03:59 20. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan tunnistas Süüriasse tungimise tegelikku põhjust

© Sputnik / Сергей Гунеев
Uudised
lühendatud link
5430

Ankara käivitas sõjalise operatsiooni Süürias, et lõpetada Bashar Assadi valitsemine, teatas Recep Tayyip Erdoğan. Ekspert Aleksandr Vavilov ei välistanud raadio Sputnik eetris, et Türgi liider hakkab Venemaa ja Iraaniga kauplema.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatas Istanbulis sümpoosionil esinedes, et Türgi armee alustas sõjalist operatsiooni Süürias, et teha lõpp president Bashar Assadi valitsemisele. Erdoğani sõnul ei pretendeeri Türgi Süüria territooriumidele, need "peavad kuuluma nende peremeestele".

"Me oleme seal selleks, et taastada õiglus ja panna lõpp julma türanni Assadi valitsemisele, kes korraldas riigis riikliku terrori," selgitas Erdoğan Türgi operatsiooni eesmärki.

Türgi armee sisenes Süüriasse 24. augustil ja alustas operatsiooni "Eufrati kilp" Islamiriigi (ISIS — Venemaal keelatud terroriorganisatsioon) grupeeringu vastu, võttis koos Süüria opositsiooniga oma kontrolli alla Süüria põhjaosas asuva piirilinna Jarabuluse ja jätkab pealetungi edela suunas. 

Varem on Erdoğan teatanud, et operatsiooni eesmärgiks on puhastada terroristidest 5 tuhande ruutkilomeetri suurune territoorium ja luua seal julgeolekutsoonid põgenike paigutamiseks.

Venemaa välisministeeriumi Diplomaatiaakadeemia professor, ajaloodoktor Aleksandr Vavilovi arvates avalikustas Erdoğan nüüd Türgi armee tegelikud kavatsused Süürias.

"Minu arvates lobises Erdoğan välja palju ülearust. Sisuliselt avalikustas ta selle, mis oli algusest peale Türgi juhtkonna liikumapanevaks jõuks, kui Türgi armee alles hakkas aktiivselt osalema võitluses "Islamiriigiga" Süüria territooriumil. Siin, nagu öeldakse, on sõna nagu varblane, lased lendu ega siis enam kätte ei saa.

Türgi tankid sisenesid Süüriasse
© AFP 2018 / BULENT KILIC

Ja sellisteks sõnadeks on alust. Kui nad operatsiooni "Eufrati kilp" alustasid, siis oli nende esmaseks ülesandeks kurdid maha suruda ja nende positsioone nõrgestada. Ja ka siis räägiti algusest peale ka sellest, et nad astuvad välja Assadi režiimi vastu," ütles Aleksandr Vavilov raadio Sputnik eetris.

Tema arvates saab Erdoğan aru, et sellise avaldusega teravdab ta teatud määral suhteid Moskva ja Teheraniga. Võimalik, ette sellele ongi Erdoğani plaan rajatud — lootusele tekitada geopoliitiline kauplemisvõimaus Venemaa ja Iraaniga Süüria ja Lähis-Ida protsessi perspektiivide üle, leiab ekspert.

"Seda ei saa välistada, sest Aleppo vallutamisega see lugu ei lõpe. Niisiis tekib küsimus: mida teha edasi? Ja siin tahaks Erdoğan väga oma sõna sekka öelda. Väga tahaks. Argumendina tuuakse Süüria põgenike vastuvõtmine, nendele abi osutamine ja nii edasi. Seepärast ma ei välistaks, et Türgi üritab korjata trumpe tulevaseks geopoliitiliseks mänguks," ütles Aleksandr Vavilov.

Samal teemal

Damaskus: see on agressioon ja interventsioon
Lääne meedia: Türgi operatsioon Süürias muudab radikaalselt sõja käiku
Türgi maaväeoperatsioon Süürias: kelle vastu ja mille eest sõdib Ankara
Tagid:
eesmärk, operatsioon, ekspert, sõda, terrorism, Eufrati kilp, Venemaa välisministeerium, ISIS, Aleksandr Vavilov, Bashar al-Assad, Recep Tayyip Erdoğan, Türgi, Süüria

Peamised teemad