08:06 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
USA astronaut John Glenn suri 95-aastasena

Suri USA astronaut John Glenn

© REUTERS / NASA
Uudised
lühendatud link
12 0 0

USA astronaut John Glenn suri 95-aastasena, teatas neljapäeval Ühendriikide meedia ja tema nime kandev Ohio ülikool.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. "John Glenn, kes teenis oma kodumaad sõjalendurina, kuulus kosmoseretkede suurte pioneeride hulka ja oli USA senaator, suri 8. detsembril 2016. aastal," kirjutati ülikooli internetiküljel, vahendas BNS.

Glenn viidi haiglasse nädal tagasi, kuid tema tervis oli kehv olnud juba pikemat aega.

"Kui John Glenn tegi esimese ameeriklasena ringi ümber maa, siis sai temast kangelane selle sõna kõigis tähendustes," ütles Barack Obama 2012. aastal, kui andis Glennile üle Presidendi Vabadusmedali.

Glenn teenis sõjalendurina Teises maailmasõjas ja Korea sõjas ning tegi 1957. aastal esimese katkematu ülihelikiirusel lennu Los Angelesest New Yorki.

John Glenn valiti 1959. aastal USA kosmoseagentuuri NASA esimesse astronautide gruppi. Ta oli kolmas ameeriklane kosmoses.

20. veebruaril 1962. aastal kell 09.47 startis astronaut John Glenn üheteiskümnendal katsel raketi Atlas pardal Canaverali neeme kosmodroomilt, et teha pisut vähem kui viie tunniga kolm tiiru ümber Maa. Pisut vähem kui aasta eest — 12. aprillil 1961 — oli esimese inimesena kosmosesse jõudnud Juri Gagarin Nõukogude Liidust.

Glenni kosmoselend taastas usu Ühendriikide suutlikkusse kosmosevõidujooksus kaasa lüüa ja astronaudist sai päevapealt rahvuskangelane.

Glenn lahkus NASA-st 1964. aasta alguses ja siirdus ärisse ja poliitikasse. Aastatel 1974-1999 esindas Glenn Ohio osariiki senaatorina. Aastatel 1976 ja 1984 osales ta Demokraatliku Partei presidendikandidaatide eelvalimistel.

Kosmosesüstiku Discovery pardal sai John Glennist 1998. aastal 77-aastasena vanimana kosmoses käinud inimene. Lend kestis kaheksa päeva, 21 tundi ja 44 minutit. Glenn osales lennul peamiselt vananemist käsitlevates uuringutes.

Tagid:
senaator, astronaut, kosmoselaev, kosmos, NASA, Ohio ülikool, John Glenn, USA

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47