10:25 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
2010

Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja aseesimees Keit Pentus-Rosimannus võtavad teisipäevast neljapäevani osa kolme Balti riigi delegatsioonide kohtumistest Ameerika Ühendriikide Kongressi juhtivate liikmetega Washingtonis, et keskenduda julgeolekualasele koostööle USA-ga.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Kohtumiste peateemaks on USA ja Euroopa liitlaste suhted, aga ka Eesti ning teiste Balti riikide ja USA suhted uue administratsiooni ajal. Mihkelson kohtub teisipäeva hommikul senaator Joe Manchiniga, kes on relvajõudude komitee liige ning üks võimalikest välisministri kandidaatidest, vahendas BNS.

Balti riikide parlamendisaadikute ühisvisiit algab seejärel kohtumisega Esindajatekoja Balti sõprusgrupi kaasesimeeste John Shimkuse ja Adam Schiffiga. Teisipäeva lõpetab ümarlaud mõttekoja Heritage teaduritega julgeoleku ja NATO teemadel.

Kolmapäeval toimub parlamendisaadikute ühiskohtumine Senati vabariiklaste juhi Mitch McConnelliga ja Senati välisasjade komitee esimehe Bob Corkeriga. Kohtumisel McConneliga osalevad veel senaatorid Richard Burr, kes on luurekomiteee esimees, Ben Cardin, kes on välisasjade komitee aseesimees, John McCain, kes on relvajõudude komitee esimees, Richard Durbin, kes on kaitseeraldiste komitee aseesimees, samuti Robert Menendex, John Barrasso, Joni Ernst, Chris Murphy ja Sherrod Brown.

Mihkelson keskendub Washingtoni visiidil suhetele USA uue administratsiooniga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Samuti kohtuvad Balti riikide parlamentäärid Esindajatekoja välisasjade komitee esimehe Ed Roycei ja aseesimehe Eliot Engeliga.

Neljapäeval kohtuvad kolme Balti riigi parlamendisaadikud Senati relvajõudude komitee esimehe John McCainiga. Mihkelson ja Pentus-Rosimannus kohtuvad kahepoolselt ka Esindajatekoja luurekomitee esimehe Devin Nunesiga.

NATO Parlamentaarse Assamblee transatlantilise kaitse-ja julgeolekualase koostöö alakomitee aseesimehena keskendub Mihkelson Euroopa ja Ameerika Ühendriikide kaitsealase koostöö tugevdamisele. Tema sõnul omab transatlantilise koostöö jätkumine ja tugevdamine erilist tähtsust just praegusel hetkel, kui USAs alustab tööd uus administratsioon.

"Ameerika Ühendriikide roll vaba maailma liidrina on vääramatu ning seda eriti nüüd, kui üha keerulisemaks muutuvas rahvusvaheliste väljakutsete ahelas tuleb koos Euroopa liitlastega leida parimaid lahendusi rahu ja stabiilsuse hoidmisel," rõhutas Mihkelson.

Washingtonis toimuval kohtumisel ongi tähelepanu keskmes transatlantilised suhted pärast Varssavi tippkohtumist ja Ameerika presidendivalimisi. Samuti arutatakse, milliseks kujunevad USA uue administratsiooni ajal suhted Euroopa Liidu institutsioonidega ning millised väljakutsed ootavad ees Venemaa suunal.

Foorumil on kõne all ka ebastabiilsus Lähis-Idas ning toimetulek terrorismi uute ohtudega.

Tagid:
foorum, parlamendisaadikud, kongress, OSCE, väliskomisjon, NATO, Marko Mihkelson, Keit Pentus-Rosimannus, Washington, Eesti, EL, USA, Balti riigid

Peamised teemad