15:28 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
11210

Euroopa uimastiraporti andmeil tarbitakse Eestis oluliselt rohkem keelatud aineid kui Lätis ja Leedus – Eesti on seejuures kanepi, amfetamiinide ja ecstasy tarbimise poolest kõrgemal ka Euroopa Liidu keskmisest.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. Valdavalt 2014. aasta andmete põhjal tehtud analüüsist selgub, et üle veerandi EL-is elavatest 15-64-aastastest inimestest ehk kokku 88 miljonit on tarvitanud narkootikume. Enamasti on tarbitud kanepit, kuid paljud on tarbinud ka kokaiini, amfetamiine, ecstasyt ja teisi meelemürke.

Kanep ongi Euroopa noorte, eeskätt aga noorte meeste hulgas enim levinud keelatud aine. Euroopa Liidu riikide keskmisena on üle 13 protsendi 15-34-aastastest inimestest kanepikasutamise kogemusele jaatavalt vastanud, vahendas BNS.

Kanepi tarbimine on kõrgeim Tšehhis ja Prantsusmaal, kus üle 20 protsendi 15-34-aastastest inimestest on tunnistanud kanepi tarbimist viimase aasta jooksul. Eesti jääb oma 13,6 protsendiga napilt pärast Soomet, mille näitaja on 13,5. Türgis on vastav näitaja 0,4 ja Norras 8,6 protsenti. Läti protsent on 7,3 ja Leedu oma 5,1. 

Keelatud stimulantidest on tarbimisprotsendi poolest esikohal kokaiin. Umbes 2 protsenti 15-34-aastastest väitis end olevat viimase aasta jooksul kokaiini tarbinud. Protsentuaalselt on kokaiinitarbijaid enim Ühendkuningriigis, Hispaanias ja Hollandis, kus vähemalt 3 protsenti noortest täiskasvanutest on viimase aasta jooksul kokaiini kasutanud.

Viimastel aastatel on kokaiini tarbimine tõusnud vähemalt kuues riigis: Tšehhis, Soomes, Prantsusmaal, Hollandis, Norras ja Poolas. Eesti jääb oma 1,3 protsendiga küll allapoole keskmist, ent Läti ja Leedu jäävad 0,3 protsendiga üsna kaugele tabeli lõppu.

Amfetamiinide ja ecstasy ehk MDMA kasutamine jääb enda 1 protsendiga kokaiinile pisut alla. Umbes 1 protsent Euroopa Liidu riikide noortest täiskasvanutest on viimase aasta jooksul amfetamiine tarbinud.

Ecstasy puhul on see protsent 1,7. Amfetamiinide tarbimine on kõrgeim Hollandis ehk 2,9 protsenti. Järgnevad Eesti 2,5 protsendiga, Soome 2,4-ga ja Tšehhi 2,3-ga. Leedu tarbimisprotsent on 0,5 ja Läti oma 0,6.

Ecstasy kasutamisprotsent on kõrgeim Hollandis, Tšehhis ja Ühendkuningriigis. Vahemikus 2007-2014 on amfetamiinide kasutamine suuremas osas Euroopa maadest stabiliseerunud. 

Küll aga on kasvanud ecstasy tarbimine — seejuures mitte ainult Hollandis, Tšehhis ja Ühendkuningriigis, vaid ka Soomes, Prantsusmaal, Itaalias ja Rootsis. Eesti jääb oma 2,3 protsendiga Prantsusmaa tasemele. Lätis on vastav protsent 0,8 ja Leedus 0,3.

Opioidide, näiteks heroiini tarbimine on üledoosidest tulenevate surmade suurim põhjustaja. Põhiline Euroopas kasutatav opioid on heroiin, kuid paljudes riikides on põhjust muretseda ka teiste sünteetiliste opioidide nagu buprenorfiini, metadooni, fentanüüli ja tramadooli suureneva kasutamise pärast.

Kuigi erinevate riikide näitajad varieeruvad, on opioide tarbivate täiskasvanute suhtarv enamikus maades viimase kümnendi jooksul languses olnud.

Euroopa uimastikasutamise suundi ja arenguid analüüsiva raporti tegi Lissabonis asuv Uimastite ja Narkosõltuvuste Euroopa Uuringute Keskus.

Samal teemal

Tallinnas peaks olema kümme süstlavahetuspunkti
Tallinna süstlavahetuspunkte külastati mullu ligi 30 000 korral
Tagid:
ecstasy, kokaiin, amfetamiin, kanep, narkoäri, narkomaanid, tarbimine, Uimastite ja Narkosõltuvuste Euroopa Uuringute Keskus, Euroopa, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad