17:43 19. Jaanuar 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
Eesti peaminister Jüri Ratas

Ratas langetab otsuse Repinski osas järgmise nädala alguses

© Sputnik / Вадим Анцупов
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
2401

Peaminister Jüri Ratas tunnistab, et mitmesse skandaali sattunud põllumajandusministri Martin Repinski osas on kogunenud palju küsimusi ning valitsusjuht lubab selles osas langetada peagi selge otsuse.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. "Esiteks on mul siiralt kahju, et selle valitsuse kümme esimest tööpäeva oleme pidanud tegelema suuresti maaeluminister Martin Repinski personaalküsimusega. Seetõttu on jäänud tähelepanuta paljud Eesti inimeste jaoks olulised teemad, millega äsja tööd alustanud valitsus igapäevaselt tegeleb. Teiseks möönan, et Martin Repinski suhtes kogunenud küsimusi on tänaseks väga palju," märkis Ratas reede õhtul. 

"Mõistan avalikkuse ootusi ning pean peaministrina langetama Martin Repinski osas selge otsuse. Kohtun temaga silmast-silma hiljemalt järgmise nädala alguses ning annan oma otsusest pärast seda teada. Vabandan ühtlasi Eesti avalikkuse ja valitsuspartnerite ees, et meie ühine tegevus Eesti elu edasiviimisel on jäänud ebameeldivate probleemide varju," lisas Ratas.

Maaeluminister Martin Repinski on Ida-Viru maakohtult saanud alaealisena kelmuse katse eest tingimisi vanglakaristuse — Repinski sõnul on tal juhtunu pärast siiralt kahju, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

ERR-i käsutuses oleva kohtuotsuse kohaselt mõistis Ida-Viru maakohus Repinski 2002. aasta 12. augustil lihtmenetluse kokkuleppega süüdi kelmuse katses ja karistas teda tingimisi kolme kuu pikkuse vangistusega üheaastase katseajaga.

Süüdistuse järgi avaldas 2001. aasta oktoobris toona veel 15-aastane Repinski ajalehes Infopress kuulutuse, milles kutsus inimesi annetama Kuremäe kloostrile rüvetatud haudade taastamiseks ja lisas kuulutusele oma isikliku arveldusarve Ühispangas.

"Kuremäe klooster palub kõiki kristlasi annetada rüvetatud haudade taastamiseks. Arve number Ühispangas 10552400708000," kuulutas Repinski.

Kuigi annetusi Repinski arvele ei laekunud, käivitati juhtumis kriminaaluurimine, sest tegemist oli katsega saada võõrast vara pettuse teel.

Kuritegu jäi lõpule viimata Repinski tahtest sõltumatutel asjaoludel ehk kriminaaluurimise käivitamise tõttu.

Repinski tunnistas kohtus end talle esitatud süüdistuses täies mahus süüdi ning nõustus kriminaalasja lahendamisega lihtmenetluse kokkuleppega.

"Mul on siiralt kahju, et mainitud juhtum pea 15 aastat tagasi toimus. Tegemist on väga isikliku ja raske teemaga, pean selle eest vabandama ja seda põhjalikumalt selgitama. Toona oli minu perel väga keeruline aeg, kus mõlemad vanemad olid oma töö põlevkivisektoris kaotanud. Nagu toona veel sadade peredega Ida-Virumaal juhtus," ütles ta.

Repinski sõnul tingis rahaliselt raske aeg selle, et vanematel polnud võimalik lastele talveriideidki osta ning sellest tingituna pani ta ajalehte kuulutuse annetuste kogumiseks Kuremäe kloostrile, kuid enda pangakonto numbri. "Väga rumal tegu, mille eest vabandan," kinnitas Repinski ERR-ile.

"Ükski annetus küll kohale ei jõudnud ning klooster pöördus igati õigustatult politsei poole asjaolude välja selgitamiseks. Kui kloostris teada saadi, et tegemist on lapse rumala teoga, soovisid nad avaldust tagasi võtta, kuid selleks oli juba liiga hilja," nentis ta.

Repinski sõnul oli toonane tegu tõeliselt rumal, kuid see ei muuda seda muidugi olematuks ja ta peab selle eest vabandama.

"Mis puudutab minu hilisemat suhtlust Kuremäe kloostriga, siis mul on väga hea meel, et olen saanud neid ettevõtjana aidata. Olen tänulik, et olen saanud oma nooruse rumalust veidigi heastada. Muide, Kuremäe iguumenja oli esimene inimene, kellele helistasin, et küsida nõu, kas võtan ministrikoha vastu. Ta andis mulle oma õnnistuse," ütles Repinski.

Repinski on sattunud süüdistuste alla, et temale kuuluv ettevõte on müünud kodumaise kitsejuustu pähe Hollandist toodud juustu, olnud ebatäpne juustupakendite sildistamisel, ning ebakorrektne rahaasjades.

Eesti Ekspress avaldas teisipäeval artikli, kus esitab üheksa punkti, mille osas lehe kinnitusel Repinski eelmisel nädalal süüdistustele vastamiseks korraldatud pressikonverentsil valetas.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)

Samal teemal

Ratas tahab Repinskilt süüdistuste ümber lükkamist
Politoloogi hinnangul ei pruugi Repinski skandaal valitsuse mainet rikkuda
Keskerakond ei pea Repinski tagasiastumist vajalikuks
Tagid:
pettus, kriminaaluurimine, annetused, süüdistus, Kuremäe klooster, Martin Repinski, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad