02:28 01. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
4110

USA presidendiks valitud Donald Trump läks vastu aastakümnetepikkusele USA riigi poliitikale, kui pidas reedel telefonivestluse Taiwani presidendi Tsai Ing-weniga.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. "Vestluse ajal toodi esile tihedad majanduslikud, poliitilised ja julgeolekualased sidemed Taiwani ja Ühendriikide vahel," teatas Trumpi üleminekumeeskond, vahendas BNS.

"Taiwani president helistas täna mulle, et õnnitleda mind presidendiameti võidu puhul. Aitäh sulle!" ütles Trump hiljem Twitteris.

Taiwani presidenti kantselei väljastas laupäeva hommikul omapoolse avalduse, milles öeldi, et Trump ja Tsai arutasid Aasiat mõjutavaid küsimusi ning USA-Taiwani suhete tulevikku.

"(Taiwani) president ootab pikisilmi kahepoolse lävimise tugevdamist ja kontakte ning tihedamate koostöösidemete sisseseadmist," öeldi teates. "President ütles USA presidendiks valitud Trumpile, et loodab, et USA jätkuvalt toetab Taiwani püüdlusi suurendada võimalusi rahvusvahelistes küsimustes osalemiseks ja neisse panustamiseks."

Trump ja Tsai "vahetasid ideesid ja mõtteid… siseriikliku majandusarengu edendamisest ja riikliku kaitse tugevdamisest, et parandada tavainimeste elu," lisati Taiwani teates.

USA katkestas ametlikud diplomaatilised sidemed Taiwaniga 1979. aastal, kui asus tunnustama Mandri-Hiinal asuvat kommunistlikku valitsust "ühe Hiina" ainsa valitsusena.

Washingtonil on Taipeiga jätkuvalt tihedad mitteametlikud sidemed, kuid on äärmiselt tavatu, et USA president või presidendiks valitu räägib Taiwani liidriga otse. Uudisteagentuuri Reutersi andmeil oli telefonikõne pretsedenditu.

Praeguseks pole selge, kas telefonikõne on sihilik samm USA pikaaegsest poliitikast eemale või mitte.

Valge Maja kinnitas reedel pärast telefonikõnet, et USA valitsus tunnustab Pekingit jätkuvalt "ühe Hiina" ainsa valitsusena. "Väinaüleste suhete pikaaegses poliitikas pole toimunud mingeid muutusi," ütles pressiesindaja Emily Horne AFP-le.

Anonüümsust palunud Obama administratsiooni kõrge ametnik rõhutas, et Valge Maja sai telefonikõnest teada alles pärast selle toimumist.

Telefonikõne ähvardab oluliselt pingestada suhteid Pekingiga, mis peab Taiwani endale kuuluvaks ega tunnusta viimast riigina. Hiinale tekitab pahameelt USA mis tahes samm, mis tundub toetavat Taiwani iseseisvust.

Washingtonis asuv Hiina suursaatkond pole olukorda veel kommenteerinud.

Reutersiga vestelnud endine diplomaat, kes aitas kõnet korraldada, ütles anonüümsust paludes, et vestles Hiina ametnikega enne kõne toimumist. Ametnike sõnul ei pidanud nad Trumpi ja Tsai telefonikõnet probleemiks, sest Trump pole veel president, lisas diplomaat. Trump astub ametisse 20. jaanuaril.

Tsai sai võimule sel aastal ning ta ei aktsepteeri "ühe Hiina" põhimõtet. Peking on seetõttu katkestanud ametliku suhtluse Taiwani uue valitsusega.

Trump on telefoni teel vestelnud mitme riigi liidriga. USA välisministeeriumi ametnikud ütlesid kuni neljapäevani, et presidendiks valitu pole neilt küsinud ametlikku briifingut USA praegusest poliitikast.

Reedel ütles ministeeriumi pressiesindaja John Kirby, et USA valitsus on nüüd Trumpi aidanud "mõne välissidemega, millega üleminekumeeskond on edasi liikunud".

Peking esitas seoses telefonivestlusega USA-le protesti

Hiina esitas Ühendriikidele protesti seoses Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trumpi ja Taiwani presidendi Tsai Ing-weni telefonivestlusega, teatas Hiina välisministeerium.

"Esitasime Ühendriikidele juba tõsise arupärimise. Rõhutame, et maailmas on vaid üks Hiina. Taiwan on Hiina territooriumi võõrandamatu osa," märkis välisministeerium avalduses.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
telefonikõne, president, Valge Maja, Tsai Ing-wen, Donald Trump, Taiwan, Peking, Hiina, USA

Peamised teemad