10:38 24. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1367
  • RUB75.2297
Saksamaa kantsler Angela Merkel

Merkel saab olema keskne kuju Trumpi vastases võitluses

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (102)
5562

Sputnik avaldab intervjuu Willy Wimmeriga Barack Obama Berliini visiidi üksikasjadest ja Angela Merkeli tulevasest võimalikust vastasseisust Donald Trumpiga.

TALLINN, 27. november — Sputnik. Hiljuti pööras kogu maailma pilgud Berliinile, kus ametist lahkuv USA president Barack Obama kohtus Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga. Endine Saksamaa kaitseministeeriumi riigisekretär ja OSCE esimehe asetäitja Willy Wimmer oletab, et Läänemaailmas valmistatakse USA uue presdiendi Donald Trumpi vastu ette omamoodi putši. Kusjuures võtmerolli selles hakkab etendama just Saksamaa kantsler Angela Merkel, vahendab RIA Novosti viidates infoagentuurile Sputnik Deutschland.

Lahkuv USA president Obama oli visiidil Berliinis. Kindlasti mõtles ta, et tema lahkumisvisiit saab toimuma palju sundimatumas õhkkonnas, kas pole?

Jah, pärast tema saabumist kolmapäeva õhtul võis konstateerida: Merkel ja Ameerika president Obama sõid grillvorstikesi. Kuid kui oleks räägitud vaid sellest, poleks tal vaja olnud üle Atlandi ookeani lennata. Need oleks võidud talle viia otse Washingtoni.

Kaheksa aasta eest Berliini tulles oli Obamal teatud "pop-tähe" maine ja siin tervitasid teda sajad tuhanded vaimustuses sakslased. Seekord ei olnud vaimustus enam eriti suur.

See on küll õige tähelepanek. Sest et temast sai vaata et esimene Ameerika president, kelle puhul tõusetus küsimus, kellel on Ameerikas viimase sõna õigus. Meil on meeles, kuidas kaheksa aastat tagasi lubas Obama kõigi kuuldes Guantamo sulgeda.

Saksamaa liidukantsler ja Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juht Angela Merkel
© Sputnik / Сергей Гунеев

Kuid presidendiametis tal seda üritust lõpule viia ei õnnestunud, kuigi ma olen valmis uskuma, et ta seda siiralt üritas. See näitab muidugi selgelt, et tegemist on riigiga, mille osas tasub järele mõelda. See räägib sellest, et Ameerikas on riigitüüri juures jõud, kes isegi pärast seda, mida me võime nimetada "valmisvõitluseks" ja pärast uue presidendi valimist ei lase riigitüürist lahti ja jätkavad poliitikat, mis kujutab endast ohtu kogu maailmale.

Siis esines Obama niiöelda tubli poisina, kusjuures talle anti avansina Nobeli rahupreemia. Kui palju on üks inimene võimeline muutma süsteemi? Kas ta presidendina hakkab mõjutama seda ametikohta, või hakkab ametikoht mõjutama presidenti?

Jah, me täheldame seda just neil päevil, pärast Donald Trumpi valimist USA presidendiks. Praegu me näeme, et Washingtonis on demokraatidest ja vabariiklastest formeerunud omapärane "sõjaväeline koorekiht", mis teeb kõik endastoleneva, et presidendile virtuaalsed käerauad peale panna ja anda talle mõista, et ta ei suuda muuta viimaste aastate sõjakat kurssi, mis formeerus lõplikult just Obama valitsemise ajal.

Seoses Obama visiidiga Berliini meenutagem kaht asja: just president Obama valitsemise ajal muutis Saksamaa oma poliitikat Venemaa suhtes, viies selle suisa sõja puhkemise lävele. Signaal Berliinile, mille ta annab oma praeguse visiidiga, kahjustab Saksamaad, sest meil ei ole olnud enne proua Merkelit ühtegi kantslerit, kes oleks tülli pööranud kõikide Euroopa naabritega.

Sellepärast, et see on möödunudaastase "migratsiooniputši " tagajärg. Me sattusime äkki isolatsiooni Euroopas ja siis tuli Ameerika president, kusjuures ta ei tulnud mitte Brüsselisse, mis oleks olnud loogiline aga just Berliini. Ja astub sellega kellelegi konnasilmale.

Kuid miks teie arvates tuli ta just nimelt Berliini aga mitte Brüsselisse?

Sellepärast, et oli vaja näidata, et sündmuste areng Euroopas, mida kõik alati väga positiivseks pidasid, tegelikult USA-le ei meeldinud. Nad eelistaksid Euroopa riigid omavahelt tülli ajada mitte aga tegelda ühiste asjadega EL-s.

See on signaal, mida ei saa alahinnata.

Millised on Obama ja Merkeli omavahelised suhted — kui ta juba temale külla tuli?

Olen valmis nõustuma ameerika professoriga, kes avaldas arvamust ajalehele Süddeutsche Zeitung. See professor Davis kuulus Hillary Clintoni valimismeeskonda ja ta andis selgelt märku, et praegu sõltub paljugi Saksamaa sekkumisest Ameerika Ühendriikide siseasjadesse.

Proua Merkelile antakse seejuures eriline roll ja sellest on viimastel päevadel kirjutanud Ameerika juhtivad ajalehed: "viimane tugipunkt vastupanu osutamisel uuele Ameerika presidendile Donald Trumpile. 

Saksamaa valitsus ja proua "Kanzlerin" peavad tegema Trumpi aadressil aktiivselt märkusi ja pöörama sellega kogu senise kostöö, praeguse diplomaatia tähenduses, peapeale.

See näitab, et meil on tegemist omapärase rahvusvahelise "kollektiivse poliitikaga", mida demokraadid koos demokraatide ja vabariiklaste "sõjaväelise koorekihiga" Washingtonis ajavad. Ja proua Merkelil on ka selles oma osa.

Kui vaadata, mida Merkel rääkis seoses valimistega USA-s, võib täheldada, et ta on täiesti valmis seda osa mängima.

Kõik ootavad kannatamatult, mida Obama ütleb Donald Trumpile, sest siiamaani pole ükski juhtivatest poliitikutest reaalseid kontakte tulevase Ameerika presidendiga võtnud.

36 aasta jooksul, mil ma olen Saksamaa poliitikat jälginud ja valitsuse esindajatega koostööd teinud, ei ole mul millegi sarnasega varem kokku puutuda tulnud. Siiamaani on Saksamaa poliitilised parteid ja valitsus alati viivitamatult seadnud sisse suhted kõikide valimistel osalenutega. Ja see oli alati selliste parteide nagu CDU ja SDP, samuti föderaalvalitsuse normaalne praktika. Kuid see, mida me praegu näeme, kus juba valitud Ameerika uuest presidendist on teada vaid tema nimi, on Saksamaa valitsuse ja poliitiliste parteide suur möödalaskmine.

Nii ei saa poliitikat teha. Kuid see näitab, et meie, Euroopa riigid, oleme Saksamaa ühinemisest saadik tõepoolest alla käinud. Teisiti ei saa seda nimetada.

Te mainisite just Clintoni meeskondaku kuulunud professorit. Kas te arvate, et reedel toimuval kohtumisel mitmete Euroopa juhtiva poliitikuga hakatakse tõesti transatlantilist putši planeerima?

Seda ei saa välistada. Piisab, kui vaadata mida räägib selle kohta meie kaitseminister Ursula von der Layen. Kuidas suhtuda sellesse, et ta kirjutab uuele Ameerika presidendile ette, kuidas too käituma peab.

Kui mina oleksin Washingtonis, siis ma ilmselt mõtleksin, et minu vastu punutakse intriigi, kusjuures kõige alatumal moel. Seda enam, et näiteks härra Soros ja tema sõbrad ei tee saladust sellest, et nad eraldavad võitluseks vastvalitud Ameerika presidendiga tohutult raha.

See meenutab toda "kollektiivset poliitikat", mida me ei ole enam näinud 1945. aastast. On ilmne, et Saksamaa osaleb selles üsna aktiivselt, sest New York Times on sellest juba kirjutanud: "Proua Merkel on Trumpile osutatava vastupanuliikumise keskne tegelaskuju."

Kas Saksa meedia on Trumpi valimisvõiduga ameerikavastasteks muutunud? See oleks midagi uut.

See on väga huvitav sündmuste areng. Sisuliselt nad juba ongi ameerikavastased, sest nad ei tunnista Ameerika rahva õigust valida endale selline president nagu ta tahab. Ameerikas oli tõeline "valimiseelne sõda", mis Euroopas oleks mõeldamatu. Kuid Ameerikas otsustati nii ja Saksamaa peavoolumeedia seda ei tunnista. Seda pole ma Saksamaa meedias varem näinud.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (102)
Tagid:
putš, presidendivalimised, peavoolumeedia, Willy Wimmer, Barack Obama, Donald Trump, Angela Merkel, Berliin, Saksamaa, USA

Peamised teemad