroriorganisatsiooni sidumine konkreetse riigiga — see on ere näide propagandast. Peamine eesmärk on selge: näidata, et Venemaa ja ISIS on peaaegu üks ja seesama," väitis Andrei Mamõkin arutelu käigus. Eurosaadik täheldas veel üht propagandavõtet — näidata, et probleeme peitub ainult ühes riigis," kirjutab Läti Sputnik.

„Peale ISIS-e ja Venemaa ei mainita ühtegi teist näidet, ehkki ettekande pealkirjas kõneldakse kolmandatest osapooltest. Kas see tähendab, et mitte keegi teine maailmas propagandat ei kasuta? Kahtlen sügavalt. Seetõttu ei saa seda ettekannet nimetada objektiivseks ega igakülgseks," rõhutas poliitik.

„Meile on esitatud ebakvaliteetne propagandistlik toode, mis juhul, kui see vastu võetakse, diskrediteerib Euroopa Liitu. Kui Euroopa Parlament hääletab selle ettekande poolt, siis tulevikus võib nende sekka, kes propagandat rakendavad, julgesti lugeda ka EL-i," lausus Mamõkin.

Kallaletung sõnavabadusele

Tatjana Ždanok omakorda märkis, et sedasorti tasel dokumente pole Euroopa Parlamendis seniajani vastu võetud. 

„Minu arvates astume me tekstiga, mida me arutame, üle punase joone. Me oleme varemgi vastu võtnud resolutsioone, milles on kritiseeritud vene rahvast ja Venemaad, kuid sisult ja vormilt sedavõrd räigelt ründav tekst — see on Euroopa Parlamendi jaoks midagi uut. See dokument ründab ajakirjandusvabaduse põhimõtet. Me räägime, et Venemaa kasutab ära mitmesuguseid moodseid ja vahendeid, mõttekodasid, mitmkeelseid telekanaleid… Kuid need on olemas ka teistes riikides! Raske on mõista maailmas toimuvat, kui vaadata ainuüksi CNN-i, BBC-d või France24," ütles eurosaadik oma lühisõnavõtus resolutsioonile pühendatud arutelu käigus.

Resolutsiooni arutelu toimus Euroopa Parlamendis eile õhtul, selle hääletamine aga on kavandatud tänasele päevale. Vastuvõtmise korral ei ole see dokument olemuselt kohustav.

Informatsion kui julgeolekuoht

Resolutsioonis pealkirjaga „EL-i strateegilise kommunikatsiooni kohta vastusammuna tema vastu suunatud kolmandate osapoolte propagandale" väidetakse, nagu osutaks Venemaa rahalist abi EL-i liikmesriikide opositsioonilistele erakondadele ja teistele organisatsioonidele ning kasutaks riikidevaheliste kahepoolsete suhtete mõjutegureid kogukondade lõhestamiseks ja ühtekuuluvuse õõnestamiseks. 

Peamiste teabeohtudena Euroopa Liidule ja tema partneritele Ida-Euroopas nimetatakse resolutsioonis agentuuri Sputnik, telekanalit RT, sihtasutust Russki Mir ja Venemaa välisministeeriumile alluvat föderaalagentuuri Rossotrudnitšestvo.

Dokumendis öeldakse, et Moskva arendab Euroopa Liidu suhtes „vaenulikku propagandat". Samas võrdsustavad resolutsiooni autorid vastutegevuse Venemaale võitlusega Islamiriigi (IS, Venemaal keelatud rühmitus) vastu ja kutsuvad Euroopa Komisjoni ning Euroopa Liidu liikmesriike üles vastupropaganda-alaseid projekte täiendavalt rahastama.

Eelnevalt on Euroopa portaal EU Observer teatanud, et neil eesmärkidel võib EL-i Venemaale informatsioonilise vastutegevuse töögrupp saada miljoni euro suuruse eelarve. Lisaks sellele tehakse ettepanek parendada, sealhulgas rahastuse võrra tugevdada telekanalit Euronews.

Teema:
Meedialahingud (169)
Tagid:
resolutsioon, propaganda, sõnavabadus, Sputnik, Euroopa Parlament, RT, ISIS, Läti, EL

Peamised teemad