10:11 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
2501

Rahanduskomisjon vaatas läbi maksureformiga seotud muudatused ja otsustas teha teisipäeval täiskogule ettepaneku tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine katkestada ja jätkata arutelu nädala pärast.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. "On teatud komme, tava, et kui mahud, mis tulevad, on suured või ülisuured, siis katkestatakse ja räägitakse veel üle," ütles rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin BNS-ile arutelu pikendamise kohta.

Komisjonil on Stalnuhhini sõnul veel tarvis kohtuda ja rääkida erinevate huvigruppide ja organisatsioonidega. "Neljapäeval otsustame, kas teeme seda nädalavahetusel või õnnestub reedel," sõnas ta.

Samas juba laekunud uue valitsuskoalitsiooni maksumuudatused hääletas komisjon teisipäeval vastavalt reglemendile läbi ja kõik muudatused said komisjoni heakskiidu. [Teise lugemise] katkestus tehakse peale seda, kui muudatusettepanekud on läbi vaadatud. "Homme teine lugemine katkestatakse ja täna sai räägitud, et eelnõu läheb uuesti teisele lugemisele nädala pärast," sõnas Stalnuhhin. 

Sellega seoses on võimalik esitada ka eelnõule täiendavaid ettepanekuid reedel kella 16-ni. "Ma arvan, et neid ettepanekuid tuleb ikka üksjagu," märkis rahanduskomisjoni esimees.
Rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin ütles, et komisjoni istungil toimus pingeline arutelu kavandatavate muudatuste üle. Otsused langetati hääletamise teel.

"Eelnõusse viidi sisse muudatused, mis puudutavad maksuvaba tulu reformi üldiselt. Tulumaksumäär jääb 20 protsendile. Üldine maksuvaba tulu määr tõuseb 500 euroni kuus võrreldes praeguse 170 euroga. Maksuvaba tulu määr kaob aga 2100-eurose ja suurema kuise tulu puhul," ütles Stalnuhhin pressiteates.

"Lastega seotud maksuvabastused jäävad endisel kujul alles. Uus süsteem asendab alates 2018. aastast ka madalapalgaliste tagasimakse. Keskmine pension jääb endiselt maksuvabaks," ütles Stalnuhhin. Ta lisas, et koos maksuvaba tulu tõusuga kaob abikaasade ühine tulu deklareerimine. Majutusteenuste käibemaks püsib 9 protsendil, ära jääb plaanitud tõus 14 protsendile.

Sotsiaalmaksumäära pooleprotsendiline vähenemine jääb ära. Selle eelarvemõju on ligikaudu 40 miljonit eurot. Põhjendus on asjaolu, et see annab võimaluse ära jätta teisi maksutõuse.

Muudatused vähendavad peamiste kütuste aktsiisimäärasid ja ühtlustavad teisi. Tühistatakse aastaks 2018 kavandatud diislikütuse aktsiisimäära tõus 4,93 sendilt liitri kohta 5,42 sendile liitri kohta. Samuti lükatakse 2017. aastaks kavandatud kütuseaktsiisimäärade tõus jaanuari algusest veebruari algusesse.

Koalitsioonileppe kohaselt kehtestatakse sõiduautode registreerimise tasu, mis peaks kehtima alates 1. juulist 2017. Selleks diferentseeritakse riigilõiv süsihappegaasi heitme alusel. Selle puudumisel kasutatakse mootori võimsuse näitajat kilovattides.

Kavandamisel on veel lahjade alkohoolsete jookide — õlle, siidri ja veini — aktsiisimäärade tõstmine.

Tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine on kavas riigikogu täiskogu istungil 7. detsembril. Rahanduskomisjon otsustas teha täiskogule ettepaneku eelnõu teine lugemine katkestada ja jätkata arutelu nädala pärast.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)

Samal teemal

Carlsberg ja Olvi tunnevad muret oma Eesti investeeringute pärast
Õlletootjad: maksumuudatused kahjustavad Eesti tootjaid
Suurpered pole rahul kavandatava auto- ja magusamaksuga
Ossinovski plaanib kehtestada suhkrumaksu
Joogitootja tõmbab aktsiisitõusu tõttu investeeringuid koomale
Autode registreerimistasu tuleb kas heitmete või võimsuse baasil
Autode maksustamisest oodatakse 35 miljonit lisatulu
Reformierakond taunib uue koalitsiooni maksumuudatusi
Tagid:
teine lugemine, maksureform, hääletamine, maksumuudatused, arutelu, Riigikogu rahanduskomisjon, Mihhail Stalnuhhin, Eesti

Peamised teemad