10:49 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Venemaa president Vladimir Putin ja FIFA president Gianni Infantino

Putin enne Trumpi: Venemaa president USA valitsuse telekanalis

© Sputnik / Alexei Druzhinin
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (104)
50 0 0

USA valitsuse telekanal C-SPAN näitas Venemaa Föderatsiooni presidendi Vladimir Putini esinemist aastakõnega föderaalkogu ees. Kas see tähendab uusi suundumusi ameeriklaste meedias?

TALLINN, 2. detsember — Sputnik. President Vladimir Putini aastakõnet föderaalkogule kantakse üle juba koguni USA-s. Ja mitte ükskõik kus, vaid ameeriklaste valitsuse telekanalis C-SPAN. Sidevõrk C-SPAN on loodud 1979. aastal ja keskendub presidendi, kongresmenide ja kõrgema järgu riigiametnike esinemiste vahendamisele ning valgustab ka Suurbritannia, Austraalia ja Kanada valitsuse tegevust, teatas Sputniku raadio.

Putini esinemine jõudis eetrisse vahetult enne otseülekannet USA presidendiks valitud Donald Trumpi valimismiitingust Ohios. Sellele oli lisatud lühikokkuvõte, milles teatati: Venemaa riigipea märkis oma kõnes, et Venemaa „ei otsi iial vaenlasi, ja rõhutas, et Venemaa koostööst USA uue administratsiooniga on huvitatud kogu maailm".

Kusjuures mõned USA kodanikud on tõsimeeli veendunud, et Putini kõne ülekanne ilmus C-SPAN-i vene häkkerite rünnaku tulemusena (Clintoni ja Merkeli avaldused ei jäänud siiski mõjumata!). Aga ei! Täna hommikul külastasin C-SPAN-i kodulehte ja veendusin, et kõik on õige — ameeriklaste telekanal edastab nüüd ka Venemaa presidendi esinemisi.

Et C-SPAN-i töötajad tajuvad peensusteni sisepoliitilist konjunktuuri, see on arusaadav. Aga Putini kõne edastamine — see on selge sõnum. Kellele ja kelle jaoks?

Viimati võis sellist huvitatust näha kaugetel 1970-ndatel aastatel. President Richard Nixon kirjutab kogu diplommatia ajaloos esimesel USA valitseva presidendi ametlikul Moskva-visiidil Leonid Brežneviga peetud läbirääkimiste tulemusena alla NSVL-i ja USA vahelisele raketitõrjesüsteemide piiramise lepingule (seesama üldtuntud SRP leping).

Järgmine president Gerald Ford allkirjastab Helsingi kokkulepped, sooritab visiidi Nõukogude Liitu, kohtub lugupeetud Leonid Iljitš Brežneviga. NSVL ja USA viisid ellu kosmoseprogrammi Sojuz-Apollo. Teisest küljest aga võeti Fordi ajal vastu Jackson-Vaniki parandus.

Järgmist presidenti Jimmy Carterit peeti samuti Nõukogude Liiduga seonduva vastasseisu vastaseks. 1979. aastal kirjutas ta Viinis koos Brežneviga alla Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingule (SRP-2).

Aga teisest küljest, nagu ajakirjanduses teatati, kirjutas just Carter alla salajasele direktiivile PD-59, mis oli välja töötatud meile hästituntud Zbigniew Brzezinski taktikepi all. See dokument nägi ette tegevuskava NSV Liidule ootamatu ja ulatusliku tuumalöögi andmiseks.

Poliitika on, teadagi, kahepalgeline. Kuid seletatav. Ühest küljest — üliriigi ambitsioonid, teisalt aga — arusaamine, et ilma koostöösuheteta Venemaaga on need ambitsioonid pidevalt reaalse löögiohu all. Kui aga teatud järeleandmised ja ambitsioonid kokku siduda, näib see kõigile justkui mõistlikuna. Nii et hundid söönud ja lambad terved.

Ambitsioonid on mõislikul tasemel ja sõja järele eriti ei lõhna. Tuleb välja, et sama vankri ette saab rakendada ka erinevaid hobuseid. Kas see õnnestub ka 2010-ndatel aastatel, nagu õnnestus 1970-ndail, saab selgeks saabuval 2017. aastal. Nii et head lähenevat uut aastat kõigile! Aga neist uusaastasoovidest nüüd tõesti täide läheb — elame-näeme.

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (104)
Tagid:
valitsuse ringhäälingukanal, aastakõne, C-SPAN, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad