01:45 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
4210

Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluva välisminister Sven Mikser ütles intervjuus Postimehele, et Venemaa president Vladimir Putin võib seoses USA presidendi vahetusega üritada Balti riikides nii-öelda punast joont proovida, kuid koostöös liitlastega oleks võimalik provokatsioon ära hoida.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Mikseri sõnul on Putin teinud seoses Krimmi okupeerimisega ja sõjaga Ida-Ukrainas mitu valearvestust. "Ta arvas, et Ukraina ei ole sisemiselt nii ühtne ja pole võimeline ennast nii kiiresti mobiliseerima," vahendas BNS Mikseri sõnu.

"Kindlasti arvas, et ka rahvusvaheline kogukond on nõrgem ja ebamäärasem. See, et need kalkulatsioonid osutusid ekslikuks, on ühest küljest väga hea, aga teisest küljest teatud ohu märk, sest see tähendab, et Putin on võimeline tegema valearvestusi. Me kindlasti ei taha, et ta teeks valearvestuse meie regioonis," lisas ta.

"Oleme kindlad oma liitlastele, et meid ei kingita ära mingis geostrateegilises mängus. Oluline ei ole ainult see, et meie teame, aga ka see, et Putin teab seda," toonitas välisminister.

Mikseri sõnul võib Putinil tekkida kiusatus kasutada hetke, kui USA vana administratsioon ei ole enam ametis ja uut veel pole. "Aga see on kindlasti ennetatav," sõnas Mikser.

"Mida selgemad on kollektiivselt antud sõnumid, seda vähem katseid teeb ta punase joonega mängida. Mida kiiremini uus administratsioon paika saab, seda väiksemaks see tõenäosus muutub," lisas ta.

Mikser ei soovinud spekuleerida, kuidas Putini katsed nii-öelda punast joont testida välja võivad näha. "Ta on olnud üsna leidlik. Teisest küljest ei astu rahvusvaheline kogukond kaks korda järjest sama reha otsa," sõnas Mikser.

"Need sammud ei pruugi olla varasemate sarnased. Ma ei arva, et Putin ärkab igal hommikul mõttega vallutada Eesti. Kindlasti mitte," lisas välisminister.

"Küll aga teeb meile muret see, et Putin teab, et Balti regioon on NATO osa, kus tal on regionaalne ülekaal. Kui muidu on ta läänest võrreldamatult nõrgem, siis Läänemere ääres naudib ta teatavat sõjalis-territoriaalset ülekaalu," nentis Mikser.

"Kui ta peaks sattuma vastakuti NATO huvidega kusagil mujal maailmas, võib palju pingutamata ette kujutada, et ta võiks soovida tasakaalustada seda siin. Selleks peame olema valmis," ütles ta.

Ka see olukord on Mikseri sõnul lahendatav tugeva heidutusega, millel on oma poliitiline komponent ja käegakatsutav komponent liitlasüksustena.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
vastuseis, liitlased, rünnak, julgeolek, Välisministeerium, Sven Mikser, Vladimir Putin, Eesti, EL, Venemaa

Peamised teemad