14:38 17. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Venemaa president Vladimir Putin

Putin esines aastakõnega parlamendis

© Sputnik / Григорий Сысоев
Uudised
lühendatud link
40 0 0

Vene president Vladimir Putin esines neljapäeval parlamendi mõlema koja ehk föderaalkogu ees oma aastakõnega.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Vene president Vladimiri Putin tõotas, et võimud jätkavad kurssi otsedemokraatia institutsioonide arengule.

"Minu hinnangul on kurss otsedemokraatia institutsioonidel rajaneva poliitilise süsteemi arengule absoluutselt õigustatud ning me kahtlemata jätkame seda," väitis Putin pöördumises föderaalkogu poole, edastas BNS.

Erakond Ühtne Venemaa peab tagama kõikide lubaduste täitmise, mille ta on andnud duumavalimiste ajal riigi kodanikkonnale, ütles Vene president Vladimir Putin.

"Erakonnal on riigiduumas põhiseaduslik enamus ja on seal valitsuse peamiseks toeks. Ühine töö tuleb korraldada selliselt, et kõik kodanikele antud lubadused, ja nende ees võetud kohustused saaks täidetud," ütles Putin igaastases läkituses föderaalkogule.

Presidendi väitel on Venemaal riigiduuma kui esindusorgani osa suurenenud ja seadusandliku võimu autoriteet tugevnenud, mistõttu peab seda toetama ja kinnitama tegudega. "See puutub kõikidesse duumas esindatud jõududesse, kuid loomulikult lasub eriline vastutus Ühtsel Venemaal, mis tähistab täna 15. aastapäeva," märkis Putin.

Samuti üles Vene president, et vabaduse ilmingud ei tohiks rikkuda vene rahva tavasid, ent neid ei tohiks ka agressiivselt maha suruda.

"Jutt ei ole dogmadest, näitlikust võltsühtsusest, veelgi enam kellelegi mingi maailmavaate pealesurumisest. Nagu teate, on kõike seda meie ajaloos olnud ja me ei kavatse naasta minevikku," ütles Putin neljapäeval läkituses föderaalkogule.

"Kuid see ei tähenda, et žongleerides kaunite sõnadega ja varjudes arutluste taha vabadusest, võiks keegi solvata teiste inimeste tundeid ja rahvuslikke tavu," lausus Putin.

"Kui keegi peab end teistest edumeelsemaks ja vaimuvalgemaks, kui olete sellised, siis suhtuge teistesse inimestesse lugupidamisega, see on loomulik," jätkas riigijuht.

"Samas pean ma õigustamatuks ja vastuvõetamatuks agressiivset vastureaktsiooni, eriti kui see väljendub vandalismis ja seaduserikkumises. Riik suhtub sellistesse faktidesse karmilt," lisas Putin.

Vladimir Putin ütles, et Venemaa aktiivset idapoliitikat innustab mitte konjunktuur, vaid pikaajalised riiklikud huvid.

"Venemaa aktiivset idapoliitikat ei dikteeri päevakajalised konjunktuursed kaalutlused ega suhete jahenemine USA ja Euroopa Liiduga, vaid pikaajalised rahvuslikud huvid ja maailma arengusuunad," ütles Putin igaastases läkituses föderaalkogule.

Samuti ütles Putin oma läkituses föderaalkogule, et riigi majandus on taastumas.

Putin osutas kasvule mõnes tööstus- ja põllumajandussektoris ning lubas, et positiivne suund jätkub ka järgmisel aastal. Põllumajanduseksport ulatub tänavu 16 miljardi dollarini ja ületab ka relvaekspordi.

Vene majandus kahanes 2015. aastal 3,7 protsenti ja langus on madala naftahinna ja lääneriikide sanktsioonide tõttu jätkunud ka sel aastal.

Putin rõhutas, et valitsus peab põllumehi ja väikeettevõtteid toetades kasvule kaasa aitama.

Eelmise aastal ligi 13 protsendini ulatunud inflatsioon on sel aastal langenud kuue protsendini, märkis ta.

Oma kõnes avalda Putin lootust, et suhted USA-ga normaliseeruvad ja riigid teevad ühiseid pingutusi võitluses rahvusvahelise terrorismiga.

Putin ütles kõnes föderaalkogule, et Venemaa on valmis võtma osa ülemaailmsete probleemide lahendamisest, kui tema huve austatakse.

"Me ei soovi vastasseisu mitte kellegagi," kinnitas president Kremli marmorsaalis.

"Erinevalt meie välismaa kolleegidest, kes näevad Venemaas vaenlast, ei ole meie mitte kunagi otsinud vaenlasi, me vajame sõpru," ütles Putin, kuid lisas: "Meie ei lase sekkuda oma huvidesse ega neid eirata."

Venemaa suhted Läänega on Ukraina kriisi ja Süüria sõja tõttu langenud külma sõja järgse aja madalaimasse sisu. President Barack Obama administratsioon süüdistas USA presidendivalimiste ajal Venemaad küberrünnakutes valismitulemuste mõjutamiseks. Kreml eitas seda.

"Viimastel aastatel on meil tulnud seista vastu välisriikide survele kõikvõimalike vahenditega — alates Venemaa agressiooni müüdist, (süüdistustest) valimistesse sekkumises kuni meie sportlaste tagakiusamiseni," sõnas Putin dopinguskandaalile viidates.

Putin kinnitas, et Venemaa loodab kahe riigi suhete paranemisele pärast USA presidendiks valitud Donald Trumpi ametisseastumist.

"Oleme valmis koostööks uue Ameerika administratsiooniga," ütles ta. "Kahepoolseid suhteid tuleb normaliseerida ja arendada võrdsel ja mõlemale kasulikul alusel. Me jagame vastutust ülemaailmse julgeoleku ja stabiilsuse kindlustamises ja tuumarelva leviku piiramise režiimi tugevdamises," ütles president.

"Tahaks rõhutada, et katsed strateegilist tasakaalu rikkuda on äärmiselt ohtlikud ja võivad tuua kaasa üleilmse õnnetuse. Seda ei tohi hetkekski unustada," lisas ta.

Putini sõnul ootab Moskva Washingtnilt tõsisemaid pingutusi võitluses rahvusvahelise terrorismiga. "Meie sõdurid Süürias täidavad seda ülesannet."

Tagid:
aastakõne, Venmaa parlament, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad