00:13 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
395104

Kodanikuaktivist Vladislav Pälling on kindel, et oma huvide eest tuleb seista. Kui Eesti võimud ei osuta piisavalt tähelepanu tema arvates tähtsatele probleemidele, kirjutab ta selle maailma vägevatele, nagu Trump ja Putin, avalikke kirju.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Eestimaa rahvaste partei aktivist Vladislav Pälling on viimase kahe aasta jooksul kirjutanud neli kirja riigipeadele, kelle poliitika mõjutab nii ehk teisiti Eesti elanikke. Sputnik Eesti korrespondent uuris kirjade autorilt sellise tavatu tegevuse motiive.

Oma esimese, pigem sümboolse avaliku kirja kirjutas Pälling Vladimir Putinile 2015. aastal, kui Eesti ja Venemaa suhted polnud paljuski Eesti valitsuse tegevuse tõttu eriti head.

"Kui meie võimud ei suuda sisse seada normaalset dialoogi oma idanaabriga, kelle osa Eesti majanduselus on tähtis, siis tuleb tavakodanikel initsiatiiv enda kätte võtta," teatas Vladislav. Mõlemad Pällingu kirjad registreeriti ja edastati vastavalt käitlemise korrale, kuid vastuseid neile ei ole esialgu veel tulnud.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Михаил Метцель

Vladislav rääkis, et kunagi nörritas teda olukord Ukrainas ja ta üritas saata avalikku kirja Petro Porošenkole, kuid sai sellele üsna häbematu vastuse Ukraina saatkonnast. Diplomaatilisest esindusest vastati, et kogu Eesti rahvas toetab Ukrainat, järelikult ei saa Vladislav olla Eesti kodanik.

Prioriteet on Eesti julgeolek

Pärast USA presidendivalimisi saatis Pälling järjekordse elektronkirja Donald Trumpi nimele. Seekord, endalegi üllatuseks, sai ta sellele ka vastuse.

"Juba kaua aega on minu riigi juhtkond, püüdes Valge maja administratsioonile meele järele olla, pingestanud olukorda NATO ja Venemaa piiril. Seda ei ole teinud mitte ainult minu, vaid ka paljude teiste Venemaaga piirnevate NATO riikide koorekiht. Olen veendunud, et Teie valimine USA presidendiks aitab säilitada rahu pikkadeks aastateks," kirjutas Vladislav Pälling oma kirjas Donald Trumpile.

Kiri Trumpile sai kodaniku järjekordseks protestiavalduseks, et Eesti valitsus ei elaks riigi juhtimisega välja oma poliitilisi komplekse. Pällingu arvates ei peaks solvumine ja russofoobia olema tähtsam ühiskondlikust rahulolust ja majanduslikust kasust.

"Donald Trump on märgilise tähendusega figuur, inimene, kes kehastab mitte ainult muutusi üksikute poliitikute tähtsuses, vaid ka inimeste teadvuse muutumist. Tema poolt hääletasid paljud ameeriklased, kes eelistasid süsteemivälist kandidaati, inimest väljastpoolt," rääkis Pälling.

Eesti on heades kätes

Vladislav on veendunud, et maailm on nagu inimorganism, kus kõik on omavahel seotud. "Eesti, Läti ja Leedu piiri mööda Venemaaga kulgeb ka NATO ja Venemaa vaheline piir ja just see piirkond on üsna plahvatusohtlik," arvab Pälling.

Aktivist kardab, et kuna tehnika kipub mõnikord tõrkuma ja kui see on kontsentreeritud meie riigi piirile, on see eriti ohtlik: iga juhus või provokatsioon võib kaasa tuua suure konflikti.

Oma vastuses Pällingule kurtis Trump ajapuudust pikema vastuse kirjutamiseks, kuid lubas aktivistile hoolitseda koos Vladimir Putiniga Eesti julgeoleku eest ja märkis, et peamiseks probleemiks maailmas praegu on Aafrikast ja Aasiast saabuvad põgenikud.

Pärast seda, kui Vladislav Trumpilt vastuse sai, blokeeriti tema juurdepääs elektronpostkastile Yandex (Яндекс — Venemaal populaarseim internetiportaal ja —otsingusüsteem) serveris ja kui juurdepääs taastati, olid mõned postitused sealt kadunud. Ettevõte uurib vahejuhtumit, kuid seni ei ole Pällingule mingit teavet edastatud.

Uudiste tase käib alla

Suurimad Eesti meediaväljaanded keelduvad Pällingu kirju avaldamast ja see kurvastab aktivisti väga. "Eestis on täheldatav üldine uudiste taseme allakäik. Paljud inimesed, kellega ma suhtlen, on juhtivate uudisportaalide lugemisest loobunud," rääkis Vladislav.

Tema arvates kipuvad juhtivad Eesti meediaväljaanded kalduma kõmu-uudiste poole ja pühendavad aega üsna kahtlase väärtusega rubriikidele, eelistades avaldada ainult Eesti riigi ametlikke seisukohti. Tal on oma teooria, miks Eesti meedia koostööst temaga keeldub.

"Arvan, et näiteks kiri Donald Trumpile, kus Eesti Vabariigi kodanik soovitab otsida rahu kindlustamiseks kokkupuutepunkte Venemaaga, ei meeldi kohalikule juhtkonnale kohe mitte üks raas," arutleb Vladislav.

Pälling usub, et kui selliseid kirju saab olema piisavalt palju, siis hakkavad need, kasvõi väikest, kuid siiski oma mõju avaldama. Aktivist on veendunud, et neile, kes võimu kuritarvitavad, on kasulik, kui inimesed mõtlevad, et nende arvamusest ei sõltu nagunii midagi.

Neile on kasulik, kui kodanikud oleksid amorfsed, neil poleks oma seisukohta ja nad lepiksid vaid piskuga. "Tuleb oma seisukoht avalikult välja öelda, tuleb pöörduda, tuleb nõuda. Kõik muu on umbtee," on Vladislav Pälling veendunud.

Tagid:
avalik kiri, aktivist, kodanik, Vladislav Pälling, Donald Trump, Vladimir Putin, Eesti, USA, Venemaa

Peamised teemad