06:01 24. Juuni 2018
Kuula otse
  • USD1.1648
  • RUB73.5314
Illusratiivne foto

Eesti peab EL-i ja Türgi vahelise rändeleppe täitmist oluliseks

© REUTERS / MURAD SEZER
Uudised
lühendatud link
16 0 0

Tallinnas toimusid reedel Eesti ja Türgi välisministeeriumi vahelised rändeteemalised konsultatsioonid.

TALLINN, 25. november — Sputnik. „Eesti peab Euroopa Liidu ja Türgi rändeleppe täitmist väga oluliseks elemendiks Euroopa rändekriisi lahendamisel," sõnas Eesti delegatsiooni juhtinud välisministeeriumi Euroopa ja Atlandi-ülese koostöö osakonna peadirektor asekantsleri ülesannetes Aino Lepik von Wirén välisministeeriumi teatel, vahendas BNS.

„Hindame Türgi panust ligi 3 miljoni Süüria põgeniku võõrustamisel Türgis ning ebaseaduslike rändevoogude takistamisel Euroopasse," lisas Lepik von Wirén.

Lepik von Wirén rõhutas kohtumisel, et ka EL austab ja täidab võetud kohustusi seoses rändeleppe ja põgenike ümberasustamisega. Ta tõi välja, et Türgi pagulasrahastust eraldatud 3 miljardist eurost on sel aastal kohustusi võetud 2,2 miljardit euro ulatuses, millega toetatakse nii humanitaarabi kui ka sotsiaal- ja haridustaristu väljaehitamist ning vastavate teenuste osutamist Türgi regioonides, kus pagulaste osakaal on väga suur.

Samuti on 18. märtsil sõlmitud EL-i ja Türgi rändeleppest alates Türgist EL-i ümber asustatud 2343 Süüria põgenikku, neist 11 ka Eestisse.

Konsultatsioonidel tutvustati ka Eestisse ümberasustatud ja ümberpaigutatud isikute kohanemisprogrammi.

Lepik von Wirén kordas üle, et Eesti on mõistnud hukka riigipöördekatse Türgis ning väljendanud toetust Türgi demokraatlikult valitud põhiseaduslikele institutsioonidele, rõhutades ühtlasi, et oluline on tagada riigis info-, kogunemis- ja väljendusvabadus ning toimiv poliitiline mitmekesisus.

Türgi delegatsiooni eesotsas oli Türgi välisministeeriumi konsulaarasjade peadirektor suursaadik Mehmet Samsar.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ähvardas reedel avada Türgi piirid ebaseaduslikele migrantidele pärast Euroopa Parlamendi üleskutset külmutada Ankaraga liitumiskõnelused.

"Kuulake mind. Kui te lähete veel kaugemale, siis avatakse piirid, pidage seda meeles," ütles Erdoğan Istanbulis peetud kõnes. "Meie oleme need, kes toidavad siin riigis 3-3,5 miljonit põgenikku. Te olete reetnud oma lubadused."

Türgi ja EL sõlmisid 18. märtsil rändeleppe, millega Türgi kohustus takistama migrantidel meritsi Kreekasse liikumist ning võtma vastu kõik Kreekasse jõudnud migrandid. EL kohustus omalt poolt kiirendama liitumisläbirääkimisi Türgiga ja andma Türgi kodanikele tingimuste täitmise korral aasta lõpuks viisavabaduse.

Viisavabadust kavandati esialgu oktoobriks, ent see on mõne tingimuse mittetäitmise tõttu endiselt saavutamata. Lisaks on seiskunud liitumiskõnelused. Türgi tunneb, et EL ei täida oma osa kokkuleppest.

Tagid:
migrandilaine, rändekriis, põgenik, välisministeeriumi Euroopa ja Atlandi-ülese koostöö osakond, Mehmet Samsar, Aino Lepik von Wirén, Eesti, EL, Türgi

Peamised teemad