03:56 20. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Migrandid, illustratiivne foto

Erdoğan ähvardas EL-i piiride avamisega migrantidele

Uudised
lühendatud link
2140

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ähvardas reedel avada Türgi piirid ebaseaduslikele migrantidele pärast Euroopa Parlamendi üleskutset külmutada Ankaraga liitumiskõnelused.

TALLINN, 25. november — Sputnik. "Kuulake mind. Kui te lähete veel kaugemale, siis avatakse piirid, pidage seda meeles," ütles Erdoğan Istanbulis peetud kõnes. "Meie oleme need, kes toidavad siin riigis 3-3,5 miljonit põgenikku. Te olete reetnud oma lubadused." 

Ligi kolmandik 52 000 sadama juures ja Makedoonia piiril laagris olevast migrandist on keeldunud ametlikesse varjupaikadesse ümber kolimast.
© Sputnik / Александар Джорович

Türgi ja EL sõlmisid 18. märtsil rändeleppe, millega Türgi kohustus takistama migrantidel meritsi Kreekasse liikumist ning võtma vastu kõik Kreekasse jõudnud migrandid. EL kohustus omalt poolt kiirendama liitumisläbirääkimisi Türgiga ja andma Türgi kodanikele tingimuste täitmise korral aasta lõpuks viisavabaduse.

Viisavabadust kavandati esialgu oktoobriks, ent see on mõne tingimuse mittetäitmise tõttu endiselt saavutamata. Lisaks on seiskunud liitumiskõnelused.
Türgi tunneb, et EL ei täida oma osa kokkuleppest.

Euroopa Parlamendi neljapäevane mittesiduv resolutsioon oli tingitud nurjunud riigipöördele järgnenud Türgi valitsuse repressioonidest.

Erdoğani sõnul karjus EL 2015. aastal abi järele, kui kümned tuhanded migrandid kogunesid Türgi-Bulgaaria piiripunkti. "Te hakkasite meilt küsima, mida kavatseme me teha, kui Türgi avab oma piirid?" lausus president.

Euroopasse jõudis eelmisel aastal üle miljoni migrandi. Sissevool on tekitanud kartusi võimalikust ühiskondlikust kriisist EL-i liikmesmaades ning tugevdanud paremäärmuslike erakondade positsioone.

Samal teemal

Erdogan ähvardas Euroopat
Tagid:
rändlepe, liitumine, migrandilaine, viisavabadus, Euroopa Parlament, Recep Tayyip Erdoğan, Kreeka, EL, Türgi

Peamised teemad