14:05 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
6030

Esimesed talvekülmad pole ohtlikud ainult autojuhtidele, kes liiklevad teedel veel suverehvidega, vaid ka kaluritele, kes saagijahil kiirustavad veekogude alles õhukesele jääle, seades oma elu surmaohtu.

TALLINN, 24. november — Sputnik. Novembri algul, kui Eestit tabasid esimesed talvekülmad, vajus Räpina vallas Põlvamaal läbi jää ja uppus 35-aastane kalamees. „Enamasti upuvad inimesed omaenese ettevaatamatusest, hasardi tõttu," ütles Eesti Sputnikule harrastuskalur German Sajapin.

Ta on kindel, et nimelt hasart on nende õnnetuste peamiseks põhjuseks. Tema sõnul ootavad mehed pärast suvehooaega esimest jääd ja lähevad sellele ettevalmistamatult, ajades taga esimesi kogukaid kalu, kuni nood on aktiivsed ja hakkavad hästi õnge.

„Paljud ei suuda tervet hooaega käed rüpes istuda, talvel aga näkkab kala igal juhul. See on kirglik harrastus, nagu mis tahes hobi," kõneleb kalur.

Jää võimaldab kaluritel pääseda nendesse paikadesse, kuhu suvel on võimatu sattuda mingite looduslike olude tõttu, nagu näiteks soised ja üleujutatud kalda-alad. Jääd pidi saab jõuda veealuste süvikuteni, kuhu kalad võivad koguneda, ja püüda kala sealt, kus see suvisel ajal ei õnnestu.

Ohutus ennekõike

„Enne jääle minemist tuleb uurida olukorda, kontrollida jää seisundit selliste abivahenditega nagu jäänuga (väikese kõksuga jäässe augu löömiseks — toim.)," ütleb Sajapin.

Tema sõnul ei tohi talvel mingil juhul unustada ohutustehnikat, neile aga, kes jää peale lähevad, soovitab ta panna selga veeülikond ja mitte unustada „päästeriistu" — vahendeid, mille abil saaks vettekukkumise puhul jää peale tagasi.

Sajapin rääkis, et Eestis ei ole korraldata kaluritele mingisuguseid ohutustehnika kursusi ja kõige ammendavamat teavet on kõige hõlpsam saada kalastustarvete kaupluste müüjatelt. „Täpset statistikat ma ei tea, kuid paar-kolm inimest aastas upub alati. Ei ole sellist aastat, mil keegi ei oleks uppunud," kurdab kalur.

Sport hasardi teenistusse

Tema sõnade kohaselt koguvad viimastel aastatel ainult jää peal toimuvad talvise kalapüügi võistlused aina rohkem ja rohkem huvilisi. Sellised võistlused on kõige turvalisem võimalus talviseks kalastuseks, kuna võistluste korraldajad järgivad ohutustehnikat ja jääkihi paksust.

Kaluril on kahju, et Eesti riik osaleb vähe sääraste surmajuhtumite ennetuses, mis on seotud talvise kalapüügiga, ja piirdub põhiliselt vaid jäälemineku keeldude väljastamisega. Samal ajal kiitis Sajapin päästjaid, kes hädaolukordade puhul reageerivad alati kiiresti ja kindlakäeliselt.

Tagid:
ohutusreeglid, kalastus, talvine, kalapüük, kala, German Sajapin, Eesti

Peamised teemad