20:24 19. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Illustratiivne foto

Balti filmipäevadel Oslos saab näha nõukogudeaegseid reklaamfilme

© Sputnik / Вяткин Владимир
Uudised
lühendatud link
39 0 0

Oslos peetakse nädalavahetusel juba kaheksandaid Balti filmipäevi, kus näeb lisaks Eesti, Läti ning Leedu mängu- ja dokumentaalfilmidele ka nõukogudeaegseid reklaamfilme.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. Hardi Volmer on laupäeva õhtuks kokku pannud tunni ja 12 minuti pikkuse kogumiku nõukogude reklaamidest, mille eesti- ja venekeelsest audiost aitavad aru saada inglisekeelsed subtiitrid. Koos Volmeriga aitab teemat sisse juhatada produtsent Kiur Aarma.

"See on unikaalne kogumik vanu Nõukogude Eesti reklaamfilme, mis on toodetud mitte kunagi eksisteerinud toodetele," kirjutavad korraldajad erilaadse reklaamikogumiku kohta. "Eesti Reklaamfilm tootis selliseid vägagi populaarseid reklaamfilme üle 5000. Lääne lähenemise ja sotsialistliku sisu segu moodustas iseloomuliku stiili, millest arenes hiljem välja retrokultus."

Enne nõukogudeaegseid reklaamfilme on kavas Dorian Supini pooleteisetunnine film "Arvo Pärt — Isegi kui ma kõik kaotan", mida näidatakse inglisekeelsete subtiitritega. Pärt on aastate vältel pidanud päevikuid, mida ta nimetab töövihikuteks.

Aastakümnete vältel on nendesse kogunenud seisukohti, kurbuse- ja rõõmuhetki, leide, avastusi, muresid ja kogemusi — seda kõike nimetab Pärt kunstniku siseeluks. Filmis lehitsebki helilooja enda töövihikuid, mis heidavad valgust nii ta elule kui ka loomefilosoofiale.

Pühapäeva õhtul on filmipäevadel aga kavas Martti Helde esimene täispikk mängufilm "Risttuules", millel on norrakeelsed subtiitrid. Film põhineb 1941. aasta juuniküüditamise sündmustel, kus Eestit, Lätit ja Leedut šokina tabanud küüditamisööl tuleb oma kodu jätta kümnetel tuhandetel süüta inimestel.

Ilma kohtuotsuseta ootab mehi vangilaager, naisi ja lapsi aga Siberi asustamata alad. Stalini käsul korraldatud salaoperatsiooni eesmärk on Balti riigid põliselanikest puhastada. Siberisse saadetakse ka õnnelikus abielus ja väikse tütre ema Erna, kelle jaoks aeg saab teise mõõtme.

Ebainimlikes tingimustes nälga ja alandust trotsides leiab naise hing vabaduse kirjades, mida ta oma vangilaagrisse mõistetud mehele läkitab. Ometi röövivad Siberi-aastad Ernalt midagi märksa hinnalisemat kui vaid nooruse. Film jutustab niinimetatud tableu vivant' stiilis tuhandete eestlaste saatusest.

Filmipäevad toimuvad Cinemateket's, mis asub Oslo kesklinnas aadressil Dronningens gate 16.

Tagid:
kogumik, reklaamfilm, Nõukogude Eesti, "Risttuules", "Arvo Pärt – Isegi kui ma kõik kaotan", Balti filmipäevad, Martti Helde, Oslo, Norra, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad