04:18 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
11351

Tuleb välja, et Euroopas peetakse Venemaa meediat väga ohtlikuks. Sest ta on relvastatud ja kaitset tema eest ei ole veel välja mõeldud. Mis seal's ikka, nad ise ütlesid nii.

TALLINN, 26. november — Sputnik. "Euroopa Parlamendis mindi lõplikult peast ogaraks." See oli esimene, mis pähe lõi, kui uudis voogu ilmus. Tuleb välja, et Euroopas peetakse agentuuri Sputnik ja Telekanal RT, "Rossotrudnitšestvo"-t ja fondi "Russki Mir" ohtlikeks, kirjutas Raadio Sputniku ajakirjanik. Me oleme nii ohtlikud, et võime anda propaganda õppetunni Venemaal keelatud Islamiriigile. Nüüd on siis Sputnikul ja Islamiriigil tekkinud midagi ühist: sissejuhatav märkus "keelatud…"

Tahtmatult meenus hiljutine sündmus. "Propagandistid" tungivad mõnikord vaenlase tagalasse: sõitsin Euroopasse puhkusele. Küllap selleks, et sealset süsteemi seestpoolt lammutada. Suvel on Venemaal hea, hilissügisel aga Euroopas. Tahan ja sõidan. Ja viimati, kui sealsed piirivalvurid mu passi skaneerisid ja võrdlesid mingi andmebaasiga, kutsuti ohvitser välja. Edasi kuulati mind väljasaadetavate toas üle, helistati hotelli, kus ma numbritoa olin broneerinud, täpsustati minu sõidu üksikasju. Alles pärast seda löödi tempel passi ja lasti riiki sisse.

Tuntud itaalia ajakirjanik ja publitsist Giulietto Chiesa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Toona ma mõtlesin, milles ometi probleem on, mida sellist võiks Shengeni andmebaasis minu kohta olla? Miks minusegune kleenuke raadioajakirjanik olen äkki kahtluseks muutunud. Oli kaks varianti, kas on seal mingi märge, et ma olen Kremlimeelsete ajakirjanike pundist või et ma olen Sputnikust. Ja kui esimene ei saa minu riiki mittelaskmise põhjuseks olla, siis teine nüüdsest juba on.

Ma olen ju sõnaga relvastatud, järelikult ohtlik. See on aga täna automaadistki ohtlikum. Kuid kui ma olengi ohtlik, siis vaid ametlikule Brüsselile, mitte eurooplastele. Mu sõbrad teistest riikides ei pea mind ohtlikuks, nad näevad minus sõpra ja loodan väga, et head inimest. Ajakirjanikku, kes on alati objektiivsuse, analüüsi ja faktide poolel. Ja selle üle, et ma võin "sõnaga" torgata ja rääkida, mida mõtlen, millesse ma siiralt usun, olen ma uhke.

Ja pärast sellist lugu julgeb keegi nendest veel öelda, et Venemaal ei ole sõnavabadust, et venelased on zombid? Ei härrad Euroopa bürokraadid! Just teie tahate Euroopa väärtuste tähendust väänata. Meie aga austame neid väärtusi nende ajaloolisel kujul. Ainult Venemaal võin ma hommikul CNN-i vaadata, siis "Rossiiskaja Gazeta"-t lugeda ja õhtusöögilauas Ukraina ajakirjandust vaadata ja taustaks BBC-d kuulata. Kuid milleks teie objektiivsuse nimel valmis olete?

Kahe aasta eest lõpetasin ma armastatud Kiievis elavate sõprade külastamise. Vaevalt, et mind sellesse linna enam lastakse — ei saa ma seal ei tööd teha ega meelt lahutada, sest ma olen Venemaa ajakirjanik. Ajakirjanik aga on nagu ema, tal ei ole puhkepäeva, puhkust ega pühasid. Ta jääb alati ja kõikjal ajakirjanikuks. Kui ma kuulsin sõjahüüdu "Украина — це Европа" (ukraina keeles — Ukraina on Euroopa), siis mõtlesin, et see käib selle ühe osa kohta…

Kuid tuleb välja, et Euroopa võtab üle kõik hea Ukraina demokraatiast: keelamise, tsensuuri, süüdistamise. Ja abiks selle juures on talle internet. Ja ka vait olla ei ole üldse Sputniku moodi. Sest Sputnik räägib ka edaspidi sellest, millest Euroopas vait ollakse.

Meedialahingud

Illustratiivne foto
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

Resolutsioonis pealkirjaga „EL-i strateegilise kommunikatsiooni kohta vastusammuna tema vastu suunatud kolmandate osapoolte propagandale" väidetakse, nagu osutaks Venemaa rahalist abi EL-i liikmesriikide opositsioonilistele erakondadele ja teistele organisatsioonidele ning kasutaks riikidevaheliste kahepoolsete suhtete mõjutegureid kogukondade lõhestamiseks ja ühtekuuluvuse õõnestamiseks.

Peamiste teabeohtudena Euroopa Liidule ja tema partneritele Ida-Euroopas nimetatakse resolutsioonis agentuuri Sputnik, telekanalit RT, sihtasutust Russki Mir ja Venemaa välisministeeriumile alluvat föderaalagentuuri Rossotrudnitšestvo. Dokumendis öeldakse, et Moskva arendab Euroopa Liidu suhtes „vaenulikku propagandat".

Samas võrdsustavad resolutsiooni autorid vastutegevuse Venemaale võitlusega Islamiriigi (IS, Venemaal keelatud rühmitus) vastu ja kutsuvad Euroopa Komisjoni ning Euroopa Liidu liikmesriike üles vastupropaganda-alaseid projekte täiendavalt rahastama. Eelnevalt on Euroopa portaal EU Observer teatanud, et neil eesmärkidel võib EL-i Venemaale informatsioonilise vastutegevuse töögrupp saada miljoni euro suuruse eelarve. Lisaks sellele tehakse ettepanek parendada, sealhulgas rahastuse võrra tugevdada telekanalit Euronews.

Kommenteerides Euroopa Parlamendi resolutsiooni vastutegevusest Venemaa meediale, õnnitles president Vladimir Putin Sputniku ja RT ajakirjanikke nende tööülesannete eduka täitmise puhul. „Aga neid meedia esindajaid, ajakirjanikke, kes on ajendanud Euroopa esinduskogu esindajaid sellist otsust vastu võtma, tahan õnnitleda selle puhul, et kõige järgi otsustades teevad nad oma tööd aktiivselt, tulemuslikult ja andekalt," ütles Putin. Riigipea avaldas ühtlasi lootust, et terve mõistus pääseb siiski prevaleerima ja tegelikke piiranguid Vene meediaväljaannetele ei tule.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
sõna, ohtlik, resolutsioon, oht, relv, sõnavabadus, Sputnik, Euroopa Parlament, RT, Islamiriik, maailm, Euroopa

Peamised teemad