01:24 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
3541

Euroopa ajakirjanike föderatsiooni (The European Federation of Journalists (EFJ)) peasekretär Ricardo Gutiérrez kritiseeris Euroopa Parlamendi kolmapäeval vastu võetud resolutsiooni võitlusest ebasoovitavate meediaväljaannetega. Tema arvates kubiseb dokumendi tekst külmale sõjale iseloomulikest väljenditest.

TALLINN, 25. november — Sputnik. Kolmapäeval, 23. novembril võttis Euroopa Parlament 304 "poolt" häälega vastu resolutsiooni "EL strateegilise kommunikatsiooni vastutegevusest kolmanda osapoole propagandale", mis on suunatud võitlusele välismaal levivate, peamiselt Venemaa meediaväljaannetega.

Kõige suuremate "kahjuritena" mainitakse dokumendis muuhulgas agentuuri Sputnik ja telekanalit Russia Today (RT). Kusjuures resolutsiooni autorid võrdsustasid need meediaväljaanded faktiliselt terrorirühmituse "Islamiriik" propagandaga.

See dokument paistis eurosaadikutele kahtlane juba selle koostamise ajal ja pärast resolutsiooni vastuvõtmist Euroopa Parlamendis ühinesid kriitikatulvaga ka meediaeksperdid, õiguskaitsjad ja ajakirjanike organisatsioonide esindajad, kes nägid selles otsuses Euroopa ühiskonna põhiprintsiipide rikkumist.

Euroopa ajakirjanike föderatsiooni peasekretär Ricardo Gutiérrez märkis, et mingeid konsultatsioone resolutsiooni sõnastuse osas tema juhitava organisatsiooniga (Euroopa suurim ajakirjanikke esindav organisatsioon) ei toimunud. Vastasel juhul oleksid organisatsioonis spetsialistid saanud autoritele osutada mõnedele dokumendis esinevatele vastuoludele ja isegi vigadele, kirjutab Sputnik France.

Gutiérrez'i sõnul ei tee resolutsiooni teksti autorid vahet avalikul kommunikatsioonil, kodanike informeerimisel ja propagandal. Ja propagandat käsitledes ei tehta vahet, mis on riiklik ja mis terroristlik propaganda.

"Nii et ma näen vaid seosetut ja segast teksti, mis on antud valdkonna professionaalide sealhulgas ajakirjanikega, täielikult kooskõlastamata," ütles Gutiérrez. "Mind häirib ka teatud demoniseerimine. Minu arvates on see tüüpiline tekst külma sõja aegadest, kus ühel pool on head meediaväljaanded, head ajakirjanikud ja teisel pool propagandistid. 

On mõistetav, et antud juhul on tegemist hoopis keerulisema teemaga, kus nüansse on hoopis rohkem," lisas Euroopa ajakirjanike föderatsiooni peasekretär. Tema sõnul ei kajasta Euroopa Parlamendid vastu võetud resolutsioon üldse Euroopa nägemust probleemist.

Ricardo Gutiérrez märkis, et tekst sai väga vastuoluline, sest selles kasutatud ettepanekuid kasutati edukalt mõnedes riikides, kuid need ei leidnud üldse poolehoidu teistes riikides. Ekspert rõhutas, et resolutsiooni tekst väljendab ainult Europarlamendi osa saadikute arvamust.

"Tagajärgede osas, esiteks, ei ole see seadusandlik resolutsioon, nii et ta ei kohusta millekski. Pealegi rahustab mind, et selle teksti poolt hääletas kohalviibinud saadikute vähemus. Poolt hääletas vadi 44% saadikutest, tähendab 56% jäid kas erapooletuks või olid vastu.

Näen ka seda, et suured fraktsioonid, nagu liberaalid ja sotsialistid jäid massiliselt erapooletuks, seega tekst ei veennud neid," märkis Ricardo Gutiérrez. Tuletame meelde, et 691 saadikust hääletas resolutsiooni poolt 304, vastu oli 179 ja erapooletuks jäi 208 saadikut.

Meedialahingud

EJF peasekretäri sõnul ei näe ta ohtu selle resolutsiooni otsese rakendamiseks rahvuslikul tasemel ega konkreetsete meetmete rakendamiseks, näiteks mõne Venemaa meediakanali tegevuse keelamiseks või võrgulehe blokeerimiseks.

"Kui see peaks juhtuma, siis meie Euroopa ajakirjanike föderatsioon, mis seisab ajakirjandusvabaduse kaitsel, saab olema esimene, kes sellise praktika hukka mõistab, teatas Ricardo Gutiérrez.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
resolutsioon, kriitika, sõnavabadus, Rahvusvaheline ajakirjanike föderatsioon, Sputnik, Euroopa Parlament, RT, Ricardo Gutiérrez, maailm, EL

Peamised teemad