04:58 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Uudised
lühendatud link
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)
8830

NSV Liidu endine president Mihhail Gorbatšov avaldas arvamust, et liidu lagundasid isikliku võimuhimu kihutusel Białowieża lepete osalised, eelkõige toonane Venemaa juhtkond.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. 8. detsembril 1991 allkirjastati Viskulis Białowieża lepped. Neis oli juttu NSV Liidu kui rahvusvahelise õiguse subjekti ja geopoliitilise tegelikkuse olemasolu lõpetamisest ning teatati SRÜ (Sõltumatute Riikide Ühenduse) loomisest. Lepingule kirjutasid alla kolme liiduvabariigi kõrgeimad ametiisikud ja valitsusjuhid Boris Jeltsin ja Gennadi Burbulis (Vene NSFV), Stanislav Šuškevitš ja Vjatšeslav Kebitš (Valgevene NSV), Leonid Kravtšuk ja Vitold Fokin (Ukraina NSV).

"Selle kurva sündmuse juurde naasevad veel korduvalt need, kes on kaotanud mälu ja südametunnistuse, selliseid on aga palju, väga palju. Liidu võis toona veel ju säilitada," ütles Gorbatšov kolmapäeval usutluses Interfaxile, vahendas BNS.

"Oleks tulnud viia läbi detsentraliseerimine, sest uued vabariigid olid nii majanduslikult kui ka sotsiaalselt tugevasti kasvanud, muutunud tegelikult iseseisvateks riikideks, mitte suure riigi vabariikideks. Seda tulnuks arvestada," ütles endine president.

Tema sõnutsi ei õnnestunud taltsutada neid, kes püüdlesid riigi lõhkumisele. "Tahaksin esimest korda valu ja kibedusega meenutada: Liitu hävitati meie silme ees. Vaht suunurkades, nagu öeldakse, räägiti kõikjal ja kutsuti üles säilitama NSV Liitu. Haritlaskond mõistis kõike, kuid vaikis. Miks? Uskusid seda, et SRÜ on ka riikide liit, kuid riikide suuremate õigustega," märkis Gorbatšov.

"Kuid kõige tähtsam ja kõige solvavam on muu —liit hävitati, et vabaneda Gorbatšovist. See seltskond, kes riigi hävitas, hoolis ainult võimust, pürgis ahnelt selle poole," väitis Gorbatšov.

"Nad tahtsid olla presidendid. See ei ole normaalne seisund. Hävitamist juhtis Venemaa juhtkond, neist ei jäänud maha ukrainlased, kes püüdsid samuti riiki lammutada," lisas Gorbatšov.

Küsimusele lääneriikide osast NSV Liidu lagundamises vastas ta: "Ei maksa süüdistada NSV Liidu lagunemises läänt. Loomulikult, nähes mis toimub, hõõruti läänes mõnuga käsi. Ja loomulikult mitte ainult ei vaadatud, vaid ka osaleti. Ja sellegipoolest on meil püüdlus, mingi joon kõik hädad kellegi kaela veeretada. Häbiasi. Oleks pidanud minema tänavatele ja toetama NSV Liitu ja Gorbatšovi. Arvan, et see oli mingi meelesegadus."

Ta ütles, et Venemaa, Ukraina, Valgevene ja Kasahstani majandusliidu loomise dokumendid olid 70 protsendi ulatuses valmis. Need neli vabariiki andsid 80 protsenti NSV Liidu tööstuspotentsiaalist, nendega oleks liitunud teisedki.

"Kahjuks ei viidud majandusliidu loomist lõpule. Liiga himukalt pürgisid võimule need, kes lagundasid riigi. Ja peoperemeheks oli Venemaa," ütles Gorbatšov.

Тema sõnutsi ehmus toonane Venemaa juhtkond, et "kaval Gorbatšov võtab neil augustiputšis saavutatud võidu, aga seda, et Gorbatšov seisis NSV Liidu säilitamise eest, püüdles demokratiseerimise ja detsentraliseerimise poole, uue, majanduslikult võimsa liidu poole, ei pööranud toonane Venemaa juhtkond tähelepanu."

Teema:
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)

Samal teemal

Gorbatšov: maailm on jõudnud ohtlikku punkti
Gorbatšov: maailm elab praegu ohtlikul ajal
NSVL ekspresident Mihhail Gorbatšov tähistab juubelit
Tagid:
lagunemine, lõhkumine, võimutulek, SRÜ, Gennadi Burbulis, Boris Jeltsin, Mihhail Gorbatšov, NSVL, Venemaa

Peamised teemad