01:08 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
5810

Vene välisminister Sergei Lavrov süüdistas teisipäeval Ühendriike taganemises kavandatud kõnelustest mässuliste lahkumise üle Aleppost, et "osta aega" Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastu võitlevatele jõududele.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. "Eile õhtul saime järsku USA-lt teate, et kahjuks ei saa nad homme meiega Genfis kohtuda, sest mõtlesid ümber, võtavad oma dokumendi tagasi ja neil on nüüd uus dokument, mis pärast esimest läbilugemist näib kõik endisesse olukorda tagasi viivat. See kõik näeb välja nagu katse osta aega selleks, et sissid saaks hinge tõmmata ja varusid täiendada," ütles Lavrov Moskvas pressikonverentsil.

"Hakkame uurima, milles asi on, seda enam, et eile ÜRO julgeolekunõukogu istungil, kui Venemaa, Hiina ja Venezuela hääletasid vastu otsusele, mis andis sissidele hingetõmbeaega, võttis USA esindaja sõna ja ütles, et meiega ei ole sootuks võimalik kokkuleppele jõuda. See oli veel enne, kui USA võttis tagasi oma dokumendi, mida John Kerry pooldas," vahendas BNS ministri sõnu.

"Mul on mulje, et USA esindaja ÜRO-s tegi USA välisministrile ära," lisas Lavrov. Minister nimetas olukorda USA-Vene Genfi asjatundjakonsultatsioonide algusega "põnevuslooks".

"2. detsembril Roomas palus John Kerry Roomas mind toetada konkreetset dokumenti, mille USA meile esitas. Ütlesime, et see on meie lähenemistega samas sängis. Järgmisel päeval, 3. detsembril, tegime USA-le avalikult ettepaneku ükskõik millisel päeval koguneda, nemad kooskõlastasid 7. detsembri, homse. Me kinnitasime taas mitu korda avalikult, sest see on väga õige mõte, mis võimaldab lahendada Aleppo küsimuse," meenutas Lavrov.

Venemaa ja Hiina panid veto ÜRO JN-i Aleppo relvarahu resolutsioonile

Venemaa ja Hiina panid esmaspäeval veto ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile, milles nõuti seitse päeva kestvat relvarahu Süüria suuruselt teises linnas Aleppos.

Hispaania, Egiptuse ja Uus-Meremaa esitatud resolutsioonikava vastu hääletas ka Venezuela. Angola jäi erapooletuks. Julgeolekunõukogu ülejäänud 11 liiget toetasid resolutsiooni.

Tegemist oli kuuenda korraga, kui Venemaa blokeeeris Süüriat puudutava resolutsiooni alates sealse konflikti algusest 2011. aasta mais. Hiina on kasutanud vetoõigust viis korda.

Venemaa, kes on Süüria presidendi Bashar al-Assadi kindel toetaja, püüdis lükata hääletust edasi teisipäevani, mil Vene ja USA esindajad pidid kohtuma Genfis arutamaks olukorda Süürias.

Prantsusmaa, Suurbritannia ja USA aga otsustasid panna teksti hääletusele.

Resolutsioonikavandis nõuti, et "Süüria konflikti kõik osapooled peataksid kõik rünnakud Aleppos" ning võimaldaksid humanitaarabi toimetamist mässuliste kontrolli all olevatesse linnaosadesse, kus on piiramisrõngas kümneid tuhandeid elanikke.

Damaskus: Aleppo vaherahuga peab kaasnema mässuliste lahkumine

Süüria valitsus teatas teisipäeval, et ei nõustu vaherahuga Aleppos, kui sellega ei kaasne mässuliste täielik lahkumine linna idaosast.

Süüria välisministeerium teatas riikliku uudisteagentuuri SANA vahendusel, et valitsus ei anna mässulistele võimalust "ümber grupeeruda ja oma kuritegusid korrata".

Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmetel hukkus viimase kolme nädala jooksul Aleppo valitsuse kontrolli all olevates linnaosades mässuliste rünnakutes 81 tsiviilisikut. Valitsuse pealetungis Aleppo idaosa hõivamiseks sai samal perioodil surma 341 tsiviilisikut.

Aleppos sai esmaspäeval surma kaks Vene meedikut

Esmaspäeval toimunud Süüria mässuliste rünnakus Vene välihaiglale Aleppos sai surma kaks meedikut, kes olid Juudi autonoomse oblasti pealinnast Birobidžanist pärit halastajaõed, teatas Vene haigla haldusülem teisipäeval.

"Hukkus kaks Birbidžani sõjaväehaigla halastajaõde," ütles Interfaxile haigla haldusülem Vitali Krasovski. Ta täpsustas, et need naised ja veel kaks teist saadeti Süüriasse 30. novembril. See meedikute rühm töötas Süürias juba 2016. aastal ja naasis pärast kolmekuulist teenistust kodumaale.

Krasovski lisas, et mõlemad naised olid umbes 40-aastased, mõlemast jäid maha lapsed.

"Haiglaülem lendas Moskvasse kehade järgi, 8.-9. detsembril korraldatakse matused, lahendatakse kalmistukoha, leinatalituse, auvahtkonna küsimust," märkis Krasovski. Ta ütles ka, et kaks ülejäänud Birobidžani haigla meedikut jäid Süüriasse oma ülesandeid täitma.

Teadupoolest ründasid sissid Aleppos Vene välihaiglat esmaspäeval. Vastuvõtuosakonda tabanud miin tappis ühe sõjaväemeediku ja veel kaks said raskelt haavata, üks neist suri hiljem. Kannatada said ka kohalikud elanikud, kes olid tulnud arsti vastuvõtule.

Teema:
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
Tagid:
kõnelused, süüdistus, mässulised, relvarahu, ÜRO, Bashar al-Assad, Sergei Lavrov, Genf, Aleppo, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad