04:35 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Uudised
lühendatud link
23810

Täna, rahvusvahelisel AIDS-i vastu võitlemise päeval on Eestis esmakordselt võimalik osta kauaoodatud ja Euroopas tunnustatud HIV-kiirtesti, mida saab ise kodus teha ja mis annab vastuse 15 minutiga. Innovatiivne test jõuab esimesena müügile Südameapteegi apteekides üle Eesti.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Südameapteegi peaproviisor Triinu Entsik-Grünbergi sõnul on Eesti kolmas riik Euroopa Liidus lisaks Prantsusmaale ja Suurbritanniale, kus kodune HIV-kiirtest apteekides müügile jõuab, seisab Südameapteegi pressiteates.

"Tegime omalt poolt kõik, et innovatiivne kiirtest võimalikult ruttu ka Eesti inimesteni jõuaks," lausus Entsik- Grünberg. "HIV on muutunud haiguseks, mida täna diagnoositakse ka tavalistel ja töötavatel eestimaalastel. Ligi 40% kõikidest uutest HIV-i nakatunutest Eestis on naised."

Peaprovisoori sõnul suur osa nakatunutest ei oma mingisugust seost narkootikumide tarvitamisega, vaid on haiguse saanud oma püsisuhte partnerilt, kelle HIV-diagnoosist ei olda lihtsalt teadlikud. "Loodame, et delikaatne testitegemise võimalus on abiks, et piirata viiruse levikut," sõnas Entsik- Grünberg.

Südameapteegi peaproviisori sõnul on HIV-kiirtest delikaatne viis testida end sobivas kohas ja sobival ajal ning see annab 99.7 % täpsusega vastuse võimaliku nakatumise kohta HIV-viirusesse.

Testkomplekt sisaldab kõike vajalikku testi tegemiseks, ka steriilset lantsetti ning mugavat kasutusjuhendit eesti, vene ning inglise keeles. HIV-kiirtest tuvastab nii HIV-1 kui HIV-2 antikehad inimese sõrmeotsa verest. Testimiseks on vaja 1 tilk verd, mis kogutakse testseadmesse automaatselt.

Test on toodetud Prantsusmaal ning kliiniliselt testitud Prantsusmaal ja USA-s.

Spetsialistid: kõik HIV-positiivsed tuleb üles leida

Meditsiinieksperdid kinnitavad, et kõik HIV-positiivsed tuleb üles leida, ravile suunata ja tagada neile parim võimalik ravi.

„Eestis läbi viidud uuring näitab, et kolmandik HI-viiruse kandjatest on nakatunud vaid aasta enne diagnoosimist," ütles infektsioonhaiguste arst Pilleriin Soodla. „See tähendab, et Eestis on suur hulk väga värskelt nakatunuid, mis viitab sellele, et HIV epideemia Eestis kestab."

„Masstestimise kõrval on teine oluline samm tagada, et diagnoosi saanud HIV-patsient arsti juurde ka jõuaks ja koheselt HI-viiruse vastase raviga alustaks ning seal püsiks," ütles Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esindaja infektsioonhaiguste arst Kai Zilmer HIV ümarlaual.

„Uued rahvusvahelised ravijuhised soovitavad kohest ravi alustamist, sest see tagab parema tervise ja kvaliteetse elu ning vähendab maksimaalselt nakkuse edasiandmise riski. Õnneks kasvab HIV ravile minejate arv Eestis pidevalt," lisas Zilmer. 

Ravimitootjate Liidu esindaja Hanno Püttsepa sõnul on HI-viiruse vastane ravi ka profülaktika. „Kohene ravile panek tagab selle, et aastatega ei mitmekordistuks HIV-positiivsete uute juhtude arv. Kui me ei pane HIV-positiivse diagnoosi saanud inimesi koheselt ravile, siis läheb see pikas perspektiivis riigile oluliselt kallimaks," lisas Püttsepp.

Zilmeri sõnul on oluline ka öelda, et kahjuks ei ole Eestis uuemad ja efektiivsemad HIV ravimid praegu piisavas mahus kättesaadavad. "Nii arstide kui ka patsientide soov on rohkem kasutada rahvusvahelistes ravijuhistes soovitatud uuemaid ja paremini talutavaid efektiivseid ravimeid, sest hästi talutavaid ravimeid võtavad patsiendid ka korralikumalt," rõhutas Zilmer.

Pilleriin Soodla lisas, et uuemate HI-vastaste ravimite hind võib küll ühe aasta lõikes olla kallim, aga tuginedes rahvusvahelistele analüüsidele on võimalik näidata, et pikas perspektiivis on need kuluefektiivsemad, sest olulisi kõrvaltoimeid ja ravikatkestamisi on vähem.

Eesti on Euroopas esikohal uute HIV-i juhtude arvu poolest

Riigikogu HIV-ennetuse toetusrühma esimehe Vilja Toomasti sõnul on Eesti kahjuks endiselt Euroopas esikohal uute HIV-i juhtude arvu poolest.

„Hea, et erinevad osapooled, kes HIV-i temaatikaga tegelevad, on kokku tulnud ühise laua taha. Kahjuks ei ole veel riigikogu tasandil aru saadud HIV-i probleemkomisjoni vajalikkusest, millest muu hulgas võikski kujuneda valdkonda koordineeriv komisjon," rääkis Toomast.

Tänavu on 25. novembri seisuga Eestis diagnoositud 196 HIV-nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9459 inimesel, sealhulgas aids 489 inimesel. Eesti on uute HIV-i juhtuda arvu poolest 100 000 elaniku kohta Euroopa Liidus esikohal ja epideemia lõpetamiseks Eestis on vajalik suurendada testimist ning suunata kõik HIV-diagnoosi saanud inimesed koheselt ravile.

Samal teemal

Tänavu on Eestis aids diagnoositud 25 inimesel
HIV-i levik Eestis on kõrgel tasemel
Ekspert: põgenike sissevooluga ähvardavad Euroopat superinfektsioonide puhangud
Tagid:
kiirtest, apteek, HIV, tervishoid, haigus, Eesti, EL

Peamised teemad