07:51 22. Oktoober 2017
Tallinn0°C
Kuula otse
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker

Juncker: Venemaast on Euroopa julgeolekusüsteemile toetust oodata

© Sputnik / Михаил Воскресенский
Uudised
lühendatud link
50 0 0

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas intervjuus Prantsusmaa väljaandele Ouest-France, et Euroopa julgeolekusüsteemi loomine ilma Venemaa osavõtuta on võimatu.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Ilma Venemaa osalemiseta ei suuda eurooplased oma julgeolekustruktuuri luua. Sellest teatas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker intervjuus Prantsusmaa väljaandele Ouest-France.

Prantsusmaa suurele piirkondlikule väljaandele Ouest-France antud ja Euroopa Liidu (EL) aktuaalsetele probleemidele pühendatud põhjalikus intervjuus pööras Euroopa Komisjoni juht palju tähelepanu Euroopa julgeolekule ja suhetele Venemaaga.

Mitmed Junckeri tähelepanekud kutsusid esile maailma poliitikavaatlejate, sealhulgas väljaande EurActiv kõrgendatud tähelepanu.

Vastates ajakirjanik Laurent Marchand'i küsimustele Donald Trumpi USA presidendiks valimise võimalikele tagajärgedele Euroopa julgeolekusüsteemi jaoks vastas Juncker, et Trump on esimene poliitik, kes andis eurooplastele teada, et Euroopa kaitsevõime ei vasta kaasaja nõuetele, kuid ta tegi seda temale omasel, otsekohesel moel. Vajadus oma iseseisva julgeolekusüsteemi järele on meile saanud akuutseks hädavajaduseks.

Euroopa kaitsealgatus

"Meie kaitsevaldkonnas täna tehtavad fragmentaarsed jõupingutused lähevad meile väga kulukaks — umbes 25 kuni 100 miljardit eurot aastas ja teevad meid haavatavaks," ütles Jean-Claude Juncker. "Me kulutame kaitsevajadusteks umbes 200 miljardit eurot aastas, kuid meie efektiivsus on vaid 15% ameeriklaste omast, kuna meie koostegutsemisvõime on puudulik ja me teeme palju dubleerivaid kulutusi."

Nagu ütles Euroopa komisjoni president, on Euroopal ainult kaks armeed, mis seda nimetust ka väärt on ja kui Ühendkuningriik Euroliidust lahkub, jääb Euroopale vaid üks tõsiseltvõetav sõjavägi — Prantsusmaa oma. Ta on nii mõnigi kord initsiatiivi enda peale võtnud, et Euroopa au päästa. Juncker märkis, et EL liikmesriikide valitsused peavad selgitama ühiskonnala reaalset olukorda julgeolekuvaldkonnas: pikas perspektiivis ei ole ükski EL liikmesriik võimeline kaitsma ei iseennast ega kontinenti.

Junckeri arvates on Euroopa kaotamas oma maailmatähtsust. "Me oleme kõige väiksem kontinent," ütles Juncker. Eurooplased moodustasid möödunud sajandi alguses 20% planeedi elanikkonnast, 21. sajandi lõpuks aga saab nende osakaal olema vaid 4%. Euroopa on sunnitud uue olukorraga toimetulemiseks oma jõupingutused kontsentreerima.

Venemaaga seisab meil ees suur tööpõld

Vastates küsimustele Moskvaga peetava dialoogi perspektiividest, ütles Jean-Claude Juncker, et see moodustab suurema osa "pooleliolevatest töödest".

"Ilma Venemaata ei saa olema Euroopa kaitsestruktuuri," ütles EK president. "Euroopa pindala on kõigest 5,5 miljonit ruutkilomeetrit, Venemaa pindala on 17,5 miljonit ruutkilomeetrit. Nii et mul oleks hea meel, kui EL ja Venemaa ajaksid teineteisega asju kui võrdne võrdsega."

"Kui me hakkame Venemaale rääkima tema vastu kehtestatud sanktsioonide pikendamisest, siis poleks see selline keel, mis meil eesmärki saavutada aitaks. Kui me tulema lagedale ideega, et seda (sanktsioonide tühistamist — toim.) ei tule, saab Moskva eelise. Ja see märkus ei ole mõeldud minu sõber Francois Fillonile, see on üldisemat laadi märkus. Me peame olema ühel meelel vastutegevuses Venemaa soovitud Euroopa piiride rikkumisele."

Tagid:
julgeolekusüsteem, armee, julgeolek, kaitsestruktuur, EL, Euroopa Komisjon, Jean-Claude Juncker, Donald Trump, Euroopa, Venemaa

Peamised teemad