02:03 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Uudised
lühendatud link
4510

Kuna tuleval aastal Soomes tegevust alustava hübriidohtude oivakeskuse lõplik kontseptsioon ja selles osalemise tingimused pole veel selgunud, pole ka Eesti otsustanud, kas ja mil moel keskuses töös osaleb.

TALLINN, 25. november — Sputnik. "Soome algatus on oluline, osaleme aktiivselt nii Soome kui teiste partneritega oivakeskuse asutamise aruteludes. Keskuse lõplik kontseptsioon ja osalemise tingimused ei ole selgunud. Seetõttu ei ole Eesti veel otsustanud, millised on meie võimalused keskuse töös osaleda," ütles BNS-ile riigikantselei koordinatsioonibüroo juht Kristjan Prikk.

"Eesti ei ole veel otsustanud keskusega liituda, kuid analüüsime seda võimalust lähtudes keskuse tulevastest võimalikest ülesannetest ja meie suutlikkusest panustada," ütles kaitseministeeriumi pressiesindaja BNS-ile. Ta lisas, et oivakeskuse idee on alles algusjärgus.

Eelmise nädala neljapäeval leidis aset esimene kohtumine, kus Soome tutvustas oma ettepanekut rahvusvahelise hübriidohtudega tegeleva keskuse loomiseks lähemalt, ideega tutvumiseks võttis kohtumisest osa välisministeeriumi esindaja.

Ajaleht Helsingin Sanomat väitis esmaspäeval, et Eesti on üks hübriidohtude oivakeskusega liitujatest. Lehe väitel hakkavad keskuse töös lisaks Soomele osalema Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa, Saksamaa, Ühendkuningriik, Eesti, Läti, Leedu, Hispaania, Rootsi ja Poola.

Tuleval aastal tegevust alustav keskus hakkab paiknema Soome pealinnas.

Keskuse ülesandeks saab suurendada Euroopa Liidu valmisolekut ja vastupanuvõimet hübriidsõdadele ning parandada koostööd Põhja-Atlandi liiduga. Soome riigisekretäri Jori Arvoneni sõnade kohaselt võivad hübriidrünnakud kätkeda endas „diplomaatilist, sõjalist, tehnoloogilist või rahanduslikku iseloomu".

„Soomes, näiteks, räägitakse palju Venemaa mõjutustegevusest teabeväljal," ütles Arvonen. Ta nentis ühtlasi, et hübriidsõja taktikaid rakendab Islamiriik, kasutades desinformatsiooni radikaalsete ideede levitamiseks Euroopas ja toetajate ligimeelitamiseks. Keskuse aastaeelarve on ette nähtud suurusjärgus kaks miljonit eurot.

Soome katab keskuse asukohamaana sellest summast olulise osa. Keskuse projektijuhiks on määratud Soome kaitsepolitsei (SUPO) osakonnajuhataja Matti Saarelainen.

Tagid:
osalemine, hübriidsõda, hübriidohtude oivakeskus, Kristjan Prikk, Soome, Eesti

Peamised teemad