22:18 21. Jaanuar 2018
Tallinn-5°C
Kuula otse
Illustratiivne foto

Mis teha meil, kui see sõdur on purjus?

© Flickr / Defence Images
Uudised
lühendatud link
11311

Riia vanalinnas novembrikuus toimunud vahejuhtum, kus purjus Briti sõdur lõi kohalikul noormehel Aksel Aizkalnsil nina lõhki, ärgitab mõtisklema, kuidas selliseid vahejuhtumeid edaspidi vältida.

TALLINN, 26. november — Sputnik. Järgmisel aastal saabub Lätti umbes tuhat Kanada juhitava NATO pataljoni sõjaväelast ja rahvusvaheliste õppuste hulga vähenemist ei ole oodata. Loomulikult ei maksa riske ülehinnata, teatas Inosmi.

"Auru all" Briti sõduri õigusrikkumist ei maksa pidada üldiseks tendentsiks, sest viimastel aastatel on Lätis liitlas- ja partnerriikide sõjaväelaste osavõtul toimunud väga palju õppusi ning nende ja kohalike vahel tekkinud konfliktid võib üles lugeda ühe käe sõrmedel.

Sõjaline ekspert Martinš Verdinš kutsub üles sõdurite vaba aega planeerima ja tagama sõjaväepolitsei ehk "punaste barettide" suuremat kohalolekut.

Nädal aega söödaks talle vett ja leiba

Advokaadibüroos töötav Aksel Aizkalns läks 1. novembri õhtul pärast tööpäeva McDonaldsisse, kus tal tekkis tüli Briti sõduriga. Meedias avaldatu põhjal hakkas sõdur tüli norima, solvas teda ja lõi näkku.

Vastavalt Põhja-Atlandi Liidu liikmesriikide vägede staatuse kokkuleppele on NATO liikmesriigi välismaal viibiva sõjaväelase poolt teenistusvälisel ajal toime pandud õigusrikkumiste menetlemine vastuvõtva riigi pädevuses.

Läti riiklik politsei toimetas Briti sõduri politseijaoskonda ja algselt alustatud väärteomenetlus kasvas üle kriminaalmenetluseks. Sellele järgnes Ühendkuningriigi meedia kummaline reaktsioon.

Ajalehe The Telegraph sõjakirjasaatja Ben Farmer esitas versiooni, et toimunu oli venemeelsete jõudude provokatsioon. Kuigi selgus, et kirjutatu ei vasta tegelikkusele, The Telegraph oma viga ei tunnistanud. Latvijas Avize püüdis ajakirjanikuga sidet võtta, kuid elektronkirjadele vastust ei saadud.

Kakluses kannatada saanud noormehe isa, Kurzeme Raadio programmidirektor Edmunds Aizkalns arvab, et Briti ajakirjanikul läks meelest fakte kontrollida ning on meedia sellisest suhtumisest nördinud. Asjaosaline Briti sõdur on juba Lätist ära saadetud, kuid Läti politsei teeb koostööd sõjaväepolitseiga ja lubab, et süüdlane karistamata ei jää.

NATO riikide armeedes on kombeks saata sõdur pärast selliseid vahejuhtumeid koju ja tõenäoliselt tuleb tal oma käitumise pärast ülemate ees vastust anda.

Annaks talle nuusutada vandiotsa

Välismaa sõjaväelaste osalusega vahejuhtumeid on Lätis olnud ka varem. Juulis vigastasid kaks Briti sõjaväelast Riias taksot. Asjas jõuti kohtuvälisele kokkuleppele ja taksojuhile hüvitati tekitatud kahju. 2014. aastal läks vastupidi: Läti elanikud peksid Ventspilsis rängalt Hollandi mereväelast. Kahele süüdlasele mõistis kohus reaalsed vanglakaristused. Need sündmused pälvisid loomulikult Läti meedia tähelepanu, kuid seda ei maksa ülehinnata.

Sellele vaatamata tuleks luua mehhanism selliste olukordade vältimiseks ja reguleerimiseks. Juriidilisel maastikul on selleks instrumendiks NATO SOFA.

Läti Kaitseministeeriumi pressiosakonna juht Anete Gneze rõhutas, et liitlasvägede vastuvõtmiseks valmistudes teavitavad Läti relvajõud vastavate välisriikide sõjaväejuhtkonda Läti julgeolekuolukorrast ja edastavad teabe vastuvõtva riigi ja siinse ühiskonna kohta, mida välisriigi sõjaväelased peaksid saabudes arvestama.

Praegu, liitlasvägede täiendavate üksuste saabumiseks ettevalmistamisel vaadatakse üle juhiseid välismaa sõjaväelastele. "Viiakse sisse muudatused Adaži garnisoniteenistuses, muuhulgas luukase garnisonis sõjaväepolitseipost, mis lubab kindlustada parema side rahvuslike kaitsejõudude ja riikliku ning munitsipaalpolitsei vahel ning soodustab ennetustööd võimalike õigusrikkumiste ärahoidmiseks," märkis Gneze.

Pistaks tema tühja õllevaati

Sõjaline ekspert Verdinš märkis, et sõdurite minekusse väljaloale tuleb suhtuda nagu erioperatsiooni. Sellised üritused peavad olema erilise tähelepanu all. "Operatsioonil on algus ja lõpp ning riske tuleb hinnata. Kui on kavas külastada Riia vanalinna, võiks nokakastmisest üldse loobuda, äärmise vajaduse korral võiks üürida mõne õlletare.

Sõjaväepolitsei, nii vormis, kui erariietes, peaks olema käepärast. Sõjaväepolitsei vastu on sõjaväelastel suur respekt." Verdinš on käinud liitlasriikide baasides, kus sõjaväelaste puhkeaja korraldamisega tegeleb eraldi allüksus.

"Mõnedes baasides on ka sõdurikodud, kus sõjaväelased saavad jõudeajal õlut juua. Tuleb meeles pidada, et sõjaväelased on samasugused inimesed nagu teisedki. Tuleb välja töötada puhkeaja programm ja see loominguliselt sisustada. Kui liitlased kavatsevad meelt lahutada, paneme meie omad nendega kaasa," soovitab ekspert.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
meelelahutus, vaba aeg, õigusrikkumised, kaklus, NATO, Martins Verdinš, Edmunds Aiskalns, Aksels Aiskalns, Läti, Riia, Balti riigid

Peamised teemad