18:25 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
8740

Kindral James Mattis on selle poolest tuntud, et ta pole suu peale kukkunud. Tema ilmekaid väljendeid nimetatakse naljatamisi „mattistsimideks“. Üks tuntumaid neist on: „Enne kui kasutad relva, käivita aju!“ Pentagoni tõenäolise juhi jaoks – õige mõte.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. USA presidendiks valitud Donald Trump kinnitas, et tahab näha kaitseministri ametipostil James Mattist. Kui Kongress tema kandidatuuri toetab, saab 66-aastasest kindralist viimase poolsajandi vältel kõige eakam Pentagoni peremees, teatas Sputniku raadio.

Mõned tulipead olid selle valiku üle varjamatult õnnelikud. „Rahutuvikeseks" ei saa Mattist kohe kindlasti nimetada. See ilmneb isegi tema sõjaväelisest hüüdnimest — „Hull koer" või „Tohuvabohu".

44 teenistusaasta jooksul — suuremalt jaolt merejalaväes — on ta teinud läbi ameeriklaste sõjalised missioonid Afganistanis ja mõlemas Iraagi sõjas. Alates 2010. aastast juhtis ta kolm aastat USA relvajõudude keskjuhatust, mis vastutab operatsioonide eest kõige kuumemates sõjakolletes — Lähis-Idas, Põhja-Aafrikas ja Kesk-Aasias.

Enda kohta ütleb alles kolm aastat tagasi erru läinud kindral nii: „Mina stressi ei põe. Ma loon seda." Ja veel on ta öelnud, et tapmine — see on lihtsalt töö ja selleks ei pea üldse tingimata inimest vihkama.

Mattis on korduvalt kritiseerinud president Barack Obamat NATO liitlaste tema meelest ebapiisava sõjalise toetuse eest. Ja veel on ta Venemaad nimetanud „röövellikuks riigiks" ning kinnitanud, et kriis Ukrainas on tõsisem kui Washingtonist või EL-ist vaadates näib.

Ülepea ei ole kindral suu peale kukkunud. Mõningaid tema ilmekaid väljendeid nimetatakse naljatamist „mattistsismideks". Üks kõige tuntumaid neist on: „Enne kui kasutad relva, käivita aju!"

Donald Trumpi arvates on kindral Mattis just „see, mida vaja" ja sobib täiel määral Pentagoni juhtima. Kusjuures uue kaitseministri ees seisab üsna keerukas ülesanne. Valimiskampaania käigus väitis Trump, et oleks tore, kui USA parandaks suhteid Venemaaga ja üheskoos suudetaks purustada paljudes riikides keelatud terrorihühmitus Islamiriik.

Ametisolev Pentagoni pealik, kaitseminister Ashton Carter oli kategooriliselt Moskvaga koostöö tegemise vastu. Seni ei ole veel selge, millist nõu annab valitud presidendile James Mattis ja kas ei sünni mõnd uut „mattistsismi"…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
hull koer, mattistsismid, kaitseminister, Pentagon, kaitseministeerium, James Mattis, Donald Trump, USA

Peamised teemad