10:08 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
5410

USA presidendiks valitud Donald Trump kinnitas neljapäeval juba varem meedias liikunud kuuldusi, et valib kaitseministriks erukindral James Mattise.

TALLINN, 2. detsember — Sputnik. "Me nimetame "Marukoer" Mattise oma kaitseministriks. Mulle on meie sõjaväelased öelnud, et ta on sama kõva mees, kui seda oli kindral Patton. Ja ongi aeg selliste meeste jaoks, juba ammu on aeg," ütles Trump oma valimistejärgses tänukõnes Cincinnatis kogunenud toetajatele, vahendas BNS.

"Ta on meie parim. Nad ütlevad, et ta on kõige lähedasem asi kindral George Pattonile, kes meil on. Ma tean, et ma avaldasin sellega väikese saladuse. Minu inimesed kindlasti ütlevad, et sa ei oleks pidanud seda tegema mister Trump," jätkas Trump.

"Me muudame oma sõjaväe taas võimsaks, kuid kõige parem on, kui me ei pea seda kasutama. Aga ühte ma luban — Islamiriigi me hävitame," sõnas Trump.
Erukindral Mattis teenis rohkem kui neli aastakümmet merejalaväes ja juhtis mitmeid operatsioone muu hulgas Iraagis ja Afganistanis. Ametist lahkumise järel 2013. aastal on 66-aastane Mattis töötanud muu hulgas nõunikuna.

Kui Mattis nõustub, siis peab kongress tegema erandi föderaalseadusesse, mille kohaselt ei tohi kaitseminister olla tegutsenud aktiivteenistuses viimase seitsme aasta jooksul. Kongress on varem taolise erandi teinud vaid ühel korral, kui nimetas 1950. aastal ametisse kindral George C. Marshalli.

Mattisel jagunud Eesti kohta kiidusõnu

Eesti peaministri julgeolekunõunik Kadri Peeters toob esile, et Ameerika Ühendriikide kaitseministriks valitud James Mattisel on varem jagunud Eesti kohta kiidusõnu.

Peeters märkis sotsiaalmedias, et Mattis on tunnustanud Eestit tema julguse eest. "Eesti võib olla väike riik Euroopas, ent tema poliitiline julgus ja vägede vaprus on muutnud ta eeskujuks kogu maailmale," vahendas Peeters varasemalt Mattise öeldut.

Mattis on käinud Eestis 2011. ja 2008. aastal, teatas ERR.

2011. aastal Eestis kahepäevasel visiidil viibinud Mattis kohtus tollase peaministri Andrus Ansipi, kaitseministri Mart Laari ja kaitseväe juhataja Ants Laaneotsaga ning osales kaitsepoliitika konverentsi ABCD (Annual Baltic Conference on Defence) raames seminaril.

Trump lubas lõhestatud rahva ühendada

Trump lubas neljapäeval Cincinnatis toetajatele peetud kõnes lõhestatud rahva ühendada, vahendas BNS.

"Me oleme väga lõhestatud rahvas. Kuid me ei ole seda kaua. Me leiame ühise keele ja teostame koos kõik püstitatud eesmärgid," kinnitas Trump valimistejärgses võidukõnes.

"Meil oli Hillaryga võideldes vahva, oli ju? Me mitte ainult ei lõhkunud demokraatide sinist seina, me purustasime selle. Kuid nüüd on sellega kõik ja meie võitsime," alustas Trump.

"Ma luban, et mitte kunagi enam ei saa kellegi teise huvid tähtsamaks ameeriklaste huvidest. Seda ei juhtu enam kunagi. Vanad reeglid enam ei kehti ja mida iganes me oma riigi jaoks tahame on võimalik teostada. Ameerika hakkab uuesti suurelt võitma ja seda kõrgliigas" lubas valitud president.

Trump ütles, et tahab eriti tänada afroameeriklasi, ladinaameeriklasi ja naisi, kellest meedia maalis väärkuvandi, kui tema vastastest.

"Ma vaatasin päev päevalt, kuidas mu toetus nende hulgas tase taseme järel tõusis, kuigi meedias räägiti kogu aeg vastupidist," nentis Trump.

Trump rääkis pikalt ka töökohtade loomise vajadusest ja tõi eraldi välja "Roostevööndiks" kutsutud tööstuspiirkonna tohutu allakäigu ja probleemid, mis oli kunagi muu hulgas USA autotööstuse uhkus.

"Me taastame kõik selle," kinnitas Trump.

"Juba see, et ta võttis aega ja tuli meid isiklikult tänama näitab, mis mees ta on. Ta on üks meie seast," ütles üritusel osalenud 43-aastane Josh Kanowitz.

Tagid:
James Mattis, kaitseminister, Donald Trump, Eesti, USA

Peamised teemad