13:51 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
3620

Uudis François Fillon võidust võeti maailmas vastu pigem rahuloluga. Siiski rõõmustavad sakslased, venelased ja inglased erinevatel põhjustel.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Sakslased on veendunud tema võimes Prantsusmaad reformida. Saksa telekanali ARD korrespondent Pariisis leiab, et Fillon on omamoodi Gerhard Schröder. Nagu Schrödergi, tahab Fillon ellu viia reforme, mida sakslased prantslastelt juba pikki aastaid ootavad, vahendab Inosmi.

Isegi väljaanne Berliner Zeitung, mida sümpaatias konservatiivsusele vaevalt kahtlustada saab, kiidab prantslasi valimisi "rahulikkuse ja vaoshoituse pärast". See annab lootust, eriti praegu, kus emotsioonid kipuvad tervet mõistust varjutama. 

Süddeutsche Zeitung annab samuti kõrge hinnangu eelvalimiste võitjale ("härra eikeegi") keda vähesed tegelikult tunnevad, sest peaministrina oli ta palju aastaid president Sarkozy varjus. Sakslaste silmis peab parempoolne liider päästma Euroopa Marine Le Peni käest, keda peetakse absoluutseks õudusunenäoks. Sellele vaatamata ei ole sakslastele diplomaatias kõik nii lihtne.

Eiffeli torn Pariisis, Prantsusmaa
© Sputnik / Александра Масальцева

Arvestades vabariiklaste kandidaadi sümpaatiat Vladimir Putini vastu, kardab Saksamaa sattuda Lääne ja Ida pihtide vahele. Saksamaa kantsler meenutab, et endine peaminister kritiseeris teravalt Türgiga sõlmitud leppeid migrantide kohta. Angela Merkeli lähikonnast keegi avalikult seisukohta ei väljendanud, kuid eelistati Alain Juppéd, kes nagu Saksamaagi astus välja vastuseisu poolt Venemaa presidendiga. 

Venelased peavad teda oma sõbraks. Nad avastasid François Filloni enda jaoks alles eelvalimiste esimese vooru õhtul. Loomulikult nägid nad teda korduvalt Nicolas Sarkozy valitsemise ajal, kuid ei pööranud temale erilist tähelepanu. Ja just Putin tegi talle tahes või tahtmatult reklaami, nimetades teda oma sõbraks ja isegi väga lähedaseks sõbraks… 

Pealegi otsustavad venelased välismaa liidrite üle nende suhtumise põhjal Venemaasse, nende väärtuste ja seisundi põhjal maailmas. Ja selles mõttes on Fillon'il kõik olemas, et neile meele järele olla, nii isikuomadustelt kui välispoliitika osas, mida ta ellu viia kavatseb.

Inglased jälle hindavad väga tema flegmaatilisust. Ühendkuningriigis pole mingit kahtlust, et François Fillon on Margaret Thatcher'i fantoom. Lisaks kirjutas sealne loetuim tabloid Daily Mail ja konservatiivne Telegraph, et ta pretendeerib "Raudse leedi " pärandile.

Financial Times märgib samuti lisaks tema sugulussuhted, kuigi alustab endise peaministri briti flegmatismist, mille on ta saanud Walesist pärit abikaasa Penelopelt.

© Ruptly
Prantsuse konservatiivide presidendikandidaadiks valitud Francois Fillon
Tagid:
põhjus, rahulolu, François Fillon, Inglismaa, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad