20:38 18. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Naftakompanii, illustratiivne foto

Ei oodatud. Hiilgav tehing Rosneftiga tuli Läänele suureks üllatuseks

© Sputnik / Алексей Мальгавко
Uudised
lühendatud link
9420

Läänemaistes pealinnades ei usutud viimase hetkeni, et Rosnefti aktsiapaki erastamine osutub edukaks. Ega siis sanktsioonide tingimustes saa midagi õnnestuda. Aga näe, ometi õnnestus kõik.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. Hinnata uudiseid pealkirjade põhjal tähendab iseennast lollitada. Liiatigi uudistele järgnevate kommentaaride najal — seda enam.Nii juhtus ka teadetega ühe osa Rosnefti aktsiate erastamisest. Kõik sellepärast, et mõnedki ei viitsinud üksikasjadesse süveneda. Ühed ütlevad, et näh, müüsid ja müüsid — mis seal ikka, lihtne lugu. Teised neelavad närviliselt pisaraid, öeldes, et „Venemaad müüakse". Nii need kui teised on eksiteel, kirjutab Sputniku raadio.

Venemaa suurima naftakompanii aktsiate kontrollpakett jäi, nagu oligi eeldada, riigile. Kui palju siis ära müüdi? Kõigest 19,5% aktsiatest. Ostjaks ja strateegiliseks investoriks sai ettevõtte Glencore ja Qatari sõltumatu fondi konsortsium. Tehingu hind aga oli vägagi soliidne — 10,5 miljardit eurot. Kas aktsionäride nimekiri laienes? Seda ainult ettevõtte enese kasuks. Ta muutub läbipaistvamaks, strateegiliselt mobiilsemaks ja ka võimalusi maailmaturgudel laienemiseks on tal edaspidi rohkem.

Kusjuures Lääs ei uskunud viimase hetkeni, et Rosnefti aktsiapaki erastamine saab olla edukas. Läänemaade pealinnades ennustati enesekindlalt, et pigemini tuleb Rosneftil endal need aktsiad tütarfirmade kaudu välja osta, et erastamisplaan täita. Väidetult ei saanuks see sanktsionide tingimustes kuidagi teisiti õnnestuda.

Aga välja kukkus kõik hoopis teisiti. Bilanss on selline: aktsiapaketi (needsamad 19,5%) ostab 10,5 miljardi euro eest konsortsium, kuhu pariteetsetel alustel kuuluvad Šveitsi toorainekaupleja Glencore (Venemaa ammune partner) ja Qatari sõltumatu fond. Kummagi osalus Rosneftis on 9,75%. Boonusena sai Rosneft ligipääsu täiendavale finantseerimisele, mille Lääs tahtis oma sanktsioonidega sulgeda. Ning see, et erastamine teoks sai, on väga hea nii Venemaa riigieelarvele kui ka aktsiaturu jaoks.

Vene osapoole töövõiduks, märgivad eksperdid, on seegi, et ta viis tehingu ise loogilise võiduka lõpuni. Kutsumata juurde igasuguseid meretaguseid vahendajaid, kes küsivad oma teenuste eest kümneid miljoneid dollareid. See kujunes lääne meediale ja teistele temasugustele suureks üllatuseks. Neil, nagu öeldakse, vajus kõige kuuldu peale suu ammuli. Suruti vastu muru.

Nagu teatatakse, on Washington juba asunud tehingut uurima, mis tähendab, et kontrollib, kas Glencore, ostes osaluse Rosneftis, ei rikkunud sellega sanktsioonide korda. Ühesõnaga — see tehing ei olnud sugugi see, mida Washingtonis eeldati. Kuid ettevaatavalt on lisatud: pole üldse kindel, et ameeriklased üritavad seda tõkestada. Kuna tehing, nagu täpsustavad eksperdid, kujunes filigraanselt läbimõelduks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
aktsiaturg, tehing, sanktsioonid, nafta, Qatari sõltumatu fond, Glencore, Rosneft, Lääs, Venemaa

Peamised teemad