06:30 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
1830

Riigikogu kolme opositsioonilise fraktsiooni juhid saatsid riigikogu juhatusele kirja, milles avaldavad protesti juhatuse otsuse suhtes panna täiskogus hääletusele päevakord, mis sisaldas ka piisavalt ette valmistamata kobareelnõu maksumuudatuste kohta.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. "[Esmaspäeval] 5. detsembril kinnitas riigikogu täiskogu juhatuse poolt ette valmistatud päevakorra hoolimata saalist esitatud korduvatele ja motiveeritud protestidele," kirjutasid Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Mart Helme, Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel ja Reformierakonna fraktsiooni juht Kristen Michal oma protestis, vahendas BNS.

"Tegemist on erakordselt halva pretsendendiga, mida oleks olnud võimalik vältida. Soovist tulevikus taolisi olukordi ära hoida ning fikseerida veelkord oma protest, rõhutame, et juhatus rikkus [seaduseelnõu] 302SE päevakorda lisamisel meie hinnangul riigikogu seaduseelnõude menetlemise hea praktika juhist," teatavad opositsiooniliidrid.

Kolme erakonna esindajad loetlevad ka punktid, milles riigikogu juhatus nende hinnangul enda poolt kinnitatud hea praktika juhist rikub. Kirja koostajad viitavad, et eelnõule on lisatud parandusettepanekuid, mis ei ole kuidagi seotud eelnõu eesmärgiga.

Teiseks rõhutavad nad, et rahanduskomisjoni liikmed said väga mahukad uued muudatusettepanekud reede õhtul, komisjon ei jõudnud neid arutada esmaspäevasel istungil. Riigikogu liikmetel pole olnud aega oma arvamuse kujundamiseks.

Kolmandaks viitavad opositsioonisaadikud, et saadikutel ja komisjoni nõustavatel ametnikel ei ole eelnevast tulenevalt olnud piisavalt aega tutvuda eelnõuga seotud dokumentidega, sealhulgas laekunud muudatusettepanekutega, ning kujundada nende suhtes seisukoht.

Neljandaks heidetakse ette, et juhtivkomisjon tegi riigikogu juhatusele ettepaneku 302SE päevakorda lisamiseks enne, kui muudatusettepanekud olid komisjoni liikmetele kättesaadavad, päevakorda lisamise ajaks polnud komisjon jõudnud materjale läbi vaadata, nende suhtes ei ole langetatud mingeid otsuseid.

Viiendaks viitavad kirja autorid, et kui juhtivkomisjon otsustab muudatusettepanekuid arvestades eelnõu olulisel määral ümber kujundada, täiendades seda põhimõttelise tähtsusega uute regulatsioonidega, teeb ta selleks, et võimaldada Riigikogu liikmetel esitada muudatusettepanekuid eelnõu muutunud osade suhtes, täiskogule ettepaneku teine lugemine katkestada.

"Sellist otsust pole komisjon teinud — mis on igati loogiline, kuna ta pole muudatusettepanekuid veel läbi vaadanudki. Igal juhul peab seda punkti edasise menetluse puhul silmas pidama," märgivad kolme erakonna esindajad.

"Lisaks eeltoodule on loogiline, et nii suures mahus ühe eelnõu muutmine tähendab vajadust ka eelnõu algataja, ehk Vabariigi Valitsuse, arvamuse ära kuulamiseks. Meile teadaolevalt ei ole Vabariigi Valitsus eelnõu 302SE õigus- ning maksukeskkonda nii oluliselt muutvate muudatuste osas oma seisukohta väljendanud. Seetõttu puudub riigikogu täiskogul võimalus teha sisuliselt põhistatud otsus antud eelnõu osas," märgivad EKRE, Vabaerakonna ja Reformierakonna fraktsiooni juhid.

Eelnõu 302SE on riigikogu kolmapäevase istungi päevakorras, kuid eeldatavasti tehakse ettepanek teine lugemine katkestada.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
hääletamine, maksumuudatused, opositsioon, protest, eelnõu, Konservatiivne Rahvaerakond, Vabaerakond, Reformierakond, Riigikogu, Kristen Michal, Andres Herkel, Mart Helme, Eesti

Peamised teemad