10:26 12. Detsember 2017
Tallinn-1°C
Kuula otse
Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid

Kaljulaid: riigid peavad mõtestama küberkaitse olemust

© REUTERS / LEHTIKUVA
Uudised
lühendatud link
3810

Küberruum on riigikaitses sama oluline kui maa, õhk ja meri, rõhutas president Kersti Kaljulaid reedel Tallinnas asuvat NATO Küberkaitsekoostöö Keskust külastades.

TALLINN, 25. november — Sputnik. „Varssavi tippkohtumine ei jätnud kahtlustki, et küberruum on lahinguväljana võrdne maa, õhu ja merega. Täna peavad riigid ja NATO mõtestama, mida see tähendab. NATO Küberkaitsekoostöö Keskuse uuringud, koolitused ja õppused on selles asendamatud," vahendas BNS Kaljulaidi sõnu.

„Eesti julgeolek NATO-s ei saa olla tugevam meie enda investeeringust sellesse. Lisaks sõjalisele panusele peame olema võrdsed ka debattides. Eesti riik on võtnud küberjulgeolekus juhtpositsiooni, mida märgatakse kogu maailmas," rõhutas president Kaljulaid.

"Eesti algatusest luua NATO akrediteeritud oivakeskus on kasvanud 20 riiki kaasav rahvusvaheline sõjaline organisatsioon," selgitas NATO Küberkaitsekoostöö Keskuse direktor Sven Sakkov. „Keskus on unikaalne, sest ühendame erinevad kübersfääri osapooled tehnikutest ja juristidest akadeemikute ja poliitikategijateni."

Tallinnas asuv NATO Küberkaitsekoostöö Keskus on NATO akrediteeritud rahvusvaheline oivakeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna teadmiste allikaks NATO ja liikmesriikide jaoks.

Iseseisva rahvusvahelise organisatsioonina keskendub NATO küberkaitsekeskus rakendusuuringutele, analüüsidele ning koolitustele ja õppustele küberkaitse valdkonnas. Küberkaitsekeskuse aastakonverents CyCon toob Tallinnasse igal kevadel üle poole tuhande eksperdi kogu maailmast, kes esindavad valitsusi, kaitsevägesid, eraettevõtteid, ülikoole jne. Keskus korraldab iga-aastaselt ka maailma suurimat tehnilist küberkaitse õppust Locked Shields.

NATO Küberkaitsekoostöö Keskuse liikmelisus on avatud kõigile NATO liikmetele. Belgia, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Kreeka, Leedu, Läti, Poola, Prantsusmaa, Saksamaa, Slovakkia, Tšehhi vabariik, Türgi, Ungari, USA ja Ühendkuningriik on keskuse sponsorriigid. Austria ja Soome on liitunud keskusega partnerriikidena. Keskust rahastavad ja mehitavad liikmesriigid ning see ei kuulu NATO sõjalisse struktuuri.

Tagid:
küberrünnak, küberruum, riigikaitse, julgeolek, NATO Küberkaitsekoostöö Keskus, NATO, Kersti Kaljulaid, EL, Eesti

Peamised teemad

 • Aastaks 2025 jääb tööealisi 43 000 võrra vähemaks, illustratiivne foto

  Töötajate arv jääb samaks vaid siis, kui nii töö- kui ka pensioniealiste hõive kasvab. Selleks, et töötajaid jätkuks, tuleb kõigil töötada kauem ning mitteaktiivsete osakaal tööealistest peab veelgi vähenema

  7
 • Lendurid demonstreerisid venelase ja vene sõduri parimaid omadusi

  Prantsusmaa välisminister ja Pentagon võivad ükskõik kui kaua kinnitada ajakirjanikele ja nende kaudu kogu ühiskonnale, et Islamiriigi alistas Lääne koalitsioon, kuid see ei mõjuta kuidagi seda, et Damaskus taastas oma kontrolli suurema osa riigi territooriumi üle.

  52
 • New Yorgi bussiterminalis toimus plahvatus

  New Yorgi metroos Manhattanil Times Square´i lähedal plahvatas hommikuse tipptunni ajal inimese keha külge seotud torupomm, mis vigastas platvormil kahtlusalust ja veel üht inimest

  9