14:29 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
6860

Vene meediale vastutegevust käsitleva resolutsiooni vastuvõtmine Euroopa Parlamendi poolt on selle paanika tulemus, mis puhkes Euroopas pärast Donald Trumpi valimist USA presidendiks, leiab Serbia režissöör Emir Kusturica.

TALLINN, 25. november — Sputnik. Pärast Donald Trumpi võitu USA presidendivalimistel algas Euroopas paanika, mis ilmutab end mitmel erineval kujul, nentis tuntud Serbia filmirežissöör Emir Kusturica, kommenteerides Serbia Sputnikule Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud resolutsiooni vastutegevusest vene meediale.

„Arvan, et mõte süüdistada RT-d ja Sputnikut propagandas — see on sama, kui Pinocchio süüdistaks oma loojat valetamses. Idees võrrelda kaht noort ja kvaliteetset meediakanalit Daeshiga puudub see osa, kus oleks selgitatud, kes ikka tegelikult Daeshi lõi — kas Lääs, Ida või on tegemist isemajandava organisatsiooniga," ütles Kusturica.

„Kui ei oleks seda paanikat, mis puhkes pärast peremehe vahetumist, kes kõige järgi otsustades hakkab käituma teisiti, mis tähendab, et pärast USA presidendivalimisi, siis oleks ma võib-olla saanud aktsepteerida mõtet, et see, kes räägib tõtt, on tõesti kellelegi vastu ja muutub vastaspoole loogika kohaselt propaganda keskmeks. Aga tõde ei ole kunagi olnud propaganda, harvade eranditega," lisas ta.

Tema hinnangul algas „paanika" vastuoludest vana ja uue valitsuse vahel, mis on alles moodustamise staadiumis.

„Paanika algas seetõttu, et kaks võimuladvikut ei veel omavahel kokku leppinud — ameeriklaste uus valitsus, mis on praegu moodustamisjärgus, ja see, mida kamandasid Clinton ja Soros. Usun, et tulevikus peaks see olukord muutuma," arvab režissöör.

Belgradi Raadio direktor Milivoje Mihajlović väitis intervjuus Serbia Sputnikule, et resolutsioon on suunatud meediavabaduse vastu. „Eriti hämmastab mind meediaväljaannete kõrvutamine terroriorganisatsioonidega. Tegemist on Euroopa Parlamendi klassikalise omaväravaga, ja see jääb meelde kui üks kõige rängemaid rünnakuid ajakirjaniku kutseala vastu," ütles Mihajlović.

Serbia uudistekompanii Novosti peadirektor Radomir Dmitrović leiab, et EP resolutsioon näitab Lääne silmakirjalikkust kodanike teavitamise teemal ja ühtlasi kalduvust mõjutustele alluda.

„Nad tahavad, et Venemaa seisukohta ei oleks kuulda ja et poleks olemas vastupidist arvamust. Neil, kes Euroopas, seejuures eeskätt Serbiaski meediat rahastavad, on praegu hirm Venemaa mõju ees," väitis Serbia meediaettevõtte peadirektor.

„Kõik see näitab selle nõrkust ja haavatavust, mida me nimetame rangelt piiritletud rahvusvaheliseks kogukonnaks ja Euroopa Liiduks. Ma ei ütle, et ma tunnen rõõmu Venemaa meedia mõju laienemise üle, aga ma rõõmustan selle üle, et Venemaa, kes veel paar aastat tagasi ei ilmutanud mingisugust initsiatiivi, on lõpuks, kõige najal otsustades, käised üles käärinud ning nagu näha, töötab hästi ja lammutab seda valede betoonplokki, mis kuni hiljutise ajani püsis nii Ameerikas kui Euroopas. Kui EL kardab teistsugust arvamust, siis on tegemist selle süsteemi lõpu algusega," rõhutas Dmitrović. 

Meedialahingud

Resolutsioonis pealkirjaga „EL-i strateegilise kommunikatsiooni kohta vastusammuna tema vastu suunatud kolmandate osapoolte propagandale" väidetakse, nagu osutaks Venemaa rahalist abi EL-i liikmesriikide opositsioonilistele erakondadele ja teistele organisatsioonidele ning kasutaks riikidevaheliste kahepoolsete suhtete mõjutegureid kogukondade lõhestamiseks ja ühtekuuluvuse õõnestamiseks.

Peamiste teabeohtudena Euroopa Liidule ja tema partneritele Ida-Euroopas nimetatakse resolutsioonis agentuuri Sputnik, telekanalit RT, sihtasutust Russki Mir ja Venemaa välisministeeriumile alluvat föderaalagentuuri Rossotrudnitšestvo. Dokumendis öeldakse, et Moskva arendab Euroopa Liidu suhtes „vaenulikku propagandat". Samas võrdsustavad resolutsiooni autorid vastutegevuse Venemaale võitlusega Islamiriigi (IS, Venemaal keelatud rühmitus) vastu ja kutsuvad Euroopa Komisjoni ning Euroopa Liidu liikmesriike üles vastupropaganda-alaseid projekte täiendavalt rahastama. Eelnevalt on Euroopa portaal EU Observer teatanud, et neil eesmärkidel võib EL-i Venemaale informatsioonilise vastutegevuse töögrupp saada miljoni euro suuruse eelarve. Lisaks sellele tehakse ettepanek parendada, sealhulgas rahastuse võrra tugevdada telekanalit Euronews.

Kommenteerides Euroopa Parlamendi resolutsiooni vastutegevusest Venemaa meediale, õnnitles president Vladimir Putin Sputniku ja RT ajakirjanikke nende tööülesannete eduka täitmise puhul.

„Aga neid meedia esindajaid, ajakirjanikke, kes on ajendanud Euroopa esinduskogu esindajaid sellist otsust vastu võtma, tahan õnnitleda selle puhul, et kõige järgi otsustades teevad nad oma tööd aktiivselt, tulemuslikult ja andekalt," ütles Putin.

Riigipea avaldas ühtlasi lootust, et terve mõistus pääseb siiski prevaleerima ja tegelikke piiranguid Vene meediaväljaannetele ei tule.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
resolutsioon, kriitika, sõnavabadus, Sputnik, Euroopa Parlament, RT, Radomir Dmitrović, Milivoje Mihajlović, Emir Kusturica, maailm, Serbia, EL, USA

Peamised teemad