07:48 22. Oktoober 2017
Tallinn0°C
Kuula otse
Eesti president Kersti Kaljulaid

President Kaljulaid tunnustas õpilasleiutajaid

© REUTERS / LEHTIKUVA
Uudised
lühendatud link
2720

President Kersti Kaljulaid andis teisipäeval Tallinna Tehnikaüleikooli (TTÜ) innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory üle auhinnad õpilasleiutajate konkursi ja videokonkursi "Eesti otsib leiutajat!" parimatele.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. "Selleks, et Eesti riigil saaks endiselt minna väga hästi, on meil vaja üks miljon leiutajat. Siis on meil vähemalt miljon suurepärast ideed ja kui iga neist suudab tööle rakendada 10 inimest, on maailmas juba 10 miljonit inimest, kes teevad meie leiutisi suuremaks ja puhuvad neile elu sisse. See on ambitsioonikas eesmärk," ütles riigipea õpilastele auhindu üle andes.

"Iga leiutis ei ole tingimata mingi vidin, see võib olla ka sotsiaalne muutus või viis, kuidas me asjadest aru saame. Leiutiste puhul on nii, et selle edukus selgub sageli alles tagantjärgi ja aastate pärast," vahendas BNS presidendi sõnu.

"Loomulikult on leiutamiskire kõrval ka oluline haridus ja koolitee. Koolis saab vajalikud oskused ja teadmised, et oma leiutised ka teoks teha. Ja mitte ainult lapsed — ka lapsevanemad peavad õppima. Üha rohkem ja terve elu, sest töö, mida teeme, muutub kiiresti. Pidev oskuste omandamine, et sellega kaasas käia, on tulevikus möödapääsmatu," ütles president Kaljulaid.

Riigipea sõnul on leiutamine selles mõttes unikaalne protsess, et seda ei saa kunagi automatiseerida. "20 aasta pärast teevad paljusid neid asju, mida täna teevad inimesed, robotid. Aga leiutamise robotit mina ette ei kujuta," märkis president.

Eesti Teadusagentuuri, Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Vabariik 100 korraldatud riiklikule konkursile esitas tänavu oma ideed 996 noort leiutajat 109 koolist Eestis ja kahest eesti koolist välismaal, üheksast lasteaiast ning kolmest huvikoolist. Ideid ja leiutisi tuli kõigist Eesti maakondadest.

Konkursile saadetud ideid ning lahedusi hinnati kolmes vanuserühmas: 1.-4. klassi lastelt oodati fantaasiarikkaid ideid, 5.-9. klassi lapsed pidid lisaks ideele välja tooma ka võimaliku tehnilise lahenduse, 10.-12. klassi õpilaste poolt välja pakutud lahendused pidid olema ka reaalselt teostatavad. Noored, kes osalesid videokonkursil "Eesti otsib leiutajat!", saatsid oma leiutisele lisaks endast kuni üheminutilise videoklipi. Nende alusel valiti välja 20 noort, kellest ERR toodab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks minidokumentaalid.

Konkursi preemiafond on 25 950 eurot. Lisaks rahaliste preemiate saajatele kuulutati välja ka Eesti esindaja USA-s toimuval maailma suurimal noorte teadusmessil Intel ISEF (International Science and Engineering Fair).

Parima kooli preemia, mille esemeline väärtus oli 2600 eurot pälvis Põltsamaa Ühisgümnaasium.

Tagid:
preemiafond, leiutajad, videokonkurss, konkurss, tunnustamine, leiutis, "Eesti otsib leiutajat!", Põltsamaa Ühisgümnaasium, TTÜ, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad