13:45 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
4210

Riigikontrolli auditist Eesti Energia välisinvesteeringute kohta selgub, et kuigi üldjoontes on õigesti talitatud, oleks nii ettevõte kui ka ministeerium pidanud investeeringuid põhjalikumalt kaaluma ning edaspidi tuleks suuri projekte arendada võimalikult väikeste riskide ja kuludega ning neid ellu viia etapiviisiliselt.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. "Riigikontrolli auditis käsitletud Eesti Energia Jordaania ja Utah' projektide arendamise otsused tegid Eesti Energia nõukogu ja omanik ehk Eesti riik. Üldjoontes projektide otsustusprotsessi suhtes etteheiteid pole. Välja võib tuua, et Utah' projekti puhul võeti otsus vastu kiirustades, et jõuda konkurendist ette. Siiski vajanuks mitmed asjaolud rohkem tähelepanu," ütles riigikontrolör Alar Karis pressiteates, vahendas BNS.

Auditist selgub, et Utah' projekti puhul ei selgitanud näiteks energiakontserni toonane juhatus välja, kas Eesti Energial on üldse võimekust ja ressursse projekti elluviimiseks. "Projekti riskid olid nõukogul küll teada, kuid osa neist võidi alahinnata või loodeti riskide maandamisel osaliselt poliitilisele toetusele," seisab auditis.

Samas tõi Karis välja, et praegu on veel vara öelda, kas Eesti Energia Jordaania ja Utah' projektid on õnnestunud või mitte, sest projektide plaane pole veel realiseeritud. "Projektide praegust seisu on suuresti mõjutanud Eesti Energiast sõltumatu välistegur — naftahinna langus, samuti on keerukamaks osutunud põlevkivi töötlemine."

"Küll aga on selge, et välisprojektide arendamine on olnud õpiprotsess, mille käigus on omandatud väärtuslikke kogemusi. Seda infot arvestades tuleks kokku leppida, kas ja millistel tingimustel võiksid riigile kuuluvad äriühingud ette võtta teatud riskidega seotud projekte välismaal. Läbi tuleks mõelda välisprojektide arendamise tingimused ja paika panna otsuste tegemise reeglid," märkis riigikontrolör.

Auditi tekstist selgub, et nii Eesti Energia nõukogu, juhatus kui ka üldkoosolek olid teadlikud, et Utah' õliprojekti puhul on tegemist riskantse investeeringuga, kuid poliitiline toetus Eestis, aga ka Ameerika Ühendriikides andis usu projektiga edasi minna. Utah' põlevkivimaardla ost toimus kiirustades, sest sellest maast ja maavarast oli huvitatud ka teine investor, seisab auditist.

Riigikontrolli hinnangul polnud Jordaania ja Utah' projektide arendamisel piisavat selgust, kas Eesti Energial on ambitsioonikate välisprojektide elluviimiseks piisavalt ressursse ja võimalusi, et samal ajal ka Eestis vajalikke investeeringuid teha.

Utah' õliprojekti üle otsustamise ajal 2010. aastal oli Eesti Energia välisinvesteeringute eelarve väiksem, kui oli plaanis kokku investeerida Jordaania ja Utah' projektidesse. Lisaks planeeris Eesti Energia välisprojektidega samal ajal mahukaid investeeringuid ka Eestis Auvere elektrijaama, Enefit 280 õlitehasesse, jaotusvõrku ja väävlipuhastusseadmetesse.

Samas on Eesti Energia praegune juhatuse esimees Hando Sutter auditi käigus kinnitanud, et välisprojektide arendamine ei ole kahjustanud riigisiseste strateegilise tähtsusega investeeringute elluviimist või põhjustanud edasilükkamist.

Tagid:
riskid, projekt, välisinvestor, investeering, Jordaania, Utah', riigikontroll, Eesti Energia, Alar Karis, Hando Sutter, Eesti

Peamised teemad