21:30 21. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1502
  • RUB77.6921
Eesti president Kersti Kaljulaid

Kaljulaid: NATO ja EL-i koostöö saab paika nii nagu Eestilegi meeldib

© Estonian Defence Forces
Uudised
lühendatud link
28 0 0

President Kersti Kaljulaid ütles neljapäeval ETV uudistesaatele "Aktuaalne kaamera", et NATO ja Euroopa Liidu koostöö raamistik hakkab paika saama ning kinnitas, et Euroopa Liit ei võta üle NATO rolli.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga kohtunud Kaljulaid ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kohtumisel kõneleti muu hulgas EL-i ja NATO koostööst, vahendas BNS.

"Selle raamjooned hakkavad paika saama ja hakkavad paika saama nii nagu see meilegi Eestis meeldib — NATO tegeleb sõjalise küljega ja n-ö need järelmid, mis sellest on ka tsiviilühiskonnale, on eelkõige EL-i rida ja mure. Samuti on EL otsustanud panustada teadusuuringutesse, mis on seotud kaitsetegevusega. Kõiges selles oleme ühel meelel, et on väga hea, et see koostöö on tekkinud," rääkis president.

Tema sõnul on ka tähtis see, et EL-i liikmed, kes kuuluvad ka NATO-sse, pööravad rohkem tähelepanu sellele, kui palju nad üldse kaitsekulutustele panustavad.

"Meil mõlemal peasekretäriga oli hea meel, et selline uus fookus on tekkinud. Samuti olime rahul sellega, kuidas läheb Varssavi tippkohtumise otsuste elluviimine Balti riikides ja Poolas. Samuti palusin edastada tänu neile liitlastele, kes meie piirkonnas panustavad ja meenutasin ka seda, kuidas Eesti ise on läbi paarikümne aasta panustanud sellesama väärtusruumi kaitsmisse nii läbi NATO kui ka läbi ÜRO ja isegi EL-i missioonide," selgitas Kaljulaid.

Presidendi sõnul paneb NATO ja EL-i koostöö suurema fookuse kaitsekulutustele. Samuti võtab EL vastutust hübriidohtude, strateegilise kommunikatsiooni ja küberkaitse osas. Kaljulaid kinnitas, et kõik liikmesriigid on ühel meelel selles, et EL ei taha võtta üle NATO rolli.

"Täiesti selgelt ei taha EL astuda NATO-le varvastele. See ei ole kindlasti selle plaani osa. EL ei asenda NATO-t ja ei võta vastutust selle eest, mille eest on alati vastutanud NATO. Nii see on ja nii see ka selgelt jääb," kinnitas ta.

Tagid:
kaitsekoostöö, intervjuu, koostöö, julgeolek, EL, NATO, Kersti Kaljulaid, Jens Stoltenberg, Eesti, EL

Peamised teemad