23:35 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
9681

Entusiasm, mis paljudel Eesti elanikel Reformierakonna 17-aastasest tüütust ikkest vabanemisest tekkis, on vähehaaval asendumas appikarjega: "Röövitakse!"

Boriss Grigorjev

Tõepoolest, uuelt valitsuselt loodetud värskete ideede asemel, mis lubaksid Eestil hakata raha teenima, kuulsid inimesed vaid uudiseid, kuidas neilt hakatakse maksude ja aktsiisidega veelgi rohkem raha ära võtma.

Liidetavate järjekorrast…

Ei noh, alguses inimesi muidugi rõõmustati aasta pärast jõustuva tulumaksuvaba miinimumi tõstmisega, kuid kohe seejärel teatati aktsiiside tõstmisest kütusele, suhkrusisaldusega jookidele ja õllele ning transpordivahendite maksustamisest. Seega, ühe käega justkui anti (täpsemalt, lubati tulevikus anda) pisut raha juurde ja teise käega aga võetakse veelgi rohkem aktsiiside ja uute maksudega ära.

Kusjuures mitte perspektiivis, vaid praktiliselt koheselt. Ja kellel on pärast seda veel julgust öelda, et eelmise valitsuse ajal populaarseks saanud meelelahutus numbrite ümbertõstmisega Exceli tabelis on nüüd lõpp? Mille poolest uus kabinet eelmisest parem on?

Kas selle poolest, et üks noor peaminister asendus teise samasugusega, kellel võibolla ehk ei ole sellist kalduvust roosavärviliste sokkide ja erivärviliste pükste vastu? Esteetiliselt võib see kellelegi ehk meeldidagi, kuid sisuliselt pole mitte midagi muutunud!

Palga külmutamine

Muide, kui paljud maksuvaba tulu tõstmise üle rõõmustanud kodanikest said üldse pakutava reformi mõttest aru? Arvan, et vaid üksikud. Kui keegi arvab, et planeeritud muudatused on suunatud vaesuse vähendamiseks, siis pehmelt öeldes, pole see päris nii.

Pigem tehakse seda palgakasvu (see tähendab elanikkonna heaolu) pidurdamiseks lähiaastatel. Vaid üksikud tööandjad on valmis oma töötajate palka tõstma, et ületada lõhet 1200 euro ja järgmise palgaastme — 1378 euro suuruse brutopalga vahel.

Kõik palga tõstmised selle vahemiku sees on tänu maksureformile mõttetud, sest see tähendaks mitte palgatõusu, vaid kätte saadava netopalga vähenemist.

Ja isegi üle 1378 eurose palga korral, selleks, et tõsta palka veel 100 euro võrra, tuleb töötajale määrata palgaks koguni 1515 eurot, mis koos maksmisele kuuluva sotsiaalmaksuga kujutab endast enamikele Eesti tööandjatele veel kauaks ületamatut takistust.

Seega, praegu 1200 eurost väiksema brutopalga saajad saavad muidugi mõningase rahalise võidu (mille riik kohe kaudsete aktsiiside ja uute maksudega tagasi korjab), kuid see ei võimalda veel viis-kuus aastat tõsta nende töötasu üle 1200 euro. 

Praegu võib see summa paljudele suur tunduda, kuid arvestades hindade kiiret kasvu ja EL keskmise palga taset, see paari aasta pärast enam nii suur ei olegi.

Töötajate hüvanguks

Palju küsimusi tekitab ka uue valitsuse planeeritav suhkrusisaldusega jookide ja õlle aktsiisi tõstmine. 

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski seletab seda koalitsiooni õilsa eesmärgiga võidelda tervete eluviiside eest. Ma ei tea, kuidas teile, kuid mulle meenutab see kangesti erinevate rahvatarbekaupade hindade tõstmise aktsioone nõukogude ajal. Sest ka neid tehti alati "töötajate heaolu eest hoolitsemise" loosungi all.

Vaatamata sellele, et kõik teadsid tookord ja teavad ka praegu, et valitsus üritab sellega vaid lappida pidevalt halveneva riigieelarve auke.

Kõige kurvem on see, et need meetmed on juba ammu oma ebaefektiivsust näidanud. See tähendab, et lühiajalises perspektiivis laekub makse rohkem, kuid juba keskpikas perspektiivis on oodata riigijuhtide läbimõtlemata tegevusest tingitud laekumiste järsku langust.

Näiteks, kui tõsta vähese alkoholisisaldusega jookide aktsiisi kaks korda, siis lisanduvad praegu populaarsetele viinareisidele naabrite juurde Lätti ka reisid õlle ja siidri massiliseks kokkuostmiseks. Lisaks teatasid Eesti suurimate pruulikodade: Saku õlletehase ja A. le Coq omanikud, et ootamatult suurenenud aktsiisisurve tõttu on nad sunnitud üle vaatama oma investeerimiskavatsused meie maal, samuti koondama personali.

See aga tähendab, et ka nendelt suurtelt ettevõtetelt saadavad maksulaekumised vähenevad oluliselt.

Majandus seisab paigal

Teiste kavandatavate maksumuudatuste kohta võib märkida, et transpordimaksu kehtestamine autode registreerimise ja edasimüügi korral toob paratamatult kaasa autode valdamise või müügi ja registreerimise "hallide" skeemide kasutuselevõtmise väljaspool Eesti piire.

Maksureformide võimalike tagajärgede loetelu võiks jätkata, kuid siinkohal oleks hoopis mõistlik küsida: miks Eesti elanikkond peaks rohkem maksma põhimõtteliselt, kui riik juba mitu aastat "õigel" arengukursil on?

Kui aga senine kurss ei olnud õige, siis miks pole praegu võimule tulnud uus koalitsioon peale maksumängudele ette võtnud midagi olulist selle olukorra parandamiseks? Sest maksud pole mitte täiendav tulu, vaid ainult abinõu, kuidas ühe riigi raames on võimalik raha ühest taskust teise ümber tõsta.

Nende ümbertõstmistega on mõne aja jooksul võimalik lahendada hetkeprobleeme, kuid riigi arengu seisukohalt ei anna see tulemusi. Selleks, et riik areneks ja tema elanike heaolu kasvaks, tuleb õppida teenima raha väljast: välisinvesteeringute, kõrgtehnoloogiliste toodete ja teenuste ekspordi, transiidiga jne.

Vastasel korral ootab riiki ees stagnatsioon ja arvestades Euroopa dotatsioonide vähenemist, edukamate naabritega võrreldes ka vaesus. Tahaks väga, et uus valitsus saaks sellest aru ja mõtleks väheefektiivsete maksumuudatuste asemel ka poliitilistele reformidele, mis aitaksid kinnijäänud Eesti majanduse uuesti liikuma lükata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)

Samal teemal

Reformierakond taunib uue koalitsiooni maksumuudatusi
Ligi: see automaks on ikka üks lõbus asi
Ligi: vasakkoalitsioon soovib madalapalgalist majandust
Ossinovski kavatseb alkoholireklaami keelata
Ossinovski: kaaluda tuleks sotsiaalmaksu miinimumnõude kaotamist
Ossinovski plaanib kehtestada suhkrumaksu
Tagid:
maksureform, maksumuudatused, aktsiisitõus, koalitsioon, maksupoliitika, Keskerakond, Reformierakond, Jevgeni Ossinovski, Eesti

Peamised teemad