05:27 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
3910

Euroopa agentuur Europol nendib, et ЕL-i riikides viibib praegu mitukümmend IS-i ettevalmistusega sõdalast, kes on valmis sooritama tapatalguid kõige rahvarohkemates avalikes paikades.

ТАLLINN, 5. detsember — Sputnik. Еuroopas, ennekõike Prantsusmaal on oodata IS-i sõdalaste uusi terrorirünnakuid. Sellest annab teada Euroopa politseiagentuur Europol, kes detsembri esimestel päevadel avaldas oma raporti. Europoli terrorismivastase võitluse üksus tõdeb, et peamine oht lähtub niinimetatud Islamiriigist (sama mis Daesh, EL-is, USA-s ja Venemaal keelatud), kuid ei välista ka võimalikke rünnakuid Al-Qaida ja An-Nusra poolt.

Agentuur eeldab, et EL-i riikides võib praegu viibida mitukümmend islamisõdalast, kes on suutelised ette valmistama ja täide viima kallaletunge eurooplastele. Eriti suurt ohtu aga kujutavad endast ettearvamatud rünnakud üksiküritajate, IS-i salajaste ja fanaatiliste toetajate poolt, kes ei ole terroristidega organisatsiooniliselt kuidagi seotud.

Tappa kuidas iganes

IS-i eestkõnejeja ja üks juhte Abu Mohammad al-Adnani, kes selle aasta 30. augustil Aleppos surmati, on eelnevalt, 22. septembril 2014. aastal avaldanud oma „kõne", mille pealkiri kõlab tõlkes umbes nii: „Tõesti, Teie Jumal on nüüd valvsam kui iial varem". See osutus pretedendituks sündmuseks, kuna see avaldus kujutas endast sisuliselt IS-i ametlikku ettekirjutust oma poolehoidjatele tappa „uskmatuid" Lääne riikides.

„Kui te saate tappa uskmatu ameeriklase või eurooplase — eriti veel tigeda ja väärastunud prantslase — või austraallase või kanadalase või mõne muu uskmatu nende seast, kes meie vastu uskmatutena oma sõda peavad, kaasa arvatud nende riikide kodanikud, kes on astunud koalitsiooni Islamiriigi vastu, siis lootke Allahile ja tapke see inimene mis tahes võimalikul viisil. Lööge ta pea kiviga puruks või pussitage ta noaga surnuks või lömastage autorataste alla või visake kõrgelt alla või lämmatage ta või mürgitage ta," kirjutas džihadistide nüüdseks surnud juht.

Seda teksti võib muidugi pidada juhtnööriks, kuid kõige enam sarnaneb see inimvihkajast sadisti viimse, surmaeelse sõnumiga, millel ei ole midagi pistmist Koraani ega islami kui sellisega. Euroopa politsei ütleb, et IS-i sõdalaste kõige tõenäolisemaks relvaks jäävad täisautomaatsed ründerelvad (loe: Kalašnikovi automaadid), seda tänu nende suhteliselt kergele kättesaadavusele ja efektiivsusele. Kuid IS-i terroristid võivad kasutada ka nende jaoks „uusi" meetodeid — autopomme, väljapressimist, inimrööve, ühesõnaga — neidsamu hirmutamise ja rahahankimise viise, mida sõdalased laialdaselt rakendavad Iraagis ja Süürias.

Eriteenistused peavad olema tähelepanelikud

Europol nendib, et aina enamatel juhtudel on terrorirünnakute sihtmärgid valitud ilma mingi sümboolset tähendust silmas pidamata — ja ohvriteks võivad osutuda mitte ainult politseinikud või sõjaväelased, vaid ka kõige tavalisemad reakodanikud. Kusjuures Brüsseli ja Pariisi elanikud on seda taibanud ka ilma politseiliste ekspertide abita. Islamisõdalaste ülesanne seisneb selles, et tappa võimalikult palju inimesi sellises kohas, kus terroriakt pälvib kõige enamal määral meedia tähelepanu.

Sellest vaatenurgast lähtuvalt jäävad sõdalaste jaoks muidugi eelistatumaiks sihtmärkideks EL-i kõige suuremad ja tegusamad riigid — Prantsusmaa, Saksamaa, Belgia, Holland ja Suurbritannia. Aga arvata, et liidu väikeriigid, kaasa arvatud Eesti, võiks magada rahulikult, oleks saatuslik viga. Nagu Eesti Sputniku ekspert Villem Rooda mõne aja eest kirjutas, võib džihadist rünnata seal, kus peab seda võimalikuks ja mugavaks. Mitte ükski Euroopa riik ei tohiks arvata, et islamisõdalaste rünnakud neid ei ähvarda.

Europol märgib, et džihadistide rünnakute arv on kerkinud 4-lt 2014. aastal 17-ni 2015. aastal, kinnipeetud terroristide hulk aga kasvas 395-lt 2014. aastal 667-ni 2015. aastal, mis näitab Euroopa eriteenistuste tegevusaktiivsuse tõusu ja ühtlasi ohtude ulatust, mida neil tuleb tõkestada.

Tagid:
terrorismioht, terrorism, Europol, Villem Rooda, Islamiriik

Peamised teemad