17:26 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
8820

Neljapäeva õhtul viis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski valitsusse alkoholireklaami piirava teemade paketi, mis sai valitsuse põhimõttelise heakskiidu.

TALLINN, 2. detsember — Sputnik. Ossinovski eesmärk on alkoholireklaam sarnaselt tubakareklaamile keelata. "Minu eesmärk on reklaam ära keelata, nii nagu on tubakareklaam juba 15 aastat keelatud. Ma ei näe mingit põhjust kohelda tubakat ja alkoholi erinevalt," vahendas BNS Ossinovski sõnu.

"Kuna eelmisel valitsusel oli teistsugune visioon, olen pakkunud kompromisse. Reklaam võiks olla ainult toodet kirjeldav. Muu olustiku loomine tuleks ära koristada. Nii nagu reklaamitakse advokaadibüroosid, et advokaadibüroo see ja too, kontakt. Ei tohi üles kutsuda, et meil on maailma parimad advokaadid jne. Eestis on ka teine sarnane reklaamiliik: kiirlaenud. See on natuke nõrgemalt reguleeritud, aga sisu on sama," sõnas Ossinovski.

"Alkoholitootjad ja erameediakanalid, kelle reklaamimaht on umbes miljon eurot, on selle vastu olnud. Erakanalite tulu pärast kardetakse ja arvatakse, et siis jääb osa saateid ära. Seda on võimalik kompenseerida. Sotsiaalministeerium on valmis õla alla panema ja kompenseerima sotsiaalsete kampaaniatega stiilis "Joome poole vähem". Raha saab kanal kätte, aga teeb paremat asja," märkis minister.

Valitsus otsustas karmistada alkoholi- ja tubakapoliitikat
© Sputnik / Илья Питалев

Ossinovski ütles, et maksutulu on vähem oluline, kui rahva tervise eesmärgid. "Kui ma räägin sotsiaalministrina, siis mind huvitab alkoholi tarvitamise vähenemine. Seega — mida vähem aktsiisitulu, seda parem. Valitsuse liikmena huvitab mind, et eelarve kokku tuleks, ja rahandusministeerium on plaaninud seda katteallikana," sõnas ta.

"Kui seda tulu ei laeku, siis mina ei kurvasta, kui inimesed vähem alkoholi joovad. Kui tegemist on piirikaubandusega, siis see on lose-lose-situatsioon. Maksutulu jääb saamata ja rahva tervise eesmärgid pole saavutatud. Õlle puhul me hindame seda riski väikseks. Rahandusministeerium on sellega põhjalikult tegelenud. Nad ütlevad, et riskid on suured, aga laekumised pole vähenenud nii palju, kui on kardetud," lisas minister.

Ossinovski ütles lehele, et ka Läti plaanib alkoholiaktsiisi tõsta. "Nende samm on üsna tagasihoidlik. Olen rääkinud Läti ministriga ja ta ütles, et meie uute ootuste valguses viib ta valitsusse ettepaneku, et nemadki võiksid kiiremini tõsta."

Ossinovski hinnangul on Euroopa Liidu (EL) alkoholipoliitika üldiselt nõrk ning oma sõnul on ta ka nõudnud Euroopa Komisjonilt, et loodaks uus vastav komisjon. Tema sõnul pole komisjoni president Jean-Claude Juncker aga sellega nõustunud.

Alkoholipiltidele sarnaste piltide paigutamist, nagu on tubakapakkidel, takistavad Ossinovski sõnul EL-i reeglid.

"Ma olen püüdnud ka sellega tegeleda, et vähemasti võiks pudelil olla silt, et alkohol kahjustab tervist. Euroopas seda teha ei tohi, sest tegemist on siseturu moonutamisega. Kui tootele pannakse märgistus, võib see takistada turule sisenemist. See peab olema Euroopa tasemel kokku lepitud, Eesti ei tohi kohustada midagi pudelile panema. Britid on välja võidelnud ühe erandi: pudelil on kirjas alkoholipunktid, kui palju võivad mehed ja naised tarbida," märkis minister.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
tubakareklaam, alkoholireklaam, alkoholipoliitika, keelamine, alkohol, Jevgeni Ossinovski, Eesti, EL

Peamised teemad