18:56 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Uudised
lühendatud link
76 0 0

Keskerakonda kuuluva riigikogu liikme Oudekki Loone sõnul tekitas reedel 90-aastaselt surnud Kuuba endine riigipea Fidel Castrol vägagi vastandlikke emotsioone, tema vihkajad ei suutnud seejuures taluda revolutsioonijuhi jäämist igaveseks võitjaks.

TALLINN, 26. november — Sputnik. "Vähe on inimesi, keda vaenlased oleksid nii palju vihanud kui Fidel Castrot: šampanjakorgid, mis juba praegu lendavad õhku Langley'st Miamini, märgivad elukutseliste antikommunistide, mafioosode ja lihtsalt kapitalikummardajate 60-aastase frustratsiooni ventileerumist. Kõik need inimesed ei suutnud kunagi taluda Castro ideid ja tema eeskuju," ütles Loone BNS-ile.

"Kuid eeskätt ei suudetud taluda seda, et Castro jäi alati võitjaks — ja seda vaatamata 11 USA presidendi jõupingutustele. Castro trotsis korraga neokolonialismi, maffiat, kapitalismi, maailma suurimat supervõimu, rassistlikku LAV-i, Lõuna-Ameerika äärmusparempoolseid diktaatoreid ja postmodernismi. Isegi vähki. Ja ta võitis alati," lisas Loone.

"El comandante Fidel Castro Ruz oli ja jääb plahvatuslikuks poliitiliseks kujuks," rääkis Loone. "Revolutsioonijuhi sümbol, reaalsotsialismi kehastus — just sellepärast oli ta igal kontinendil tohutute inimhulkade poolt armastatud, kuid just samal põhjusel ka kõikjal jälestatud kõigi nende poolt, kes kardavad revolutsiooni ja põlgavad sotsialismi."

Suri legendaarne Kuuba riigipea Fidel Castro
© Sputnik / Эдуард Песов

"Fidel Castro suri eile [reedel] paraku ilmavaatelise järglaseta. Tema armastatud Hugo Chavez kaotas võitluse vähiga ning teistel tänastel sotsialistlikel liidritel ei ole seda karismat ja jõudu, et enda õlule võtta see hiiglaslik koorem, mille Castro on maha jätnud," märkis Loone. "Kuid võib-olla see on lihtsalt meie aja märk. Täna ei leidu ühte liidrit, küll aga leiduvad miljonid inimesed, kes üheskoos võtavad Castro jäetud koorma oma õlgadele."

Loone sõnul ei olegi aga ilmtingimata enam tarvis ühte liidrit — isikut, kelles manifesteeruks hüüdlause "teistsugune maailm on võimalik" —, sest inimeste paljusus viib Castro ideoloogilist pärandit edasi uute eesmärkide ja uute horisontide poole. Loone sõnul on miljoneid inimesi, kes suudavad seda raskust ühiselt kanda ja Castrost maha jäänud ideoloogilisi põhimõtteid edasi viia.

"Mõned teevad seda ka teadmatult, kuid see on omaette jõud: ideed, mis kinnitavad kanda märkamatult, on kõige tugevamad," selgitas Loone. "Just see tagajärg ongi ilmselt Fidel Castro ja tema võitluskaaslase Ernesto Guevara viimane ja kõige suurem võit. Ja just sellepärast on täna kohane Fidel Castroga hüvasti jättes kasutada 20. sajandi kõige tugevamat poliitilist hüüdlauset "¡Hasta la Victoria! Siempre"."

Loone hinnangul on Castro ideoloogiline pärand hästi jäädvustatud koos Ignacio Ramoneti 2008. aastal kirjutatud raamatus "Minu elu: kõneldud autobiograafia", mis keskendub paljuski just nendele põhjustele, miks üha enam inimesi protesteerib eliidi vastu, miks seistakse globaalse kapitalismi vastu ja miks klassikonflikt ei kõla enam anakronismina — ei siseriiklikus ega rahvusvahelises poliitikas.

Castro oli ajastu sümbol

Vene president Vladimir Putin avaldas laupäeval Kuuba liidrile Raúl Castrole kaastunnet venna, aastakümneid riiki juhtinud Fidel Castro surma puhul, nimetades teda "ajastu sümboliks", vahendas Kreml.

"Selle väljapaistva riigimehe nime peetakse õigusega ühe ajastu sümboliks tänapäeva maailma ajaloos," ütles Putin telegrammis president Castrole. "Fidel Castro oli Venemaa siiras ja usaldusväärne sõber."

Nõukogude Liidu viimane riigipea Mihhail Gorbatšov meenutas reedel 90 aasta vanuselt surnud Kuuba kauaaegset liidrit Fidel Castrot hea sõnaga ja kiitis USA surve tingimustes kindlaksjäämise eest.

"Fidel ajas selja sirgu ja tugevdas oma riiki Ameerika rängima blokaadi ajal, kui talle avaldati tohutut survet, ja ta viis kõigest hoolimata oma riigi sellest blokaadist välja sõltumatu arengu teele," vahendas uudisteagentuur Interfax Gorbatšovi sõnu.

Fidel Castro elab igavesti, ütles Hiina president Xi Jinping laupäeval Kuuba revolutsiooni ikooni surma järel. "Hiina rahvas on kaotanud hea ja ustava kamraadi," ütles Xi tähtsamas riiklikus telekanalis edastatud sõnumis. "Kamraad Castro elab igavesti," lausus president.

"Fidel Castro kehastas Kuuba revolutsiooni lootusi ja hiljem pettumusi," ütles Prantsuse president François Hollande laupäeval avalduses vana revolutsionääri ja riigijuhi surma puhul. "Külma sõja ajal kehastas ta kuubalaste jaoks uhkust välisriikide ülemvõimu tõrjumise üle," lisas Hollande, meenutades Castro ja USA vastasseisu.

Miami kuubalased rõõmustavad Castro surma üle

Kuuba pagulased ja nende järeltulijad Miamis võtsid teate Fidel Castro surmast vastu rõõmuhõisetega.

Pärast Castro võimuletulekut ja järgnenud kümnenditel Kuubalt põgenenud inimesed olid surmateadet kaua oodanud. Mitmekümne aasta vältel levisid ikka ja jälle kuuldused Castro surmast, kuid alati osutusid need valeks.

Seekord oli aga teadetel tõsi taga. Laupäeva hommikul vihatud kommunisti igavesest lahkumisest kuulda saades tulid Miami pagulased tänavatele, tagusid potte ja panne, helistasid lehmakelli ja lasid kuuldavale rõõmuhõiskeid.

Castro surm tõusis USA meedia esiuudiseks

USA meedia pühendus laupäeva varahommikul Fidel Castro surmale ja viis tänupühi pidavad ameeriklased kurssi Kuuba revolutsiooni sündmustega.

Päevaleht New York Times kirjeldas reedel Havannas surnud Castrot kui meest, kes "ajas marru 11 Ameerika presidenti ja viis maailma hetkeks tuumasõja lävele".

Castrost sai rahvusvahelisel areenil riigitegelane, kelle tähtsus 20. sajandil ületas kaugelt kõik, mida võiks oodata ühelt 11 miljoni elanikuga Kariibi mere saareriigi riigipealt, tõdes ajaleht.

Washington Post iseloomustas 90-aastaseks elanud Castrot "maailma vasakäärmuslaste vaimse majakana" ja ehkki arvukad jüngrid teda armastasid, nägid vastased temas repressiivset liidrit, "kes tegi Kuubast de facto gulagi".

"Castro kandis vastasseisu Lääne kapitalismile kui aumärki, hoides kommunismi läänepoolkeral elus veel kakskümmend aastat pärast Nõukogude Liidu lagunemist," kirjutas ajaleht Los Angeles Times.

Ajaleht Miami Herald leiab, et Castro "sõjaväeriides ja pulstunud habemega kuju heitis pika varju üle Ladina-Ameerika ja maailma". Leht küsib, kas ajalugu annab tema patud andeks või jääb ta igaveseks musta nimekirja.

Mõttekoja Atlandi Nõukogu Kuuba-ekspert Peter Schechter on seisukohal, et 2014. aastal USA presidendi Barack Obama ja kuuba riigipea Raúl Castro eestvõttel alanud leppimine ei oleks saanud juhtuda Fideli valitsusega.

Aga siiski "lasi Fidel selgelt oma vennal seda teha", lisas Schechter laupäeva hommikul AFP-ge vesteldes.

Kuuba kuulutati välja üheksapäevane lein

Kuuba võimud kuulutasid laupäeval pikaaegse liidri Fidel Castro surma puhul välja üheksapäevase leina. Castro tuhastatakse ja matused on 4. detsembril Santiago de Cubas.

26. novembrist 4. detsembrini "lakkab ühiskondlik tegevus, etendusi ei toimu ning ühiskondlikel hoonetel ja sõjaväerajatistel tõmmatakse rahvuslipud poolde masti", öeldi ametivõimude korralduses.

Castro tuhk maetakse riigi kaguosas asuvasse Santiago linna, kuhu see jõuab neli päeva läbi kulgeva matuserongkäigu lõpetuseks.

President Raúl Castro on teatanud, et tema vanem vend Fidel tuhastatakse laupäeva hommikul.

Aastakümneid Kuubat valitsenud revolutsionäär ja endine riigipea Fidel Castro suri reedel 90 aasta vanuselt.

Castro tuli võimule 1959. aastal ja valitses 1976. aastani riiki peaministrina. Aastatel 1976-2008 oli ta Kuuba president ja juhtis Kuuba Kommunistlikku Parteid alates 1965. aastast 2011. aastani.

Tagid:
ajastu, sümbol, emotsioon, mälestustus, surm, El comandante, Fidel Castro, Miami, Kuuba, maailm

Peamised teemad