18:08 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Uudised
lühendatud link
11230

President Kersti Kaljulaid tuletas meelde, et Eesti täidab võetud kohustusi NATO vägede paigutamisel oma territooriumile ja garanteerib alliansile ettenähtud kaitsekulutused kogusummas 2% SKP-st.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. President Kersti Kaljulaid avaldas BBC-le antud intervjuus lootust, et Donald Trumpi uus administratsioon jääb „rahututel aegadel" ustavaks demokraatlike väärtuste kaitsmise ideele. Ta märkis, et Eesti jätkab oma kohustuste täitmist seoses NATO väeüksuste paigutamisega oma territooriumile ning nentis ühtlasi vajadust suurendada teiste alliansi liikmete poolt kaitsekulutusi 2%-ni sisemajanduse kogutoodangust.

Kaljulaid usub, et Eesti-poolne stabiilsus loob eeldused stabiilsusele kõigis sõjalise bloki liikmesriikides. 

„20 aasta jooksul oleme me aidanud tugevdada julgeolekut maailma teistes piirkondades — Afganistanis, Iraagis ja tänasel päeval koos meie Soome partneritega Liibanonis, ÜRO missioonide raames üle kogu maailma. Me oleme andnud oma panuse ühistel väärtustel põhinevasse julgeolekusüsteemi. Ja meie hinnangul on täiesti selge, et juhul, kui meie piirkonnas tekib julgeolekuga probleem, asuvad meie partnerid ja liitlased täpselt samuti tegutsema, nagu oleme tegutsenud meie," ütles president.

Kaljulaid teatas, et Trumpil tuleb veel selgitada oma seisukohta eeskätt NATO vägede Baltimaadesse paigutamise küsimuses. „Saame näha, millise seisukoha võtab Trump nimelt atlandiülese koostöö osas. Seni tuleb tagada NATO otsuste täitmine ja seda me teeme. Me oleme valmis Eestis oma liitlasi vastu võtma ja me kulutame sellele koguni üle 2% SKP-st," ütles Kaljulaid. Eesti riigipea tuletas ühtlasi meelde, et vabariik täidab „oma kohustusi NATO idapiiride kaitsel".

Trump väitis valimiskampaania käigus, et 60 aastat tagasi NSV Liidule vastukaaluks loodud NATO „ei ole sellest ajast saadik muutunud", tema sõnade kohaselt on allianss „mineviku jäänuk" ega suuda tõhusalt võidelda terrorismi vastu. Lisaks kritiseeris Trump NATO liitlasi, väites, et need ei kata alliansi kulutusi võrdsetel alustel USA-ga. „Meie maksame liiga palju ja kõik lüpsavad meid. Kakskümmend kaheksa riiki lüpsavad meid," ütles poliitik. 

Hiljem teatas ta, et NATO on pärast temapoolset kriitikat muutnud oma lähenemist terrorismivastasele võitlusele ja ta kavatseb hakata „tegema sõjalise alliansiga tihedat koostööd". Trump väitis, et Venemaa jaoks on terrorism samuti suureks probleemiks, ja kutsus selle küsimuse lahendamiseks koostööle. 

Pärast Donald Trumpi võitu USA presidendivalimistel teatas alliansi peasekretär Jens Stoltenberg oma läkituses USA valitud presidendile, et Lääs seisab silmitsi terve inimpõlve kestel suurima julgeolekualase väljakutsega ja nüüd ei ole küll õige aeg Euroopa ja USA vahelise partnerluse tähtsust kahtluse alla seada.

Oma Kreeka-visiidil kiirustas ka president Barack Obama NATO-liitlasi rahustama, teatades, et Ameerika Ühendriigid on pikkade aastate vältel NATO-sse panustanud ja jätkavad alliansi liikmesriikide kaitsmist.

Hiljem kinnitas Stoltenberg, et USA jätkab NATO toetamist vaatamata Trumpi väljaütlemistele, kuid kindlasti jätkub ka alliansi dialoog Venemaaga, kuna tal ei ole õigust „suurimat naabrit" isoleerida. Samas mainis ta, et Vene Föderatsioonil tuleb NATO idasuunalise laienemise suhtes „maha rahuneda".

Trump ise ei ole pärast valimisvõitu teinud ühtki avaldust oma seisukohtadest seoses NATO-ga. Käesoleval ajal tagavad ainult viis liikmesriiki panustusena NATO-sse oma kaitsekulutused tasemel 2% SKP-st: USA, Suurbritannia, Eesti, Poola ja Kreeka. Seoses väidetava rünnakuohuga Venemaa poolt võtsid NATO riigid Varssavi tippkohtumisel vastu otsuse alliansi idatiiva ennenägematuks tugevdamiseks. NATO plaanib juba 2017. aastal paigutada Balti riikidesse ja Poolasse neli rahvusvahelist pataljoni. Läti väekontingendi põhiosa moodustab Kanada, Leedus — Saksamaa, Eestis — Suurbritannia ja Poolas — USA.

Tagid:
lootus, kaitse, intervjuu, liikmesriigid, BBC, NATO, Kersti Kaljulaid, Donald Trump, Eesti, USA, Balti riigid

Peamised teemad