22:12 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Uudised
lühendatud link
6232

Poola ajaloolane rääkis Sputniku raadiole sellest, mida võib oodata välisministrite kohtumiselt Varssavis ning Poola ja Euroopa ees seisvatest väljakutsetest.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Kuueteistkümne Kesk-, Ida- ja Lääne-Euroopa riigi, sealhulgas Visegrádi grupi välisministrite kohtumine toimub Varssavis 29. novembril. Kõne all on võitlus terrorismiga, ebaseadusliku sisserände, organiseeritud kuritegevuse ja kogukondade radikaliseerumise probleemid, aga ka hübriidohud. Poola ajaloolane Bogdan Pientka rääkis Poola Sutniku raadiole sellest, mida tasub kohtumiselt oodata.

„Kohtumine peab kaasa aitama ebaseadusliku sisserände probleemi lahendamisele, kuid ma olen ses suhtes ülimalt skeptiline. Kui jutt käib Poola võimudest, siis nad ise toetavad aktiivselt massilist, kuigi tõsi, seaduslikku sisserännet Ukrainast. Olen kindel, et see võib tulemusena tekitada probleeme, mis on võrreldavad nendega, mida näeme Lääne-Euroopa riikides ja mida põhjustavad Aasia ja Aafrika riikidest pärit sisserändajad, kushulgas on — terrorismioht," ütles ekspert.

Pientka leiab, et koos suure sisserändajate lainega Ukrainast võivad Poolasse sattuda relvastatud inimesed, kes on suutelised sooritama Euroopas toimepandutega võrreldavaid terroriakte.

„Poola poolt aktiivselt toetatud Ukrainas on pärast 2014. aasta riigipööret järsult kasvanud natsionalistlike ja šovinistlike tendentside aktiivsus. Väär on väita, nagu oleks see suunatud eranditult vaid Venemaa vastu, ei, sellel on ennekõike Poola-vastane iseloom. Nüüd aga on ühiskondlik-poliitilise kriisi ja riigi idaosas toimuva sõjategevuse tulemusel järsult tõusnud kuritegevuse tase, kuritegelike struktuuride käsutuses on praegu tohutul hulgal relvastust. Keegi ei tea, kui palju ja kelle kätes need relvad on," rõhutas ajaloolane.

Poola välispoliitika seisneb absoluutselt tõrjuvas hoiakus Venemaa suhtes, märkis ta, kuid Varssavi ka Moskva vaheliste suhete parandamine „võiks anda positiivseid vilju".

"Venevastaste meeleolude kasv, usun, ei tule kasuks Poolale ega Poola ühiskonnale. Lihtsalt koos Donald Trumpi võiduga USA presidendivalimistel ning seoses eelolevate presidendivalimistega Prantsusmaal ja eesseisvate parlamendivalimistega Saksamaal võib kujuneda uus poliitiline olukord, kus Lääs asub parandama suhteid Venemaaga, sealhulgas Ida-Ukraina konflikti lahendamise küsimuses," arvab ta.

Ajaloolane hoiatas, et Poola venevastane poliitika võib viia ta isolatsiooni, kui lääneriigid ja USA võtavad nõuks püüda parandada suhteid Moskvaga, sealhulgas ka Ukraina teemal.

„Russofoobia on omane nii meie poliitikutele kui ka ametlikule meediale. Ma olen veendunud, et Poola ühiskonnas ei ole samas küsimuses sugugi jäägitult negatiivset hoiakut. Milleni aga võib Poola venevastane poliitika? Isolatsioonini, juhul kui USA ja lääneriigid üritavad parandada suhteid Venemaaga, sealhulgas Ukraina küsimuses. Kusjuures Poola isolatsioon on juba olemas, tasub meenutada 24. augusti, mil Ukraina iseseisvuspäeva tähistamisele sõitis ainult Poola president Andrzej Duda üksinda. Lääs püüab tasapisi Ukraina toetamisest distantseeruda, Poola aga on sellesse klammerdunud," märkis Pientka.

Tagid:
sisseränne, ekspert, ajaloolane, migrandilaine, russofoobia, Bogdan Pientka, Poola, Euroopa, Ukraina

Peamised teemad