04:54 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Uudised
lühendatud link
8710

Aastakümneid Kuubat juhtinud revolutsionäär ja endine riigipea Fidel Castro suri 25. novembril 90-aastaselt, teatas tema vend president Raúl Castro.

TALLINN, 26. november — Sputnik. Fidel Castro suri reedel 90 aasta vanuselt. Pisut vähem kui kümne aasta eest andis ta tervise halvenedes võimu üle vennale, kuid kinnitas, et ei taandu iial poliitikast.

1950. aastatel Kuuba revolutsiooni juhtinud Castro oli aastatel 1976-2008 Kuuba president ja juhtis Kuuba Kommunistlikku Parteid alates 1965. aastast 2011. aastani, teatas BNS.

Fidel Castro oli aastakümneid Ladina-Ameerika ja võibolla ka kogu maailma tuntuim riigipea.

Viiskümmend aastat suurvõimule USA-le pinnuks silmas olnud Kuuba poliitika hakkas järkjärgult muutuma Raúl Castro võimule tulles ja 2014. aastal teatas ta koos USA presidendi Barack Obamaga üllatuslikult kahe riigi lähenemisest.

Obama oli sunnitud tunnistama, et aastakümneid kestnud sanktsioonid ei ole suutnud Kuuba režiimi kukutada ning nüüd on aeg proovida teist lähenemist.  

Trotsliku liidri ja tundidepikkuste kõnede poolest tuntud oraatorina elas Fidel Castro üle kõik, millega kiuslikud vaenlased teda ründasid — arvukad tapmiskatsed, USA katse Kuubale tungida ja karmid majandussanktsioonid.

Fidel Castro sündis 13. augustil 1926 jõukas perekonnas, sai hariduse jesuiitlikes koolides ja õppis Havanna ülikoolis õigusteadust.

Noorena tegeles ta pesapalliga, kuid poliitika huvitas teda juba siis. Castro liitus sissidega, kes võitlesid 1952. aastal riigipöördega võimule tulnud Fulgencio Batista parempoolse režiimi vastu.

See tõi noorele Castrole kaasa kahe-aastase vangistuse ja pärast läks ta eksiili, et alustada võõrsilt revolutsioonilist tegevust.

Revolutsioon puhkes 2. detsembril 1956, kui Castro ja tema kaaslased randusid laevaga Kuuba kaguosas. 1. jaanuaril 1959 kukutati Batista ning mõne kuu pärast sai Castrost peaminister ja tema vennast kaitseminister.

Võimule tulnud, sõlmis Castro liitlassuhted Nõukogude Liiduga, mis kestsid selle lagunemiseni 1989. aastal.

Fidel Castro võimuajal vahetus USA-s 11 presidenti ning kõik nad püüdsid Kuuba režiimile majandusembargoga survet avaldada ja Castrot kukutada. Vaen Ühendriikide ja Kuuba liitlase Nõukogude Liidu vahel viis 1962. aastal Kuuba raketikriisini, kui Moskva asus rajama tuumaraketibaase Kuubale vaid 144 kilomeetri kaugusele Florida osariigist.

Külma sõja kõrgajal sai Castrost kommunistide sümbol. 1975. aastal saatis ta 15 000 sõdurit appi Nõukogude vägedele Angolas ja 1977. aastal läkitas väed Etioopiasse.

Majandusraskustes süüdistas Castro Ühendriikide embargot ja meenutas Kuuba 11 miljonile elanikule alatasa, et kord juba saareriiki tunginud USA võib teha seda jälle.

Kui Kuuba 1989. aastal Nõukogude Liidu lagunemise järel sealsest majandusabist ilma jäi, hakati saareriiki tasapisi rahvusvahelisele turismile avama ja viidi läbi ettevaatlikud majandusreformid. Sellest hoolimata säilis tsentraliseeritud plaanimajandus. Uus liitlane leiti naftarikka Venezuela presidendis Hugo Chávezes.

Rahva hulgas lihtsalt Fideli või El Comandantena tuntud Castro katkestas Ühendriikidega diplomaatilised suhted 1961. aastal seoses Sigade lahe kriisiga — USA ebaõnnestunud katsega hõivata Kuuba edelaosa ja kukutada Castro.

Sellest algas kuubalaste väljaränne Floridasse, kus tekkis suur Castro-vastane liikumine.

Fidel Castro eraelu oli avalikkuse silmade eest rangelt varjatud, kuid tema viimastel eluaastatel said mõned seigad siiski teatavaks. Castro oli elu jooksul mitu korda abielus ja ka lapsi oli tal mitme naisega.

Kõige pikemalt elas ta koos Celia Sánchezega, kellega ta kohus 1957. aastal ja jäi kokku naise surmani 1980. aastal. Seejärel abiellus Castro Dalia Soto del Vallega ja neile sündis viis last.

Fidel Castro tervis halvenes 2006. aastal sedavõrd, et ta eemaldus aktiivsest riigijuhtimisest ja andis selle üle vend Raúlile.

Tagid:
legendaarne, surm, president, Fidel Castro, Kuuba

Peamised teemad